avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate STEFANY_CRYS

Activitate STEFANY_CRYS

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma lamuriti intr-un caz de uzucapiune.
Pe scurt: matusa mea care mosteneste 1/2 din proprietatea avuta de bunica, nu vrea sa facem succesiunea la notar (intentia ei este sa mai traga de timp inca 3 ani sa se implineasca 20 de ani si sa devina proprietar prin uzucapiune).In instanta nu reusim sa o facem deoarece in Bucuresti imobilele sunt foarte scumpe,iar taxa de timbru se ridica la o valoare pe care eu si fratii mei, care mostenim cealata jumatate nu ne-o putem permite, deocamdata. Ma intereseaza:
1.- daca dupa 20 de ani matusa poate obtine proprietatea prin cerere in instanta.
2.-daca la respectivul proces de uzucapiune suntem citati si noi ceilalti mostenitori.
3.-daca deschidem proces de succesiune si nu reusim sa platim taxa de timbru, aceasta actiune in instanta poate fi folosita pentru a impiedica uzucapiunea,prezentand posesia ca viciata?
Mentionez ca matusa foloseste proprietetea ca pe o casa de weekend,iar noi nu am mai fost pe acolo de la moartea bunicii.Cu multumiri anticipate pentru eventualele raspunsuri.
Răspuns la discuția teren retrocedat
Chiar daca terenul nu a intrat in masa succesorala in momentul dezbaterii succesiunii, prin renuntarea celor trei, terenul este atribuit automat celui de-al patrulea ?
Cu respect si multumiri pentru bunavointa aratata.
BUNA SEARA,
Ma interesaza daca un teren care a fost luat de catre primarie(in anii comunismului) si retrocedat dupa ce succesiunea dupa bunicii mei a fost facuta(in care trei dintre frati au renuntat in favoarea celui de-al patrulea),este trecut in proprietetea celui care a mostenit si casa sau trebuie dezbatuta succesiune si pentru acesta?
Răspuns la discuția evaluare masa succesorala
Sunt de acord cu dvs.privind procedura medierii,insa parata nu doreste acest lucru. Nu este de acord sa imparta cu noi mostenirea bunicului si nu face decat sa impiedice acest lucru. Am ajuns la judecare considerand ca este singurul mod in care va accepta succesiunea. INFORMAREA GRATUITA unde o pot cere?
Răspuns la discuția evaluare masa succesorala
Multumesc pentru promptitudine si bunavointa de a-mi raspunde.
Buna ziua,
Spuneti-mi va rog dupa ce ma pot orienta pentru evaluarea provizorie a masei succesorale solicitata in instanta? Inteleg ca nu trebuie facuta de un expert, deoarece tribunalul va desemna unul la momentul potrivit pentru a o face.Sau daca o voi face la un expert aceasta va fi valabila?
Inca o intrebare:-taxa de timbru de 3% din valoarea masei succesorale este una si aceiasi si pentru iesirea din indiviziune sau se plateste inca o data?
Tranzactia se poate face la notar ?
Am inteles. Multumesc pentru raspunsuri.
Daca in instanta in cererea de chemare in judecata a fost solicitata numai dezbaterea succesiunii,se poate cere si partajul sau trebuie deschis un nou proces?
Multumiri pentru raspunsuri. O seara placuta.
BUNA SEARA,
Ma intereseaza daca la o succesiune dezbatuta la notar se poate renunta la o parte din cota unui mostenitor in favoarea altuia, sau daca se poate face schimb intre parti;(de ex.partea de teren intravilan in schimbul partii de teren extravilan).
Cu multumiri anticipate.