avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 186 soluții astăzi
Forum Activitate r_monika

Activitate r_monika

Buna ziua,am solicitat traducerea in limba spaniola al unui certificat de competente profesionale la un birou notarial.S-a tradus si s-a apostilat traducerea.Intrebarea mea este daca trebuia pusa apostila de la Haga si pe diploma originala si la urma tradusa si legalizata?Mentionez ca certificatul de competente profesionale este vizat de inspectoratul scolar judetean.Sub aceasta forma poate fi recunoscuta in strainatate sau este necesara apostila si pe certificatul original?Va multumesc
Răspuns la discuția declaratie de consimtamant
Buna ziua!Actualizarea insemnand ca declaratia de consimtamant pe care o detin eliberata in 31 mai 2010 are valabilitate in continuare daca se pune apostila in Romania?Idea este ca eu si sotul meu suntem stabiliti in Spania si vrem ca fiica noastra sa vina in fiecare vacanta la noi si nu stiam ca de fiecare data trebuie sa facem actul respectiv pentru a putea veni?Din cauza asta ma intereseaza valabilitatea unui astfel de act.Va multumesc!
Buna ziua,puteti sa-mi spuneti,o declaratie de consimtamant pentru iesirea unui minor din Romania,eliberata in Spania de catre un notar spaniol,tradus si legalizat in Romania, pe ce perioada are valabilitate?Detin o declaratie de consimtamant eliberata de Consulatul Romaniei in Spania pe data de 31 mai 2010 si mi s-a zis ca a fost valabil doar 6 luni.Altii mi-au zis ca au declaratii eliberate de notar,traduse si legalizate in Romania(cu apostila de la Haga)si ca au valabilitate nelimitata.Este adevarat?Va multumesc!