avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate martianivan

Activitate martianivan

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti daca se poate beneficia de ajutor de deces in cazul unui copil nascut mort. Averm certificat de nastere, cu mentiunea "fat nascut mort".
Va multumesc
Răspuns la discuția golire instalatie termica
Va multumesc de informatii!
Răspuns la discuția golire instalatie termica
Operatiunea de aerisire pe coloana de incalzire a scarii am facut-o personal, chiar de mai multe ori, fara rezultat. Ma tem insa, ca vecinii de deasupra mea, cand s-au debransat nu au avut grija sa refaca circuitul, astfel aerisirea la etajul 4 sa fie ineficienta pentru mine. Cred ca e timpul sa imi impachetez lucrurile si sa ma mut. Nu imi convine sa platesc agentul termic, de care nu prea beneficiez. Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,

M-am mutat, in urma cu 2 luni, cu chirie intr-un apartament cu 2 camere termoficat, la etajul 2. Cand a inceput sa dea caldura am constatat ca nu mi se incalzesc integral caloriferele ci doar 2-3 elementi. Atunci am realizat ca sunt ultimul locatar de pe tronson care mai este la termoficare, vecinii de la etajul 3 si 4 avand centrala termica proprie. Motivul neincalzirii caloriferelor este prezenta aerului in instalatie, care nu poate fi eliminata din cauza fapului ca eu nu am montati robineti pentru purjare la calorifer. Am fost la asociatia de proprietari si am solicitat sa goleasca instalatia pentru a putea sa imi montez robinetii, astfel putandu-se face aerisirea pe tronson. Administratorul blocului s-a opus pentru ca ar fi risipa de apa, si mi-a comunicat ca trebuie sa astept pana cand se va face pe scara mea o lucrare mai ampla, si abia atunci se merita sa goleasca instalatia. A trecut deja o luna, situatia nu s-a imbunatatit si e posibil sa treaca si iarna asteptand sa se sparga o teava pe undeva, pentru a putea sa-mi montez robinetii.
Intrebarea mea este, cum as putea sa oblig asociatia de proprietari sa opreasca caldura si sa goleasca instalatia? Va multumesc anticipat.