avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate c23mina

Activitate c23mina

buna
vecinul noastru a construit o casa la 1 metru de casa noastra si strasina curge pe casa noastra aproape pentru ca noi o avem mansardata si ei o au mult mai inalta ca a noastra.unde trebuie sa depun plangere ? si daca este construita de mai mult de 5 ani se mai poate face ceva. mentionez ca avem acte pe casa si teren si casa noastra este facuta mult inaintea lor.
suntem intr un proces cu o vecina pentru ca noi avem calea de acces prin fata casei ei, bine are casa si pe o parte si pe alta. printr o intelegere dintre ei si bunicii mei ei au pus poarta ca sa aiba curte si ea vrea acum sa se intabuleze si noi vrem drum de acces la noi in curte ca nu avem prin alta parte. la judecatorie nu ne a dat nici un drum iar la recurs la tribunal ne a dat castig de cauza da doar cu masina personala si cu piciorul deci daca eu doresc sa mi aduc lemne de foc sau altceva nu pot intra in curtea mea si pe langa asta trebuie sa i platim si 50 euro in conditiile in care nu a venit nimeni sa evalueze terenul si trec pe o bucata mica de teren. decizia este definitiva. se mai poate ataca cumva sau sa se mute in alt oras.este posibil sa mi interzica cineva sa intru cu o anumita masina in curtea mea personala, mentionez ca actele noastre asupra terenului si casei noastre sunt in regula.
suntem intr un proces si tribunalul ne a dat o sentinta irevocabila . se poate ataca intrun fel decizia tribunalului? nu trebuia sa se ajunga si la curtea de apel?
vechii proprietari aveau credit si era girat apartamentul si nu au putut plati si iau executat silit si firma de unde am cumparat a zis ca asociatia trebuia sa depuna acte la fisc si de la fisc trebuia sa recupereze bani.
am cumparat un apartament de la o firma apartamentul fiind cumparat de firma respectiva de la fisc fiind scos la licitatie de catre fisc ca urmare a neplati de catre vechi proprietari.noi acum am mers la asociatie si n-i s-a spus ca este restanta de o anumita suma,intrebarea este daca noi suntem obligati sa platim pentri ca vechi proprietari au spus ca nu trebuie ca asociatia trebuia sa-si scoata bani de la fisc si noi nu trebuie sa platim, asa este sau trebuie sa platim?
multumesc
urmeaza sa nasc in luna aprilie si in momentul acesta stau in italia si n i s a spus ca sotul poate intra in concediu de crestere a copilului pntru ca el lucreaza cu acte in italia si din luna aceasta s a angajat in romania cu carte de munca, dar nu stie nimeni daca eu pot sa nasc in italia sau nu, pentru ca am probleme cu sarcina si nu e indicat sa vin in tara si nu ne a lamurit nimeni daca nasc in italia mai i a sotul indmnizatia de crestere a copilului sau nu.intrebarea este daca pot naste in italia sau trbuie sa vin in romania sa nasc?
Răspuns la discuția proces servitute de trecere
avem calitaea de parati in proces si expertiza se imparte in 3 doar ca suma este foarte mare in conditiile care am mai dat 300 ron.
buna
sunt intr un proces de servitute de trecere si s a efectuat o exprtiza judecatoreasca pe care trebuie sa o platim.doresc sa fac o cerere prin care sa nu platesc expertiza deoarece nu eu ma intabulez.puteti sa mi dati un model de cerere ca sa l depun la dosar??