avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate hmarce

Activitate hmarce

Buna ziua! Va rog sa ma ajutați cu o lămurire: Ce perioadă de garanție trebuie să acorde clienților săi un service auto pentru seviciile de manoperă ?Care este cadrul legislativ care reglementează această perioadă ?
Vă mulțumesc frumos !

gi-jane2 a scris:

Adica ati luat pe cote parti si apoi din banii dvs si numai ai dvs, l-ati renovat, băgând inca 30 mii de euro in el, Pt investitia asta, aveti un drept de creanta ca el si-a renovat cu banii dvs cota lui.
Aveti dreptul sa recuperati suma investita in cota lui.

Mai exact ?La ce faceți referire ?

gi-jane2 a scris:

asta nu exclude un eventual drept de creanta asu[ra cotei lui

Va multumesc pentru raspunsuri !
Conventiile pot fi de mai multe feluri ?
Buna ziua !
Sunt casatorita de 3 ani, anul trecut am facut conventie de separatie bunuri.Dupa cateva luni de la semnarea conventiei(6) am achizitionat impreuna un imobil in cote egale,cu contributie corespunzatoare.
In cazul unui divort(partaj) unul dintre noi am putea solicita mai mult de 50 % din imobil,tinand cont de faptul ca 2 ani am fost casatoriti in Regimul Comunitatii Legale ?
Va multumesc !
Puteti semna separatia de bunuri, si sa primiti donatia ulterior, apoi sa faceti achizitia imobilului.
Dobanzile sunt generate de un depozit bancar, nu rezulta din desfasurarea efectiva a unei activitati, nu au stagiu de cotizare aceste venituri din dobanzi, deci nu ar trebui sa afecteze in vreun fel dreptul la indemnizatia CCC.
Pe perioada concediului de crestere a copilului pot sa realizez venituri din dobanzi?
Cetatenii de nationalitate romana cu domiciliul in Ucraina au dreptul legal de a munci pe teriotoriul Romaniei ?