avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters178911

Activitate ContSters178911

Se poate abroga o anexa a unui Ordin al ministrului pt ca se suprapune cu prevederile unui Regulament al CE? Eu stiam ca Regulamentele sunt obligatorii pt statele membre UE, dar in conditiile in care s-a produs o astfel de greseala(s-a emis Ordinul fara sa se cunoasca prevederile acestui Regulament), se aplica prevederile din Legea 24 privind tehnica legislativa, in sensul ca daca e nevoie de o abrogare partiala, trebuie sa se abroge tot actul?
Răspuns la discuția Idee de contract
Problema este ca as vrea sa stiu daca din punct de vedere legal pot face o intelegere scrisa intre noi ca el sa stea linistit. Adica sa stie ca ma poate actiona in instanta daca eu nu ma tin de cuvant cu plata acestor bani. E o chestiune de omenie pe care as vrea sa o transpun cumva legal, ca un contract intre doua persoane fizice. Poate fi opozabil un astfel de inscris, ce valoare legala ar avea?
Vreau sa inchiriez un apart si legal este totul OK, in sensul ca va exista un contract la fisc, cu tot cu declaratii, dar problema platii impozitului, ne cam incurca. Am hotarat cu proprietarul ca daca facem contract de inchiriere, voi plati eu impozitul, esalonat pe trimestre, dar el nu are incredere ca ii voi da banii si pt. plata impozitului. La notar nu vrea sa mergem sa incheiem un act valabil, puteti sa-mi spuneti ce alternative am, prin ce fel de contract ma pot obliga sa-i platesc acesti bani omului?
Răspuns la discuția viata unui catel facut cadou
Multumesc pt sfaturi. Este adevarat ca nu poate fi declarata proprietara cainelui detinand carnetul, dar ma gandesc ca acest caine a fost in posesia ei aproape un an si dpdv juridic poate fi considerat un bun mobil. Totusi, am consimtamantul lor ca nu mai doreau acest caine, oare nu e suficient?
Răspuns la discuția viata unui catel facut cadou
Multumesc pt sfaturi. Este adevarat ca nu poate fi declarata proprietara cainelui detinand carnetul, dar ma gandesc ca acest caine a fost in posesia ei aproape un an si dpdv juridic poate fi considerat un bun mobil. Totusi, am consimtamantul lor ca nu mai doreau acest caine, oare nu e suficient?
In ianuarie 2010, fiul meu a facut cadou o catelusa din rasa shitzu prietenei sale care isi dorea foarte mult un catel. Aceasta prietena s-a dovedit a fi extrem de nepasatoare, a traumatizat cainele, nu l-a vaccinat, iar fiul meu i-a luat cainele inapoi. L-am tinut cateva zile si am vrut sa-l returnam, dar m-a sunat tatal ei si a zis ca nu-l mai vor.
Problema e ca nu vrea sa ne dea carnetul cainelui ca sa-l vaccinam si sa-l deparazitam si ameninta ca ne va acuza de furt. Cum fac dovada ca acest caine a fost cumparat de catre fiul meu de pe internet si ca el este de fapt proprietarul cainelui, chiar daca fosta prietena a facut carnetul pe numele ei?