avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate RRosca

Activitate RRosca

Răspuns la discuția cetateni non-EU
Buna ziua!
mai am o intrebare referitoare la calatoria (cu avionul) intr-o tara UE:
este permis transportul medicamentelor daca nu sunt pt mine?
Mama mea este plecata din tara. In curand am s-o vizitez, si trebuie sa-i duc medicamente pt o perioada de 3 luni. (am si reteta de la dr. de familie). Este permis?? Sunt nesigura si nu vreau sa-mi asum niciun risc, mai ales pt ca o parte din medicamente sunt preparate in farmacie, deci, sunt nesigilate.
Va multumesc anticipat pt raspuns!
Buna ziua!
stiu ca din iunie 2010 s-a anulat acordarea primei de casatorie, in valoare de 200 euro. Anul acesta se acorda din nou? Exista vreo modificare pt anul 2011?
Va multumesc anticipat pt raspunsul dvs!
Discuție cetateni non-EU
Buna ziua,
un cetatean non-EU, casatorit cu un cetatean roman, dar fara carte de rezident (doar cu permis de sedere temporara valid, eliberat pt. studii) poate calatori in spatiul schengen fara viza? Exemplu concret: vizita in Germania, impreuna cu sotia (cetatean roman).
Multumesc anticipat pt raspunsul dvs!
Răspuns la discuția Alocatie nou nascut
am inteles. va multumesc!
Mi-ati fost de mare ajutor.
Răspuns la discuția Alocatie nou nascut
Va multumesc!
Conform carui articol din noul CCM beneficiez de salariu mediu pe unitate?
Răspuns la discuția Alocatie nou nascut
Buna ziua,
daca am nascut in luna ianuarie 2011 beneficiez de:
- alocatia nou nascuti de 200 lei, lunar, pana la implinirea varstei de 2 ani
- indemnizatia de crestere a copilului: 1 an cu plafon maxim de 3400 lei sau 2 ani cu plafon maxim de 1200 lei
- salariu mediu pe unitate (se mai aplica si conform noului CCM din 2011?)
- trusou si prima de nastere (din 2011 se primesc din nou?)

va multumesc anticipat pentru informatii!
CCM la nivel national se aplica tuturor firmelor din tara, indiferent daca acestea au sau nu incheiat un CCM? (ma refer aici si la firmele cu mai putin de 21 angajati)
Multumesc anticipat pt raspuns!
da, asta cautam.. Multumesc!
Multumesc tare!
Prin acelasi articol mi-am justificat si eu punctul de vedere, si anume:
(1) Clauzele contractelor colective de muncaa produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de munca la nivel national;

Apoi mi s-a spuns: pai da, dar doar cand e vorba despre: in cazul contractelor colective de munca la nivel national;
Sincer, sunt foarte dezamagita ca trebuie sa caut eu justificari pentru a demonstra unui angajat ITM ca detin acest drept...
multumesc oricum!
Multumesc! Ma puteti ajuta cu o baza legala pentru a demonstra acest lucru? Legea nr., art. etc? Daca angajatorul este de aceeasi parere cu inspectorul ITM, trebuie sa demonstrez cumva..
Multumesc anticipat!