avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate anca14cris

Activitate anca14cris

Multumesc pentru raspuns.
Este o problema delicate, semaforul este amplasat la 10 m in spatele intersectiei,si galben tine sub o secunda iar daca trec pe verde, pana sa ies din intersectiei se poate schimba semaforul in rosu cu o viteza de 20 30 km faci cam 6 secunde sa parasesti intersectia, cum pot dovedi ca am trecut pe verde camerele de la semafor nu merg.asta mi a comfirmat domnul politist,
Masina care m a lovit era prima la semafor, soferita spune ca avea verde, sa presupumem ca asa a fost si semaforul s a schimbat,in urma mea, eu l am vazut verde si am trecut, nu am de unde sa stiu cat a mai tinut verdele in urma mea, azi am fost in intersectiei si am constatat ca dupa verde,, galben tine sub o secunda si rosu imediat.
Buna seara.
Va rog ajutati ma cu un raspuns, astazi am avut un accident rutier fara victime mai exact intr o intersectia trecand pe culoare verde a semaforului sa iau viraj stanga, am fost lovita de alta masina care venea din stanga mea tot intersectia semaforizata. Am coborat din masina si eu si soferita care m a lovit, am vrut sa fac amiabila dar ea sustine ca a trecut tot pe culoarea verde a semaforului astfel incat am mers amandoua la politie cu masinile, am dat declaratie, politistul retinadu mi tot mie permisul de conducere, cu amenda puncte la pernis, in urma constatarii zice el, mentionez ca eu am permisul de conducere din decembrie anul trecut, Impactul nu a fost frontal, am fost lovita in lateral stanga portiera din stanga spate, masina care m a lovit a intrat frontal, Am cerut filmare a camerelor din intersectia politistul mi a raspuns sec ca sant ale primarie si nu merg,. Si inca un detaliu cand eram la locul accidentului a aparut de nicaieri un domn la 80 ani tipand la mine ca eu am trecut pe rosu si puna du se martor pentru cealalta soferi ta,(nu a mers cu noi la politie I a lasat nr de tel). Vreau sa fac contestatie a procesului vebal ce sanse credeti ca am? Si ce costuri sant in cazul in care pird in istanta,. Multumesc!
Buna seara
Am si eu o problema de fapt sora mea, s a mutat in chirie intr un apartament in 2017,totul a fost ok pana saptamana trecuta cand a venit cineva de la electrica sa schimbe contorul si surpriza, cand au dat contorul jos, desi avea sigiliile intacte, undeva in perete era un fir tras care mergea intr o priza, care conform electrica influenta contorul, sora mea habar nu avea de acest lucru firul acela fiind in spatele contorului, cand s a mutat ca orice chirias a citit apometrele si contorul de lumina.
Acum electrica a chemat o in comisie spunandu I ca ii va recalcula prejudicial pe cei 3 ani de cand sta in acel apartament si ca pe urma ii vor face dosar penal pentru furt calificat de energie electrica. Intrebare cum pot face dosar penal cuiva care habar nu avea ca exista firul acela acolo,?
Propietara apartamentului spune acelasi lucru ca nu stia si da vina pe chirias, In contractul de inchiriere este un pasaj unde scrie ca propietarul va plati defectele ascunse, ceea ce si este in final dupa parerea noastra.
Avem nevoie de ajutor cum se poate rezolva aceasta situatie? Ii face dosar penal fiind nevinovata.
Răspuns la discuția Intoarcere executare
Multumesc e raspuns dar daca executorul refuza eu ce urmeaza sa fac?

Buna ziua am si eu o intrebare am avut un proces in 2010 pe litigiu de munca pe care l-am castigat firma angajatoare fiind obligata sa plateasca salariile retroactiv,avocatul meu atunci a luat legatura cu un executor judecatoresc care si-a pus onorariul care l-a dorit,acum firma angajatoare a introdus actiune in instata de intoarce executare, intimat in dosar fiind eu,.Au castigat in instanta eu fiinf obligata acum la plata unor sume destul de ,mari cat si taxa de timbru si cheltuieli de judecata.Intrebarea mea este in felul urmator de ce am fost eu citata in dosar,ci nu executorul judecatoresc,de ce sa platesc eu acest bani atata timp cat eu nu i-am incasat si nu eu i-am stabilit executorului taxele care le-a incasat.
Mentionez ca hotararea judecatoreasca este pe fond avand termen de recurs 15 zile.Ce ma sfatuit sa fac in continuare?

Va multumesc!
Răspuns la discuția recuperare drepturi
da asta stiu ,voiam sa stiu ce sanse sant sa-i dea de buna voie ,si care sant pasii de urmat dupa primirea sentintei
in urma unui proces cu fostii angajatori ,am castigat drepturile salariale retroactive de la inceperea procesului.cum recuperez banii de la angajatorul respectiv?
Răspuns la discuția litigiu munca
nu nu i-am refuzat din start,doar le-am cerut mai multe detalii,in legatura cu locul de munca salariul,iar raspunsul lor a venit foarte promt inapoi dar imi dadeau salariul mult mai mic,decat cel pe care il aveam initial
Discuție litigiu munca
buna seara am si eu o intrebare in legatura cu un litigiu ,anul trecut am fost concediata ilegala,am dat firma in judecata,am castigat procesul,dar firma respectiva anul trecut cand au primit prima citatie de la tribunal mi-au trimis o instiintare ca ma pot reincadra in firma pe acelasi post desi noi eram deja in litigiu
acum ca am castigat procesul ,sentinta fiindu-mi favorabila.
Fima respectiva a depus recurs motivand ca ei mi-au oferit de lucru iar eu i-am refuzat ,mentionez ca eu le-am raspuns atunci ca noi santem in litigiu si cum vad rezolvarea acestuia ,si ca e lipsa de incredere reangajarea mea venind in urma primirii de catre ei a citatiei,as dori sa stiu ce sanse am pe mai departe.
Răspuns la discuția litigiu de munca
buna ziua in legatura cu litigiul de munca
cei de la societatea unde am lucrat dupa ce au primit citatia pt proces la 2 saptamani mi-au trimis o instiintare in care ma anunta ca imi asigura reincadrarea in firma pe acelasi post .intrebarea mea este daca eu ii refuz ce se intampla cu litigiul care e deja pe rol?ce credeti ca ar trebui facut?
banuiesc ca ei vor sa stingem litigiul sa ma reincadreze iar apoi sa faca in asa fel incat sa ma concedieze din nou.
ce credeti ca ar trebui facut?