avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate sadkid

Activitate sadkid

buna ziua ,

Va rog sa ma ajutati cu o problema...
Vreau sa infiintez o casa de amanet , iar dupa cum am inteles se supune prevederilor OUG 28/2006 privind reglementare institutiilor financiare nebancare .
la cap.VIII art.56 alin.2 " Caselor de ajutor reciproc si caselor de amanet le sunt aplicabile "SI" prevederile cap.I , cap.II sectiunea a6-a , cap IX, cap X"

"PROBLEMA MEA " acel "SI" de la cap VIII ... pentru ca ...La cap.II sec 1 sec 4 sunt prevazute niste cerinte pe care nu le indeplinesc , experienta 2 ani in domeniul financiar , studii superioare pe care le termin abia la anul.


trebuie sa ma supun acestor cerinte daca la cap.VIII art.56 specifica faptul ca amanetului ii sunt aplicabile prevederile cap.I , cap.II sectiunea a6-a , cap IX, cap X iar in aceste nu se regaseste nimic din cap II, sectiunea 2 sau 4. sau acel "SI" se refera doar la cap VIII sau la tatalitatea ordonatei???

Sper ca am fost destul de explicit ..

Va multumesc pentru ajutor...


Buna ziua ,
Cu ceva timp in urma am dat primaria x in judecata pentru recuperarea unor creante datorate catre mine in urma unei licitatii...deoarece primarul + consilierii sai nu vroiau sa achite datoriile catre firma mea pe motive "personale" ..
Am obtinut la tribunal hotarare definitiva pentru recuperarea creantei + daune interese de 1% pe zi de intarziere asa cum era stipulat in contract...


Am inceput formele legale pentru executarea silita, iar acum m-am trezit cu o contestatie la executare pe motivul ca dobanda depaseste datoria initiala... si nu vor sa plateasca dobanda .... contractul cu primaria a fost semna in urma cu 4 ani.

Astept raspunsuri ...
In caz de nevoie pot revenii cu mai multe detalii...

Cu stima ,
buna ziua...

Caut de ceva vreme o zona defavorizata in Romania inca "valabila" care sa ofere facilitatile fiscale specifice, dar nu gasesc decat zonele care au iesit din perioada de zone defavorizate.... ...

va multumesc....
Buna ziua ,

Am un magazin alimentar , si sunt in directa concurenta cu un magazin "[editat / magazin alimentar]" , care in ultima vreme tot vinde produse sub pretul de achizitie , adica ulei la 3.7 ron , zahar 3.6 , dar vand sub pretextul unei lichidari de stoc ...

in cate stiu eu este o anumita perioada la care poti sa faci acest lucru ... ??
poti sa dai o lichidare de stoc si sa vinzi sub pretul de achizitie 2 produse in acelasi timp ?

va multumesc pentru raspunsuri.


[editat - este interzisa postarea de denumiri comerciale in forum]


Răspuns la discuția Tentativa de omor sau nu?
va multumesc mult pentru timpul acordat...

Buna ziua ,

Am un magazin alimentar, cu autoservire, si am ceva clienti de care as vrea sa scap , nu fiindca au facut ceva concret , pentru ca nu ii pot acuza de nimic .
Unii ( fara adapost) vin foarte murdar imbracati , pipaie majoritatea alimentelor , amesteca produsele pe rafturi, etc. aduc un prejudiciu vizual, ia altii cu care am avut ceva conflicte,nu legate de magazin, tot dau tarcoale , si imi este teama sa nu faca ceva lucruri "necurate" si sa ma trezesc cu OPC, si alti oaspeti...

Va rog sa precizati si in baza carui art. pot selecta clientii , daca este posibil...

Va multumesc,
Răspuns la discuția obligatie la plata TVA??? abuz??
furnizorl era declarat activ in momentul in care am achizitionat marfa.. dar nu a inregistrat factura ... respectiv nu a platit tva. .. iar pe mine , care am fost cumparator de buna credinta , la momentul respectiv , firma furnizorului era activa, etc, ma pune sa platesc tva-ul ca si cum as fii fost eu cel care face evaziune ...
Buna ziua ,

Am achizitionat marfa de la o firma ce nu au inregistrat facturile emise , iar in urma controlului GF am fost obligat sa plateasc tot tva-ul pentru marfa achizitionata ??

este strigator la cer ?? ESTE LEGAL ASA CEVA ?

SUNTEM LA MANA STATULUI SI A CELOR CARE FAC EVAZIUNE ???

ce este de facut ??
exista articol care sa prevada acest lucru ???


Buna ziua ,
Rog sa ma ajutati cu un sfat...
Am un prieten, care in urma cu 3 ani a fost agresat inpreuna cu alte persoane de un vecin un pic "afumat" , iar atunci cand acel vecin a incercat sa il loveasca cu o bucata de lemn , acesta a luat alta de pe jos si l-a lovit in cap...
In urma loviturii vecinul a fost internat la Spitalul de urgenta Arseni Bagdasar, avand un traumatism cranio-cerebral in urma caruia a primit un certificat de 105 zile de ingrijiri...
A avut loc procesul la Tribunalul Arges.. si a primit o condamnare de 7.5 ani cu executare fiind incadrat la art. 175 CP lit .i ... pentru tentativa de omor calificat...
apoi a urmat recursul la Curtea de Apel unde a primit 4 ani cu suspendare, iar in urma recursului procurorului , la Inalta Curte de Casatie ji Justitie a fost anulata hotararea curtii de apel si a primit acei 7.5 ani cu executare de la tribunal...


Ce se mai poate face ? contestatie , judecarea in complet de 5?
nu trebuia incadrat la omor din culpa ? sau altceva?
circumstantele atenuante nu se iau in considerare? nu trebuia redusa pedeapsa? ( nu a avut nici macar o amenda pana acum, si-a recunoscut fapta, )


dosarul este 2240/109/2010 Tribunalul Arges...

Multumesc tuturor celor care o sa raspunda acestui mesaj...


Buna ziua ,
Intrebarea mea poate pare un pic mai ciudata , dar sper sa primesc un raspuns

In cazul in care o persoana ma roaga a o ajuta sa promoveze un examen auto , prin ceva metode de copiat , hands-free, etc. si aceasta este prinsa, ce sanctiuni se impun ?? atat pentru cel care "copiaza" cat si pt cel care "dicteaza "...

Ii multumesc anticipat celui , celor, de la care o sa primesc un raspus!