Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA obligatie la plata TVA??? abuz??
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

obligatie la plata TVA??? abuz??

Buna ziua ,

Am achizitionat marfa de la o firma ce nu au inregistrat facturile emise , iar in urma controlului GF am fost obligat sa plateasc tot tva-ul pentru marfa achizitionata ??

este strigator la cer ?? ESTE LEGAL ASA CEVA ?

SUNTEM LA MANA STATULUI SI A CELOR CARE FAC EVAZIUNE ???

ce este de facut ??
exista articol care sa prevada acest lucru ???

furnizorul este declarat inactiv sau pur si simplu nu a colectat tva aferenta livrarii?
furnizorl era declarat activ in momentul in care am achizitionat marfa.. dar nu a inregistrat factura ... respectiv nu a platit tva. .. iar pe mine , care am fost cumparator de buna credinta , la momentul respectiv , firma furnizorului era activa, etc, ma pune sa platesc tva-ul ca si cum as fii fost eu cel care face evaziune ...
daca furnizorul era activ in momentul derularii operatiunii, continutul economic al tranzactiei este unul real si marfa a fost achitata incl tva aferenta, dvs. nu puteti fi raspunzator pentru faptele partenerului.

ART. 151^2 Răspunderea individuală şi în solidar pentru plata taxei
(1) Beneficiarul este ţinut răspunzător individual şi în solidar pentru plata taxei, în situaţia în care persoana obligată la plata taxei este furnizorul sau prestatorul, conform art. 150 alin. (1), dacă factura prevăzută la art. 155 alin. (5):
a) nu este emisă;
b) cuprinde date incorecte/incomplete în ceea ce priveşte una dintre următoarele informaţii: denumirea/numele, adresa, codul de înregistrare în scopuri de TVA al părţilor contractante, denumirea sau cantitatea bunurilor livrate ori serviciilor prestate, elementele necesare calculării bazei de impozitare;
c) nu menţionează valoarea taxei sau o menţionează incorect.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), dacă beneficiarul dovedeşte achitarea taxei către persoana obligată la plata taxei, nu mai este ţinut răspunzător individual şi în solidar pentru plata taxei.

legea este de partea dvs.
nu inteleg in ce sens v-a obligat garda financiara sa platiti tva aferenta acestei achizitii?
au emis vreun act in acest sens?
Inteleg ca societatea dumneavoastra a achizitionat bunuri de la un furnizor din Romania (persoana impozabila activa) care nu si-a indeplinit obligatia de raportare a livrarilor efectuate catre dumneavoastra.

La art. 158 alin. (1) din codul fiscal se mentioneaza foarte clar ca orice persoana obligata la plata taxei poarta raspunderea pentru calcularea corecta si plata la termen legal a taxei catre bugetul de stat. In situatia mentionata de dumneavoastra, aceasta obligatie ii revine furnizorului (pentru ca el efectueaza livrarea de bunuri pentru catre trebuie sa colecteze si sa plateaza TVA).

Intradevar codul fiscal mai prevede un articol care se intituleaza Raspunderea individuala si in solidar pentru plata taxei (art. 151^2) si conform caruia:
(1) Beneficiarul este ţinut răspunzător individual şi în solidar pentru plata taxei, în situaţia în care persoana obligată la plata taxei este furnizorul sau prestatorul, conform art. 150 alin. (1), dacă factura prevăzută la art. 155 alin. (5):
a) nu este emisă;
b) cuprinde date incorecte/incomplete în ceea ce priveşte una dintre următoarele informaţii: denumirea/numele, adresa, codul de înregistrare în scopuri de TVA al părţilor contractante, denumirea sau cantitatea bunurilor livrate ori serviciilor prestate, elementele necesare calculării bazei de impozitare;
c) nu menţionează valoarea taxei sau o menţionează incorect.

De asemenea, conform alin. (2) din acelasi articol, dacă beneficiarul dovedeşte achitarea taxei către persoana obligată la plata taxei, nu mai este ţinut răspunzător individual şi în solidar pentru plata taxei.

Cu alte cuvinte, daca facturile au fost intocmite corect de furnizor (si nu se incadreaza pe niciuna din situatiile de mai sus), iar dumneavoastra puteti face dovada ca ati achitat TVA aferenta facturilor respective catre furnizor, atunci consider ca societatea dumneavoastra nu ar trebui tinuta raspunzatoare pentru neplata TVA de catre furnizor.

Sper ca aceste informatii sa va fie de folos.

@xerxes: doar dupa ce am trimis mesajul am vazut ca intre timp ai apucat sa raspunzi tu, dar cred e ok pt sadkid ca acum are aceeasi pare de la doua persoane diferite :)
a_bogdan, utilizator
da :) "super" pentru contribuabil si "nasol" pentru GFR.