avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate eneea

Activitate eneea

Un PFA, înregistrat în scopuri de TVA, livrează intracomunitar, pe baza de factură lipitori, achiziţionate pe baza de borderou de achizitie.
Stiu că lunar se depune declaratia 300 şi 390.
Care sunt obligatiile PFA-ului (trebuie sa retin acei 2% impozit?)si ce declaratii mai trebuie depuse la financiar.
Este obligatia PFA-ului să declare persoanele fizice şi daca da în ce declaraţie?
In 2006 am încheiat un contract de nevoi personale cu BCR cu o dobândă variabila+2 pp, comision administrare în sumă fixă lunară şi comision risc.BCR nu respecta prev.contractului şi nici ale OUG 50,cumulând comisionul de risc cu cel de administrare(deşi acesta cf contractului este în sumă fixă lunară) şi mărind pp la 10,98.Am depus notificare pt că nu sunt de acord cu Actul Aditional dar BCR continuă să-mi încaseze ilegal dobânda mărind marja băncii şi comisionul de administrare. În răspunsul primit de la BCR mi se spune că Actul Adiţional intră în vigoare prin acceptare tacită deşi eu l-am contestat în termen legal. Menţionez că m-am adresat deja OJPC Dolj. Cum procedez în continuare în cazul în care BCR nu respectă nici OUG nici contractul de credit iniţial care prevede clar că orice modificare a contractului se va face numai cu acordul ambelor părţi?