avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate emylbistrita

Activitate emylbistrita

ca sa-i dau in judecata de ce am nevoie?unde ma duc?la tribunal?am uitat sa specific ca am contract de inchiriere.
buna.am o hala pe firma.care de doi ani este data in chirie unei alte societati comerciale,mai exact o spalatorie chimica....chiria nu mia platito din luna octombrie..are sami dea bani pentru chirie si pentru utilitati..cum pot recupera banii.legal si cum pot sai dau afara..?ce pasi trebuie sa urmez?pot sai retin utilaje?
buna .as avea nevoie de un program n.i.r. pentru a intocmi note de receptie marfa...pentru un magazin second hand..daca cunoasteti ,sa-mi spuneti unde gasesc unul care se foloseste in romania..si daca marfa pe factura vine la kilogram eu cum fac sa o vand pe bucati?.va multumesc
Discuție se poate dona?
buna ziua.am pe frima o hala..si doresc sa vand o bucata din ea.cum pot face?cel mai simplu si cel mai ieftin.?se poate dona catre persoana fizica?sau trebuie factura?ce acte as avea nevoie..va multumesc
buna.am un fiat doblo.e trecut pe firma si vreau sa-l trec pe pf..si daca se poate de pe autoutilitara sa o trec autoturism..precisez ca are 5 locuri..are 5 ani.ce acte am nevoie.?ce pasi am de urmat?va multumesc
buna .caut avocat drep penal...preferabil din bistrita-nasaud...sau daca aveti cunostine.si cunoasteti prin bistrita .pe cineva ,dar sa fie specializat in drep penal..eu sunt din bistrita-nasaud...de accea as avea nevoie si daca e din cluj,,sau tg mures,va multumesc
si schimbarea incaradrarii eu trebuie sa o cer?sau avocatul meu....o sa caut luni un avocat...numa cas prefera din bistrita-nasaud..sau judet vecin ..din motive materiale...pentru ca sincer nu ma scot bani din casa.
va multumesc.mult.,deci am nevoie de un avocat cat mai urgent??daca a inceput dosaru se mai poate sa se schimbe incardarea?
numele meu este P. EMIL ..nu imi pot dezvalui numele...pentru dosaru imi este pe rol..si mi sa spus sa nu vorbesc pentru ca poate fi folosit importiva mea.....deci am sa scriu cam ce am declarat ieri in declaratie......totul incepe pe 22.02.2009/...cand a venit la mine acasa adimistartorul firmei domnul G...firma am sa o numesc A... la mine acasa am discutat de fata cu concubina mea...despre salariu..si ce o sa muncesc..neam inteles verbal ca eu sa i lucrez ca operator calculator....ulterior dupa ce am inceput munca....el mia zis sa ma ocup de cele 4 magazine alimentare ale dansului.{sa aprovionez marfa,sa platesc facturi.furnizori.sa cumpar utilitalile la magaizne.lemn.,etc,,,,,}fara ca sa semnez vrewun contract de munca ..sau FISA POSTULUI.....desemenea mai trebuia sa platesc salarile catre cei 5 vanzatori.....respectiv salariul meu...si chiriile magazinelor...asa.,.,.receptia la marfa o facea alt baiat....eu nu semnand nici o receptie de primire marfa,,,,salarile la magazine cand le duceam la angajate....specfic caci ele nu semnau nicaieri primirea salariului....si nici primiea chiriei nu se primiea act doveditor ca sa platit chiria...respectiv mie cand imi retineam salaru meu.,...nu primieam nici fluturas nici nu semnam primirea lui.....asa...dupa aproape 3 luni.....ma angajat pe alta firma .firma B care isi activitatea in tricotaje,,,si acolo am fost angajat o luna....firmele apartinaND,,,aceluiasi patron...dar eu munceam tot la firma unu in perioada asta...eu doar in acte am lucram la firma B ...CACI EU lucram la firma A......FARA ACTE,...
pe la sfaritu lunii aprilie 2009,asefu meu a adus 2 tiruri de materiale plastice...fiica lui ma rugat sa le depozitez la mine acasa...noi acasa avand o hala mare.....am fost de acord sa le depoziteze pe o perioada de 3 zile..daca depasea termenu sami plateasca o chirie lunara de 1000 ron....plasticile au stat la mine...2 luni de zile...
dupa o luna la sfarsitu luni mai cand trebuia sami platesca chiria sefu nu a vrut sa mi mio platesca.....atunci eu am falsificat 2 chitante...si mim luat suma de 2000 ron........asa...dupa accea eu am plecat de la firma...
dupa aproape 3 saptamani ..a trimis o fata sa ridice masele plastice..de la mine...sa facut inventar...unde totul a fost conform actelor..decu nu lipsea marfa....dupa 2 saptamani ..prin 17.07.2009 .domnul G ma chema la biroul dansaului..cand am ajuns acolo am avut neplacuta surpriza sa mi se spuna caci din gestiunea magazinelor lipsec 9000 ron/...fapt pe care nu la putut demostra...in acte.,..deoarece eu fetele de la magazin...nu le dadeam nici o hartie..de la contabila...majoritatea din vanzatori nefiind angajati .cu contracte...respectiv salarul meu..era fara acte,,,de accea cred ca sa ajuns in lipsa mea la concluzia ca lipsesc 9000 de ron....dar ei au calculat doar platile facute..adika chitantele .catre furnizori.,...salarile catrre vanzatori..neputand fi demostrat/dupa care sa u gasit cele 2 chitante falsificate,.,,fapt recunosc de mine...si el mia zis ca ii lipsecs 2000 de ron de la masele plastice....dar eu precizez caci la inventar ..totul a fost in regula..nu stiu de unde dupa o luna de la invetar sa fie lipsa de 2000 ron.
astfel sa ajuns la concluzia ca lipsesc 13800. ron..... la presiunile domnului G eu am semnat un angajament de plata....dupa 3 luni dansu face plangere la politie impotriva mea pentru uz de fals si delapiudare...
la dosar exista..
cele 2 chitante modificate de mine..care fac dovada ca iam luat...fapt recunoscut de mine si in declaratie...
iar pe restu sumei ..el nu poate sa demostreze ca eu iam luat...
deci in sfasitu declaratie suna asa....recunosc ca iam luat suma de 2000 ron...nu recunosc ca iam luat...restu sumei....de 9000 respectiv 2000///ispectoru care imi cerceteaza cazul./..spune ca cel mult pot primi un an cu suspendare...eu as dori sa stiu parerile mai multor persoane.....la dosar mai exista 2 declaratii de la 2 vanzatori..care spun in declaratie ca eu mergem zilnic la magazin..sa ridic monetarele..cu bani...dar ieri la audieri..sa vazut pe monetare ca nu era semnatura mea.nici macar numele meu....monetarele find aduse de catre soferii firmei la sediu.....deci martorii spune ispectoru caci au mintit fapt dovedit de cateva sute de monetare...acum el urmeaza sai puna pe toti vanzatorii sa dea declaratii...si sa iei masuri..pentru miniciuna.......ce sa zic...mai multe..poate nu stiu eu explica,,,,ce credeti ca se va inmpla?ajung in tribuanl?la puscarie?sau cum zice ispectoru se opreste dosaru la procuror?va multmumesc ..daca mai trebuie detalii.voi mai da..
buna ziua.ma numesc emyl..am lucrat in 2009 la o firma din judet,din 28.02.2010 am lucrat la o firma.pana in 27.04.2009.fara ca sa fiu angajat.fara sa sa semnez fisa postului.am lucrat cu bani.aprovionare magazine.plati facturi....din..28.04.2009.am lucrat la acelasi patron..dar la alta firma...pe acte,....am fost angajat la firma accea..dar in realitate ,lucram unde am lucrat de la inceput,,acolo am falsificat doua chitante..in valoare totala de 2000 de ron...patronu mia deschis dosar penal..acum sunt urmarit penal..pentru uz de fals si delapidare.,..patronu spune cai lipseste 13800.de lei din gestiune...dar nu poate dovedi decat cam luat 2000 de ron,,,fapt dovedit cu chitantele..eu am cazieru curat..vreu sa stiu ce risc acuma?pot face puscarie?daca trebuie mai multe detali.va pot scrie exact cu deamanuntu ..totul ,,,inspecoru cu care am vorbit deja..mai spus..ca probabil voi primi o amenda penala...e posibil sa ajungem in istanta?sau se va opri la procuror?multumesc