avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate mirceamandrut

Activitate mirceamandrut

Va multumesc.
Stagiul de cotizare efectiva in luna aprilie 2012 va fi de 26 de ani, la care cred ca se vor adauga cei trei ani de studii universitare. Data nasterii este 29 aprilie 1953. Data la care ma intalnesc cu graficul pentru limita de varsta este septembrie 2012 (cand voi avea 59 ani si 5 luni). Daca varsta standart se micsoreaza cu 2 ani si 6 luni corespunzator celor 10 ani si 6 luni din grupa II inseamna ca puteam sa depun dosarul deja ? (acum 2 ani)
Va multumesc anticipat.
Va multumesc.
2. Aceasta penalizare de 5.25% se va anula in momentul cand ajung la varsta de pensionare conform grafic, recte septembrie 2012 ?
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: conform calcului de determinare varsta de pensionare pentru femei, eu pot iesi la pensie in luna septembrie 2012, cand implinesc varsta de 59 ani si 5 luni. Varsta minima de cotizare in acel moment trebuie sa fie de 28 ani si 10 luni, dar eu voi avea cotizati efectiv 26 ani 5 luni si 28 zile, din care 10 ani si 6 luni in grupa II de munca. Deasemea am absolvit si o institutie de invatamant superior de trei ani de zile, care am inteles ca se ia in calcul la stagiul de cotizare. Intrebarea mea este:
1. daca ies la pensie conform graficului (la limita de varsta-septembrie 2012) voi fi penalizata pentru stadiu de cotizare incomplet ?
2. pot sa ies mai devreme, dar voi fi penalizata pentru varsta incompleta ?
Va multumesc anticipat.