avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate blonzi

Activitate blonzi

Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Multumesc,daca ma puteti ajuta cu taxa de timbru ,unde o platesc in Bucuresti pentru Judecatoria Buzau sau trebuie platita in Buzau?
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Multumesc,mai ramane sa gasesc un model pentru cerere si un raspuns cu privire la dovada pe care am dat-o la politie pentru talon si daca trebuie sa merg la un notar pentru acte sa fie conform cu originalul.
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
IPJ Buzau.
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
IPJ Buzau?
Buna ziua,am luat o amenda + retinerea talonului (folie) pentru viteza 240 leiiar pentru folie 360 lei+retinerea talonului,pentru viteza si folie pe acelasi proces verbal,pentru viteza nu am de obiectat multe pentru ca stiu ca am depasit viteza legala dar folia este omologata fapt pentru care am fost la R.A.R care au pus un timbru si au scris bun tehnic pentru vizibilitate ,cu dovada am recuperat talonul si am facut plangere impotriva procesului verbal pentru a anula amenda pentru folie si a mi se restitui suma care am platit-o in valoare de 360 lei folie pentru ca nu stiam ce sa fac am platit amenda ca nu aveam cum sa platesc doar pentru viteza si am anexat copii dupa proces verbal,certificatul de conformitate pe baza cerificarii de catre R.A.R pentru folia auto,dovada pentru talon cu mentiunea celor de la R.A.R care am dat-o celor de la polie si am primit talonul,carte de identitate a autovehiculului,permis auto si buletin .Am primit o comunicare din partea judecatorie" ca am obligatia de a depune cererea de chemare in judecata,inscrisuri doveditoare,de a indica denumirea paratului,domiciliul ori sediul partilor,sa depun documentele si inscrisurile intr-un exemplar pentru instanta si cate un exemplar pentru fiecare parte cu mentiunea de a depune inscrisurile doveditoare conforme cu originalul in termen de 10 zile de la primirea comunicarii,sub sanctiunea anularii cererii".Va rog foarte mult sa ma ajutati ,trebuie sa fac cerere de chemare in judecata pentru o plangere ?daca trebuie va rog un model si pe cine chem eu in judecata?politia rutiera Buzau? am fost oprit pe DN 85 sat Limpezis ,Jud .Buzau.Si toate copiile trebuie sa ma duc la un notar public sa imi puna stampila conform cu originalul?Dar dovada am predat-o la politai Udriste ca sa pot ridica talonul ,nu mai am originalul,cum fac sa dovedesc conform cu originalul?Va rog foarte mult sa ma ajutati daca se poate cat mai urgent.Multumesc si astept respunsuri si solutii.
Discuție fisa fiscala
Buna ziua,vreau sa stiu de unde pot scoate o fisa fiscala pe 2011 ,in acel an am lucrat Mic.RO 8 luni si jumatate pana a intrat in insolventa,Conbera SRL cateva luni si ultima firma la care sunt si in prezent Carrfour .Imi trebuie pentru un imprumut si nu stiu de unde sa scot fisa fiscala.Astept raspunsurile cat mai curand posibil.Multumesc.
Răspuns la discuția pontaj
sa stii ca ai dreptate
Multumesc.
Discuție pontaj
Buna ziua,as vrea sa stiu unde pot sa fac o reclamatie privind pontajul ,lucrez la o firma destul de mare si cunoscuta in Romania,potajul este facut de sef care noua ne arata un pontaj si el trimite altul,nu suntem pontati corect daca sunt chemat la munca duminica imi spune ca o sa imi dea un liber in cursul saptamanii,daca vin consecutiv trei zile la rand cate 12 ore binenteles ca nu sunt pontat,singurul mod sa demonstrez ar fi camerele video dar ele pastreaza imaginile numai 21 de zile.
Buna ziua,am si mai multe intrebari,anul trecut a murit socrul meu si am fost sa facem succesiunea pe una dintre proprietati pe un apartament,fiecare a primit partea sa din apartament ,as vrea sa va intreb poate soacra mea sa vanda partea ei mie din apartament?apartamentul nu are etabulare sau cadastru facut ,trebuie sa fac pentru a putea sa-mi vanda partea?trebuie acordul la ceilalti proprietari(frati)?
Multumesc si astept raspunsuri.