avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate apeiron2

Activitate apeiron2

Buna ziua, rog sa ma lamureasca cineva in legatura cu decontarea navetei pentru personalul nedidactic din invatamant , conform art. 53, alin 1 ,din contractul colectiv de munca publicat in Monitorul oficial, care spune ca personalului din invatamant li se deconteaza naveta si nu explica care personal, didactic sau celelalte . iar in art 35 la drepturi se arata ca pentru cadrele didactice. Multumesc.
Buna ziua, va rog tare mult sa-mi raspunda cineva in legatura cu vaucerele de vacanta, respectiv cum se acorda daca un angajat lucreaza de ex. din luna martie pana in luna octombrie a unui an, avand in vedere ca valoarea acestuia este de 1450 lei, nu am gasit nicaieri ca ar putea sa se dea proportional cu timpul lucrat, fie determinabil in luni sau in jumatate de norma. Multumesc.
Totusi intrebarea era , daca se considera acceptare prin simplu fapt ca au fost mentionati in anexele pentru dezbaterea succesiunii si daca deasemeni se considera acceptare , imputernicirea unuia dintre mostenitori pentru a culege drepturile ce i se cuvin? Multumesc!
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in privinta unei dezbateri de succesiune, respectiv ; daca s-a facut cerere pentru dezbaterea succesiunii la notar si in anexa 23, 24 au fost mentionati toti mostenitorii , insa unii dintre ei nu au intreprins nici o actiune , nici nu au venit la inmormantare si nici nu au facut nici un fel de act sau actiune cu privire la bunurile defunctului, intrebarea este ,daca , acestia se considera ca au acceptat mostenirea in termen. Multumesc!
Buna ziua, referitor la Decret-lege 118/1990 daca vrea sa-mi raspunda cineva si anume: daca o persoana era minora in timpul detentiei intr-un batalion de munca, iar tatal sau a si decedat in timpul grazei, in ce art. poate fi incadrat in art 5 alin 4 ( adica copil al carui parinte a decedat in timpul detentiei) sau art. 5 alin 6 ( copil minor al parintelui arestat politic) ?
Iar a doua intrebare ar fi care este intelesul alin 8 al art 5 ? este vorba despre aceeasi persoana care poate fi si copilul sau urmasul celui decedat dar si cel care ar fi putut fi si el deportat, arestat s.s.m.d. Va multumesc mult!
Buna ziua, rog sa ma ajute cineva, daca a mai lucrat sau a auzit cum se faceau statele de plata inainte de 1989. Respectiv am gasit in state rubrici si mentiuni cum ar fi: recuperabile, definitive, diferente, indemnizatie de conducere , compensatii, acord, director de proiect. Aceste denumiri reprezinta fiecare cate o suma , nu inteleg daca acestea faceau parte din salarul brut, daca se platea conributiile pentru toate aceste sume si daca aceste sume din rubricile amintite trebuie adunate si trecute in adeverinta eliberata pentru calculul pensiei??? In contextul in care inainte de 1989 contributiile se plateau pe unitate , iar la sfarsit de ani se mai facea o lista de plata cu aceste sume pe langa statul de plata din fiecare luna in care se arata ca niste sume sunt oprite. ROG TARE MULT. MULTUMESC LA FEL DE MULT!
Răspuns la discuția Drept civil - mosteniri
Repet, dar daca succesiunea se dezbate dupa un an, nu mai are cum sa-i citeze legal, dar ei tot nu au facut nici un act de nici un fel . Inr-un cod (NCC) comentat am gasit ca aceste persoane sunt straine de mostenire prin neacceptare. Multumesc!
Răspuns la discuția Drept civil - mosteniri
Cu exceptia art. 1112 si 1113
Răspuns la discuția Drept civil - mosteniri
Din toate comentariile profesoinistilor care au editat NCC comentat pe art. se poate observa ca legiuitorul tocmai la acest aspect s-a gandit ,respectiv la faptul ca daca acceptarea poate fi tacita sau expresa , la fel poate fi si renuntarea.