avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate andradab2010

Activitate andradab2010

Buna seara,

Am citit vrute si nevrute pe acest forum, dar tot nu m-am lamurit. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Suntem o Asoc de Proprietari, suntem angajati cu conventii civile, toti angajati cu carte de munca in alta parte. Care vor fi contributiile in acest caz. Am primit un raspuns de la Anaf, ca trebuie sa platim toti cei 10 vectori. Nu mi se pare normal. am depus declaratia cum au spus, dar voi reveni cu o rectificativa. Pana la urma ce trebuie:
CAS asigurat
CAS angajator
CASS asigurat
CASS angajator
Somaj
Pensie
Impozit pe salarii????

Va rog un raspuns urgent.
Multumesc din suflet.

Răspuns la discuția Atributii administrator
Pai nu ca ei platesc numai apa rece pt ca nu mai au legatura cu cet ul , au centrale termice, si au contracte individuale cu distrigaz ul.
Răspuns la discuția Atributii administrator
Buna ziua,

Cum v-am spus sunt noua in bransa si acum incerc sa invat. Contabilii care au fost inaintea mea nu au aplicat penalizari la contributiile lunare. De fapt asociatia nu aplica penalizari:(...mai sunt restantieri, dar nu s-a luat aceasta masura). Datoria la CET a ajuns la aproape 14500 ron:((. NIciunul nu vrea sa achite, sunt revoltati pe presedinte si-l ameninta. Intrebarea mea este in acest caz ce este de facut?!!!
Răspuns la discuția Atributii administrator
Erau implicate 2 scari din condominiu, adica toti s-au debransat de la CET, si-au montat centrale proprii de apartament, dar pe numele asociatiei au primit o factura cu agent termic, adica ei pe langa factura de la gaz (individuale) trebuiau sa plateasca si contributile pt acea factura. Si de aici problema pe care nu o cunosc. Asociatia nu a platit factura, Cet ul i-a dat in judecata si pana la urma tot au castigat. Si acum cresc penalitatile si solutii nu-s ca nu ia atitudine presedintele. Si acum imi vine replica presedintelui: dar tu stii ce datorii ai?!:)) Imi spune ca-s obligata sa stau 3 ani la ei, dar pentru ce?!! nu am nicio obligatie fata de ei. eu sa ma lupt pentru asociatie si el sa dea din gura cu aberatii. De aceea mai caut niste raspunsuri. Sunt prea tanara pentru asa ceva, nu stiu ce mi-o trebuit asociatie de proprietari:((
Eu zic sa consultati normele de aplicare a legii 58/2010...cele actualizate. Acolo scrie concret. Ca sa fiti pe deplin convinsa.
Buna ziua,
Si eu sunt adm-contabil la o asociatie si lucrez la o alta firma privata si nu platesc contributii pt conventia civila. In august a fost nebunia cu platitul contributiilor pt conventii, dar au realizat ca este o tampenie si au dat o noua lege: platesc cei care nu indeplinesc una din cele 3 conditii, iar una din ele era ca daca suntem angajati cu carte de munca la o alta societate nu trebuie sa platim pentru conventiile civile. Apoi am citit si intr-un ziar local despre acest lucru. Am platit atunci in august, dar de atunci nu. Cred ca ar trebui sa-mi recuperez si baniiB-). Daca aflati altceva va rog sa-mi scrieti un mesaj.

O zi buna.
Buna ziua,

Sunt administrator-contabil la o Asociatie de Proprietari si am intampinat o problema. Din 01.12.2009 am inceput sa lucrez la aceasta asociatie pe postul de contabil, iar din 01.05.2010 pe postul de adm-contabil, in urma examenului sustinut la Primarie.
Problema este urmatoarea: Asociatia a avut un proces cu CET-ul din 2006 (banuiesc, din spusele presedintelui). In acea perioada era alt presendinte, iar din 2007 a preluat actualul presendinte. In acesti ani acesta a luat parte la aceste procese, a facut recurs de 2 ori; unul l-a pierdut, iar la al 2-lea nu s-a prezentat. Procesul s-a incheiat in perioada mai-iunie. Am trimis la toti locatarii implicati citatii, dar acestia revoltati au spus ca nu achita debitele, invocand ca presedintele nu a sustinut cauza.
Intrebarea mea este ca administrator in ce masura sunt implicata pentru debitele care nu s-au achitat nici la ora actuala? Restantele le evidentiez in lista de plata, deci locatarii sunt instintati. Presedintele se disculpa si imi spune sa ma implic ca datoriile sunt ale asociatiei (acest lucru este adevarat), dar daca el ca si presedinte nu-si asuma responsabilitatiile potrivit legii?!! (Reprezinta asociatia de proprietari impotriva unor terti, inclusiv in actiunile judecatoresti initiate de asociatie impotriva unui proprietar, membru al asociatiei, care nu si-a indeplinit obligatiile statutare fata de asociatie, sau in procesele initiate de unul dintre proprietari, care contesta o decizie a asociatiei). I-am spus sa faca sedinte, sa vada parerile locatarilor, si apoi sa i-a o decizie, sa dea in judecata pe fiecare proprietar, dar nu i-a atitudine.
Va rog sa ma ajutati cu o solutie la aceasta problema, si un sfat in vederea acestui proces (ce pot face, sa-i dam in judecata, ce sa facem?!).

Va multumesc mult si astept un raspuns cu nerabdare.