avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate bybycom

Activitate bybycom

Buna ziua,

Ma intereseaza cine are dreptul sa ceara adeverinta cu veniturile realizate.

Mai concret: stau cu chirie din 2005 intr-o camera a unui camin de elevi.

90% din camere sunt ocupate de familisti, unii dintre ei sunt de 20 de ani in camin.

Inchirierea s-a facut pe baza de contract pe 1 an de zile. Actele cerute pentru reinoirea contractului erau:

- copie dupa buletin (titular si colocatari)
- adeverinta de salariat (titular si colocatari)
- copie certificat de nastere copii.

Acum au cerut adeverinta de salariat din care sa reiasa venitul net lunar pentru titular si colocatari.

Va rog sa-mi spuneti daca au dreptul sa ceara asa ceva si daca eu sunt obligat sa ma conformez?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Acum 1 an am vandut o masina iar noul proprietar nu a trecut-o pe numele lui stiu asta pentru ca tocmai am primit o amenda de rovineta.
Am contestat amenda, dar ca sa nu mai primesc altele vreau sa radiez masina din circulatie. Am citit pe forumuri ca pot sa o radiez doar cu o hotarare judecatoreasca.

Ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva cu actele care trebuie depuse (si la ce judecatorie la domiciliul meu sau al lui) si cam cat costa si dureaza toata operatia.
Eu am radiat masina de la financiar, am copie dupa contractul de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare si certificatul fiscal. Nu mai gasesc copia dupa cartea de identitate a respectivului dar am CNP-ul si seria trecute pe actele de mai sus. Persoana in cauza nu o mai pot contacta (am pierdut nr. odata cu telefonul).