avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate liliana83

Activitate liliana83

Buna ziua!
As dori sa lucrez in weekend-uri la un salon de infrumusetare (veniturile mele in cadrul salonului ar fi calculate procentual in functie de incasarile pe care le voi avea), ce trebuie sa fac pentru a lucra legal si a nu pierde indemnizatia de crestere? Mentionez ca sunt angajata cu norma intreaga, pe perioada nedeterminata la o institutie de stat, insa sunt in concediu de crestere copil 2 ani. Am inteles ca daca nu realizez venituri mai mari de 3000 lei/an pot beneficia de indemnizatia de crestere fara probleme. Ce tip de contract ar trebui sa inchei pentru a fi totul legal si a nu-mi afecta locul de munca principal?
Va multumesc!
In anul 2011 am actionat in instanta banca de la care am contractat un imprumut de 58000 CHF in luna a 10.2008, pentru restituirea comisionului de risc in valoare de 4900 de Chf (suma reala),insa avocatul a gresit calculul sumei datorate si a cerut suma de 7986 Chf la data introducerii actiunii,respectiv 06.2011.Am castigat in prima instanta,banca a facut recurs,iar acum avem o hotarare definitiva si irevocabila prin care banca este obligata sa restituie sumele incasate cu titlu de comision de risc pe perioada 28.10.2008 - 30.05.2011,reactualizate la data platii efective,fara a preciza despre ce suma este vorba. Banca nu a contestat suma ceruta in proces (7986 Chf),insa ieri a virat in cont suma de 4900 Chf si cheltuielile de judecata.
In adresa avocatului catre banca se cere si reactualizarea sumei cu indicele de inflatie. Ce presupune acest indice si cum se calculeaza?
Comisioanele de risc incasate au avut urmatoarele valori:
- octombrie - decembrie 2008 381.94 Chf
- 2009 1504,99Chf
- 2010 1467,71 Chf
- 2011 1428.95 Chf
- ianuarie 2012 117.28 Chf.
Ce suma trebiue sa plateasca banca,ce ma sfatuiti?
Va multumesc!
Am uitat sa mentionez ca mama are varsta de 49 ani.Mai are pana la pensie,insa ma intereseaza ce trebuie sa faca pentru a nu pierde atatia ani de munca.
Va multumesc!
Vrea sa beneficieze in tara de pensie,asta la implinirea varstei de pensionare,insa am inteles ca perioadele in care a lucrat se pot cumula sau poate primi pensie din fiecare tara in care a lucrat in mod legal - echivalentul perioadei in care a cotizat.
In tara are o vechime de 24 de ani (6 ani in grupa 1 - preparator produse carbunoase si 18 ani in invatamant).
Nu stiu exact,insa mi s-a spus ca poate primi pensie din Italia dupa zece ani de cotizatie.Cei la care lucreaza mama sustin ca nu va beneficia de pensie cu toate ca a avut contract de munca si i s-au platit toate contributiile,mai putin lunile in care se afla in concediu in tara ( lucru pe cere mama l-a aflat acum 2 saptamani cand s-a gandit sa verifice).I-a spus angajatorului despre acest lucru,iar acesta a fost deranjat spunandu-i ca oricum nu conteaza ca nu poate beneficia de pensie.
Din anul 2004,mama,lucreaza cu contract de munca la o familie din Italia avand in grija o batrana. In primii 2 ani i-au fost platite 40 ore saptamanal,iar in urmatorii 25 de ore/saptamana,insa i s-a spus ca nu are rost sa i se plateasca mai mult deoarece nu poate beneficia de pensie.
Va rog sa imi spuneti care sunt conditiile ce trebuie indeplinite pentru a putea beneficia de pensie si dupa cat timp este posibil acest lucru?