avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate oachioachi

Activitate oachioachi

Ce raspuns ironic sau mai bine zis rautacios

Nu ne putem pune pe munca nici unul dintre noi intrucat suntem implicati in multe alte proiecte: adica muncim foarte mult, altceva. Ca sa nu mai zic ca unul dontre noi-este cel care a pus la inceput firma pe picioare si i-a facut un nume, dar acum este prea ocupat sa mai poata veni ca director/administr.

Cat despre a gasi un manager, nu suntem in Bucuresti, ci in provincie si este mai greu. Ca sa nu mai zic ca sunt si alte implicatii-despre care nu pot vb- si care realmente ne impiedica sa gasim pe cineva sa ii ia locul.

Tocmai pentru ca situatia este asa complicata v-am cerut ajutorul.

Nu m-am trezit pur si simplu sa scriu pe un site si sa ma vaicaresc ca firma mea nu merge. M-am gandit ca sunt altii mai luminati si care imni vor propune niste solutii ingenioase, nu raspunsuri de genul: apuca-te de munca sau gaseste un manager-cand specificasem clar ca acest lucru nu se poate.

Probabil ca intr-adevar cum mi s-a sugerat imi ramane solutia divizarii, care insa are 2 pct neg...
Stiu ca avem dreptul de a decide politica si de a ne lua dividende. In legatura cu pol com am hotarat ce e de facut anul trecut dar se pare ca acum nu se mai respecta sau lucrurile pur si simplu nu au mai mers.Momentam nici nu avem posibilitatea de a schimba directorul(nu avem cu cine sa il inlocuim)
Si cum adica nu avem dreptul asupra patrimoniului??????
Nu vreau fizic o parte din patrimoniu ci contravaloarea acestuia proportional cu cota mea parte. Daca imi vand actiunile, nu pot stabili pretul vanzarii, a cesiunii, si practic acest pret sa reprezinte un echivalent a cotei mele din patrimoniu(bineinteles fara a se mentiona acest lucru in acte)
Intrebarea mea este: daca nu am la cine sa vand, toti actionarii-in afara de unul- vrem sa iesim din societatea, dar cel ce vrea continuarea nu are bani sa ne cumpere actiunile, CE FACEM???? Iar in AGA nu putem hotari dizolvarea caci nu se intruneste majoritatea.
CUM PROCEDAM?
Putem cere instantei sa pronunte o hotarare..............nu stiu
Avem un SA care a mers bine si a inregistrat profit bunicel. De ceva vreme insa se pare ca treaba sta rau. Nu ni se dau explicatii pertinente de ce e situatia asa :-/ - de catre director care e si actionar. In afara de asta nu ne intelegem bine cu directorul-actionar.
Doi dintre noi vor sa termine cumva situatia asta insa nu ne intelegem cu directorul-actionar intrucat el nu e hotarat asupra nici unui plan.(el detine 45%)(si nici nu are bani sa ne dea pe actiunile noastre)
Daca noi vrem sa ne retragem si el nu vrea ce putem face??????
Sa zicem ca nu gasim sa cedam actiunile catre altcineva si vrem sa ne retragem.
Cum putem proceda? Ce acte trebuie sa facem?
Si cum putem sa ne recuperam partea care ni se cuvine din patrimoniul societatii. Si problema mare este ca dl actionar are datorii foarte mari fata de societate. Ce facem cu datoriile acestea? Cum recuperam partea ce ni se cuvine?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. O persoana presteaza anumite servicii pentru care primeste un comision. Ce contracte poate incheia pentru a primi acesti bani legal si a se inregistra cu ei la administratia financiara???
Pentru a avea un contract legal si a se inregistra fiscal cu aceste venituri i s-au dat urmatoarele variante: sa lucreze ca persoana fizica pe baza unui contract de comision sau sa incheie un contract de prestari servicii intre o firma in care e asociat unic(nu are nici un angajat) si firma de la care primeste comision. Care credeti ca e varianta cea mai buna? Pot fi aplicate amandoua?
In cazul in care lucreaza prin societatea pe care o are nu credeti ca e mai dezavantajos caci plateste impozit si pe profit si pe dividende?

dar aceste comisioane se platesc lunar in functie de activitate si atunci el cum poate proceda?
Ce solutie vedeti????/ Va rog mult daca puteti sa imi sugerati orice modalitate

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. O persoana presteaza anumite servicii pentru care primeste un comision. Ce contracte poate incheia pentru a primi acesti bani legal si a se inregistra cu ei la administratia financiara???
Pentru a avea un contract legal si a se inregistra fiscal cu aceste venituri i s-au dat urmatoarele variante: sa lucreze ca persoana fizica pe baza unui contract de comision sau sa incheie un contract de prestari servicii intre o firma in care e asociat unic(nu are nici un angajat) si firma de la care primeste comision. Care credeti ca e varianta cea mai buna? Pot fi aplicate amandoua?
In cazul in care lucreaza prin societatea pe care o are nu credeti ca e mai dezavantajos caci plateste impozit si pe profit si pe dividende?

dar aceste comisioane se platesc lunar in functie de activitate si atunci el cum poate proceda?
Ce solutie vedeti????/ Va rog mult daca puteti sa imi sugerati orice modalitate







Răspuns la discuția plata legala a comisionului
vin cu o modificare. persoana respectiva ar vrea sa incheie un simplu contract de comision intre el- persoana fizica si societatea comerciala care l plateste(prin comision) si cu acest contract sa se duca la administratia financiara sa isi declare veniturile. se poate? dar aceste comisioane se platesc lunar in functie de activitate si atunci el cum poate proceda?
Ce solutie vedeti????/ Va rog mult daca puteti sa imi sugerati orice modalitate
Răspuns la discuția persoana fizica autorizata
m-am lamurit.am citit Legea nr. 300/2004. merci
Răspuns la discuția persoana fizica autorizata
Multumesc. Puteti sa imi spuneti ce acte imi trebuie pentru inregistrare?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. O persoana presteaza anumite servicii pentru care primeste un comision. Pentru a avea un contract legal si a se inregistra fiscal cu aceste venituri i s-au dat urmatoarele variante: sa lucreze ca persoana fizica autorizata pe baza unui contract de comision sau sa incheie un contract de prestari servicii intre o firma in care e asociat unic(nu are nici un angajat) si firma de la care primeste comision. Care credeti ca e varianta cea mai buna? Pot fi aplicate amandoua? Si ce trebuie sa faca ca persoana fizica autorizata- doar trebuie sa se duca sa se inregistreze la administratia financiara?
In cazul in care lucreaza prin societatea pe care o are nu credeti ca e mai dezavantajos caci plateste impozit si pe profit si pe dividende?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. O persoana presteaza anumite servicii pentru care primeste un comision. Pentru a avea un contract legal si a se inregistra fiscal cu aceste venituri i s-au dat urmatoarele variante: sa lucreze ca persoana fizica autorizata pe baza unui contract de comision sau sa incheie un contract de prestari servicii intre o firma in care e asociat unic(nu are nici un angajat) si firma de la care primeste comision. Care credeti ca e varianta cea mai buna? Pot fi aplicate amandoua? Si ce trebuie sa faca ca persoana fizica autorizata- doar trebuie sa se duca sa se inregistreze la administratia financiara?
In cazul in care lucreaza prin societatea pe care o are nu credeti ca e mai dezavantajos caci plateste impozit si pe profit si pe dividende?