avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate elisia

Activitate elisia

Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Va multumesc f mult pt raspuns!Precizez ca de 8 ani beneficiez de pensie de invaliditate iar stagiul de cotizare este de 30 ani chiar atat cati ani am vechime in munca si plus ca perioada de pensie de boala este adaugata ca ani de vechime chiar si la limita de varsta.Va dati seama ca si din pensie s-a oprit de fiecare data o suma socotita ca stagiu de cotizare,imi cer mii de suze dar nu.mi dau seama de ce ziceti ca nu am stagiul complet de cotizare?Mii de multumiri!
Buna seara!Cu mult respect,va rog f mult spuneti.mi cand pot iesi la pensie anticipata partiala dupa 30 de ani vechime in munca cu stagiul de cotizare de 30 ani + cei 8 ani de pensie pe caz de boala invaliditate gr2 fiind nascuta in luna iunie 1957.Mii de multumiri!


Buna seara!Multumesc pt raspunsul de anul trecut!Cu mult respect,va rog f mult spuneti.mi cand pot iesi la pensie anticipata partiala dupa 30 de ani vechime in munca cu stagiul de cotizare de 30 ani + cei 8 ani de pensie pe caz de boala invaliditate gr2 fiind nascuta in luna iunie 1957.Mii de multumiri!
Buna ziua!Am o mare rugaminte sa.mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare:Anii de pensie pe caz de boala se adauga la anii de vechime in munca?Am 30 ani ca vechime in munca si 7 ani pensie boala!Mii de multumiri!
Multumesc f mult ca mi.ati raspuns la mesaj!Pai asta era ideea,ca nu mi.a dat niciun ban pe partea lui de apartament,ci eu cu banii ce i.am luat pe apartamentul in care am locuit,am cumparat in alt cartier(actualul).Singura greseala a vietii mele am facut.o atunci cand l.am trecut in contract ca copropietar.Intrebarea mea este,va rog f mult sa.mi spuneti:de exemplu,daca ar spune la un eventual proces deschis,ca ia dat taica.su banii pt jumatatea de apartament,se ia in consideratie sau trebuie dovedit si acest lucru printr.un act.M.ati ajuta (psihic) f mult daca mi.ati raspunde la aceasta ultima intrebare.Mii de multumiri!
Buna ziua!Am o intrebare,va rog sa.mi spuneti ce sanse am si cum sa imi rezolv aceasta problema!Problema este urmatoarea:m.am mutat acum cativa ani dintr.un cartier intr.altul,pe atunci eram singura in contractul casei,apoi,cand am facut actul de vanzare-cumparare l.am trecut si pe fiul meu in act si exista ca,copropietar.Eu cand am vandut apartamentul,am luat banii si l.am cumparat pe acesta,cel actual,fiul meu nu mi.a dat niciun ban pt jumatatea de apartament pe care i.am facut.o eu"cadou"!Din cauza ca fiul meu si.a schimbat total atitudinea fata de mine,nerespectandu.ma ca mama de cand are jumatatea de apartament,imi tot spune sa vand apartamentul sa.i dau jumatate de bani,iar eu nu pot sa.l vand pt ca in primul rand este munca mea de 30 ani aici si fiind apartament cf.2,nu mi.ar mai ramane sa pot sa.mi cumpar ceva decent in care sa locuiesc,iar el ar cheltuii banii aiurea.Intrebarea mea este urmatoarea:daca ma da in judecata,instanta poate sa ma oblige sa cumpar si jumatatea lui ca sa.i dau banii sau poate sa.mi scoata casa la licitatie?Sau poate sa.si vanda doar partea lui si sa ma pomenesc cine stie cu cine in casa?!Nu stiu daca am pus bine intrebarile pt ca nu prea ma pricep,dar cred ca ati inteles ce of am.Cu respect si mii
de multumiri!
Răspuns la discuția coproprietar
Multumesc f mult pt acest raspuns rapid!Cu aceasta fiica (daca se mai poate numii asa) nu am cum sa iau legatura,nu stiu pe ce planeta mai exista,nu mai stiu nimic de cativa ani pe unde poate fii in aceasta lume,doar acum 2 ani mi.a trimis un sms in care.mi punea in vedere ca sa vand casa cat mai urgent ca are nevoie de bani,eu i.am spus ca nu pot sa fac inca o greseala(prima fiind ca am trecut.o in contract ca coproprietar)sa vand casa pt ca si asa este mica si cu banii luati pe ea cu partea jumatate a mea nu pot decat sa.mi cumpar "o banca in parc",normal ca ea asa ar fi vrut sa ma vada in acea situatie,dar dupa 30 ani de munca ai mei nu cred ca meritam.Am rugat.o sa.mi trimita procura pt a rezolva probl.cu rds dar nu a vrut.Acel sms a f singurul contact cu ea,doar atunci.Ea intotdeauna A VRUT fara sa OFERE NIMIC.Deci,concluzia este ca tot eu trebuie sa.i platesc impozitul pe casa partea ei dupa cum am inteles,asa este?Mii de multumiri!
Răspuns la discuția coproprietar
O alta rugaminte pt o alta intrebare,va rog:fiica acum cativa ani cand era in tara a trecut cablu tv abonament+telefon fix+mobil pe numele ei fara sa.mi spuna in retea rds,eu vreau sa desfiintez telef.fix+mobil pt ca nu.mi permit sa le mai platesc si sa raman cu cablu rds si sa fac trecerea pe numele meu doar a cablului tv,iar cei de la rds nu imi permit sa desfiintez pt ca spun ca trebuie doar cu aprobarea fiicei care este titularul abonamentelor.Dar daca aceasta fiica este plecata din tara de ani si ani si nu am cum sa iau legatura cu ea,eu ce fac?sunt obligata sa platesc toate astea si nu pot sa desfiintez nimic?vreau doar sa raman cu cablu tv atat imi permit!Cu multumiri!
Discuție coproprietar
Buna ziua!Va rog f mult sa imi spuneti ce pot sa fac in situatia urmatoare:eu am avut un apartament intr.un cartier,eram singurul proprietar,am vandut apartamentul iar cu banii luati,am cumparat un alt apartament in alt cartier.Cand am cumparat apartamentul,eu am trecut.o,de data aceasta,si pe fiica mea in contract (pt ca pana atunci nu mai facusem niciodata vreo vanzare-cumparare,am crezut ca o trece doar ca fiind membru din familie cum se proceda pe timpul lui Ceausescu) dar a fost trecuta ca coproprietar,adica jumate-jumate,ea nu a contribuit cu niciun ban pt ca nu avea de unde.In perioada aceea nu mi.a parut rau ca a f trecuta in contract ca coproprietar,nu imi era teama ca lucrurile vor lua o intorsatura nedorita pt ca stiam ca este o fata respectuoasa si cuminte.Dar in cel mai scurt timp cunoscuse un baiat,care i.a schimbat total atitudinea fata de mine,ea incepuse sa se poarte f urat cu mine si sa se impuna,ca deee!era coproprietara.Rugamintea mea mare d.le avocat,va rog sa.mi spuneti daca exista vreo posibilitate sa.mi indrept greseala facuta,adica s.o scot din acel act de proprietate.Pot sa dovedesc oricand,ca eu am f proprietara a apartamentului de dininaintea celui cumparat.Iar cu banii pe care i.am luat,am cumparat celalalt apartament,fiica mea nedandu.mi niciun ban,neavand de unde.Ce se poate face ca sa imi recapat linistea,acum la batranete si sa nu mai fiu la furia fiicei mele dupa bunul plac al ei!Mii de multumiri!
Imi cer scuze ca mi.a scapat din vedere sa specific ca este vorba de suprafata indiviza,NU cea de caldura.La avizier,exista o coloana separata cu cheltuielile lunare unde sunt calculate cele pt:salarii,lumina paliere,gunoi etc,plata liftului este pe alta coloana a tabelului,separat,si mi se pare f corect ca este coloana separata pt toate acestea.Urmatoarea coloana este cu,cheltuieli cota -parte si daca aceasta cota parte reprezinta procentul care apartine fiecarui proprietar si se calculeaza proportional cu suprafata apartamentului,DE CE(nu ca m.ar interesa apartamentul vecinului dar nu am alt exemplu acum)DE CE,de exemplu,eu pe luna octombrie platesc 50RON COTA-PARTEiar vecinul 19RON care are aceeasi suprafata ca mine?sau chiar daca ar fii sa fie ceva luat in calcul reparatii pe palier sau in bloc,vecinul trebuie sa plateasca ca si mine pt ca suntem pe acelasi palier.
De ce sumele de plata sunt mereu diferite,in fiecare luna in coloana tabelului COTA-PARTE,din moment ce toate cheltuielile:salarii,lumina paliere,gunoi,lift sunt calculate separat si reprezentate pe alta coloana a avizierului ne avand nicio legatura cu COTA-PARTE.Sper ca am reusit sa ma fac mai inteleasa la ceea ce va rog mult sa.mi raspundeti!Cu multumiri!