avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate ToaderDaniela

Activitate ToaderDaniela

Multumesc pentru sfaturi.Astept sa fiu invitata in urma plangerii pe care a facut-o pt violarea corespondentei.Sunt destul de ingrijorata. Dar totusi nu prea vad cum poate demonstra lucrul acesta, atata vreme cat eu nu recunosc acuzatiile care mi se aduc. Sper sa se termine cu bine pt ca m-am cam saturat de razbunarile lui.
Buna seara,
In urma cu 4 luni, am reusit sa obtin evacuarea fostului sot din apartament.Apartamentul l-am detinut inainte de casatorie si deci nu face obiectul bunurilor care intra in partaj. In tot acest timp el refuza sa-si schimbe adresa de domiciliu. Asta nu ar fi o problema dar vine aproape in fiecare zi sa verifice cutia postala si ma acuza ca ii violez sau retin corespondenta.Mi-a facut chiar si o plangere la politie in acest sens. Vreau sa stiu daca in urma sentintei judecatoresti definitive si irevocabile cu privire la evacuarea lui ,pe care am castigat-o pot sa fac ceva care sa-l oblige sa-si schimbe adresa de domiciliu.
Multumesc.
Buna ziua,
Ma aflu in posesia unei sentinte ramasa definitiva, pe care doresc sa o pun in executare. Pentru aceasta am nevoie de investirea cu titlu executoriu, cerere care trebuie aprobata de prima instanta, respectiv de judecatorie. Ma tot interesez la judecatorie si mi se spune ca dosarul inca nu a ajuns de la tribunal. In cazul in care se va ataca aceasta sentinta prin recurs,probabil dosarul va merge la curtea de apel. In aceasta situatie, eu cum pot beneficia de dreptul de a pune in executare o sentinta ramasa definitiva?
Va rog daca se poate sa-mi spuneti cum sa procedez in aceasta situatie, pentru ca am mare nevoie sa pun in executare sentinta.Este vorba de un proces de evacuare.
Multumesc
Buna ziua
In anul 2007 am contractat un credit in care fostul sot este titular si exista si un girant in persoana unui tert. Eu am semnat doar in calitate de sotie ca am luat la cunostinta despre clauzele contractuale. Intr-un singur articol din contract apare numele meu si doar cu aceasta specificatie.In prezent nu mai suntem sot si sotie. De cateva luni creditul inregistreaza restante de plata si am primit notificari ca sunt coplatitor si ca atare am obligatii de plata si se va recurge la executare silita.Am studiat contractul si nu am vazut nicaieri ca am obligatii de plata ci doar ca am cunostinta despre acest contract. Va rog daca se poate sa-mi spuneti daca aceasta semnatura ma face coplatitor si daca poate atrage dupa sine executarea silita.
Multumesc
Ma aflu intr-un proces de evacuare cu fostul meu sot. Am castigat pe fond si in apel. Acum astept redactarea sentintei dupa apel. As dori sa stiu daca in aceasta faza , hotararea judecatoreasca poate fi executorie.
Va multumesc
Răspuns la discuția EVACUARE IN URMA DIVORTULUI
Eu am parasit locuinta din luna Aprilie 2010,impreuna cu fiica si mama mea, cam la trei saptamani dupa ce a primit citatia pentru procesul de divort, iar el a ramas in apartament deoarece nu are unde sa locuiasca.
Răspuns la discuția EVACUARE IN URMA DIVORTULUI
Am cerut dreptul de a obtine 75%-25% .Ma ingrijoreaza foarte tare faptul ca poate obtine dreptul de retentie. Daca renunt la procesul de partaj, pe care eu l-am deschis si pe care inca nu l-am timbrat( avem termen de judecata pe 10.02.2011) , poate sa continue el in acelasi dosar?
In paralel am procesul de evacuare pt. lipsa de titlu si acolo nu are cum sa castige, doar timp care pe mine ma costa foarte mult si s-ar putea sa fiu nevoita sa ma intorc acasa.Ma tem ca ma va afecta in dosarul de evacuare.
Intoarcerea acasa ar avea efecte dezastruoase pt. mine si copilul meu, deoarece este imposibila convietuirea, este foarte violent si razbunator.
Va multumesc ca dati atentie acestui subiect.
Daniela
Răspuns la discuția EVACUARE IN URMA DIVORTULUI
Da fostul meu sot locuieste cu forme legale, are mutatie dupa ce s-a incheiat casatoria.Stie sa profite de acest lucru, nu vrea sa paraseasca domiciliul, chiar daca este constient ca nu are castig de cauza, in final trebuie sa plece. Vrea doar sa castige timp cu scopul de a ma chinui.Imi face tot felul de mizerii la locul de munca si ma hartuieste sub toate formele.Avem si procesul de partaj in derulare si cere si acolo dreptul de a locui pana isi recupereaza tot ce pretinde el ca are dreptul.Nu prea avem ce imparti in afara de cateva ''acareturi''pe care eu nu pun prea mare pret, dar el vrea sume fabuloase ca sa ma lase in pace.Nu am reusit sa ajungem la nici o intelegere multumitoare.Eu am fost foarte mult sprijinita financiar de rude si nu am avut inspiratia sa ne protejam sub acest aspect, iar el profita acum de acest lucru.
Răspuns la discuția EVACUARE IN URMA DIVORTULUI
Ce repercursiuni pot exista daca schimb yala si nu ii mai permit accesul inainte de definitivarea procesului de evacuare?
Răspuns la discuția EVACUARE IN URMA DIVORTULUI
Am de-a face cu o persoana foarte violenta si recalcitranta, de la care ma astept la lucruri foarte urate.Ma astept sa intre din nou si nu prea exista motiv pt care sa fie pedepsit atata vreme cat nu am o hotarare judecatoreasca de evacuare.Din acest motiv eu stau cu chirie si el in casa mea.