avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Mikutzu

Activitate Mikutzu

Buna ziua.
- Sunt angajat de 5 ani de zile...
- Am un copil de 1 an si 3 luni si sotia mea a optat pentru concediu de maternitate pe 2 ani...
- In mai putin de o luna o sa mai vina un bebe...

Pe fondul celor mentionate mai sus si in contextul legislatiei in vigoare, voi putea sa imi iau concediu de paternitate pentru ingrijirea bebelusului pe care il asteptam?
Adica nu este o problema ca ma suprapun cu sotia, in ideea ca pentru a intra in concediu de paternitate trebuia completata o declaratie ca sotia nu beneficiaza de indemnizatie pentru cresterea copilului...
In momentul de fata indemnizatia este de 85% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni?

Daca poate sa ma ajute cineva ii sunt recunoscator.

Cu stima.
...Am primit ieri raspunsul de la EUROINS...lipsa declaratie de la celalalt sofer + lipsa poze cealalta masina = Euroins nu despagubeste si ma invita in baza art.45 pct. 3 al ordinului 5/2010 CSA sa apelez la hotarare judecatoreasca...
pe cine sa dau in judecata?
Cunoasteti vreun avocat specializat pe asa ceva in Cluj?

Astept raspuns!...va multumesc!
...Au trecut 4 luni de zile de cand am deschis dosarul de dauna...si nimic...aceeasi poveste, ca dosarul nu e complet...Sunt disperat!!!

1.Credeti ca in instanta voi avea castig de cauza?
2.Cat credeti ca ar dura rezolvarea in instanta?
3.Pe cine ar trebuii sa dau in judecata in acest caz, pe asigurator sau pe sofer ???

Soferul mi-a dat toate actele necesare din partea lui, in noaptea in care s-a intamplat accidentul, doar ca dupa 2 luni si ceva, cand i-au fost cerute in scris de catre asigurator, conform ordinului CSA 5/2010 Art. 36, pozele si declaratia, acesta nu a mai vrut sa se prezinte la asigurator...totusi el trebuia sa se prezinte sa declare accidentul la asigurator in 48 de ore, dar asta nu consider ca e problema mea...ci asiguratorul trebuie sa aiba ceva metode de constrangere...

Va multumesc!
Va multumesc de raspunsuri...
Tin sa mentionez ca accidentul s-a produs vineri 01.10.2010 la ora 22:00 pe Valea Oltului asa ca nu am avut unde sa mergem la EUROINS...el mi-a dat toate cele ce tineau de el, iar eu am venit la Cluj luni dimineata si am deschis dosarul de dauna...
Deci dosarul este deschis dar nu se vede nici o rezolvare, pentru ca, zic ei, lipsesc pozele si declaratia individului. Pe individ l-am sunat chiar eu, pentru ca ei in 2 luni de zile nu au fost in stare sa ii trimita o scrisoare pt a-l solicita sa dea declaratie (cu toate ca in ordinul 21/2009 scrie ca ei trebuie sa ceara in scris orice document de care au nevoie la investigatie), s-a dus la sediul lor din Ploiesti dar s-a suparat ca cei de acolo au vb urat cu el si a plecat fara sa dea declaratia (si mi-a promis ca nu mai merge).
Conform ordinului 21/2009, asiguratorul are 3 luni la dispozitie sa faca investigatii, adica in cazul acesta pana in 04.01.2011, dar cred ca nu se va rezolva nimic pana atunci, daca pana ieri nu au trimis inca scrisoare la celalalt sofer...nu stiu ce voi putea face dupa aceea...
Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la desfasurarea unei investigatii privind producerea unui accident, investigatie pe care asiguratorul are dreptul sa o faca in baza ordinului 21/2009 art.36, pentru ca nu exista proces verbal de la politie, doar constatare amiabila intre parti.
Am fost implicat intr-un accident, lovit din spate de catre un alt participant la trafic. Nu am facut proces verbal, dar am completat constatarea amiabila si am luat de la cel care ma lovit, copie dupa asigurare, permis, talon, buletin (tot ce trebuia), soferul fiind din Ploiesti, iar eu din Cluj.
Cand am venit la centrul de dauna al asiguratorului ca sa deschid dosarul de dauna, mi s-a spus ca mai trebuiie si poze cu masina care ma lovit, si declaratie de la soferul vinovat...aici e problema: soferul nu vrea sa dea declaratie, masina si-a reparat-o rapid fara vre-un act de la service.
Intrebarea mea este: Eu sunt cel care ar trebuii sa umble prin Ploiesti dupa declaratii si poze? sau asiguratorul e obligat sa faca asta? aceste proceduri fiind parte din investigatia lor...Este scris ceva in legislatie referior la asta? Eu am cautat si nu am gasit nimic...si asiguratorul spune ca e problema mea daca soferul vinovat nu vine sa dea declaratie si sa i se faca poze la masina...Daca ma puteti ajuta cu ceva v-as fii recunoscator!

Va multumesc!