avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate crys_to_all

Activitate crys_to_all

deci asta ar insemna cu data de 30.11 2012?
Eu va dau sentinta penala si va rog sa-mi spuneti cand as putea sa dau examen,si cum ar trebui sa procedez?Dar as vrea un raspuns ferm, concret. Extras de pe sentintapenala nr 2590 sedinta publica din 30.11.2011 Condamna inculpatul Talaba Cristian pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de catre o persoana care are o inbibatie alcoolica de peste 0,80g/l alcool pur in sange, infractiune prevazuta la art.87 alin.1 din O.U.G195/2002 cu aplicarea art. 320 ind.1 alin. 7 din Codul de procedura penala, art.74 lit.a,art. 76 lit.d din Codul penal la pedeapsa de 6(sase) luni de inchisoare.In temeiul art.81 din Codul penal suspenda conditionatexecutarea pedepsei aplicate pe o durata de 2 ani si 6 luni ce constituie termen de incercare conform art.82 din Codul penal. Atrage atentia inculpatului asupra dispozitiilor art.83 din Codul penal privind consecintele nerespectarii termenului de incercare.In baza art.71 alin.1,2 din Codul penal aplica inculpatuluipedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prevazute prevazute de art. 64 lit. a teza adoua, lit.b din Codul penaliar in temeiul alin.5 al aceluiasi articol suspenda executarea pedepsei accesorii pe durata suspendarii executarii pedepsei inchisorii.Va multumesc anticipat.



























































in data de 12 03 2011 am condus auto proprietate cu care din cauza conditiilor mete o nefavorabile am derapat si am trecut cu masina peste o bordura nefacand victime sau pagube materiale.Danduma jos de la volan am constatat ca aveam doua cauciucuri taiate si m-am apucat sa schimb roata, timp in care a aparut un echipaj de politie al SPR care m-a verificatcu aparatul alcooltest.in urma verificarii s-a constatat ca aveam o imbibatie de 0,76alcool in aerul expirat. Am fost dus la spital in vederea prelevarii probelor de sange, unde mi s-a precizat ca la prima proba luata am avut 1,64 iar la a doua proba am avut 1,45. Am uitat sa precizez ca nu am mers decat 300 de metri cu masina.De atunci nu am fost chemat decat o data la sediul politiei rutiere unde am dat declaratii si mi s-a adus la cunostinta rezultatelecare au iesit in urma prelevarii probelor de sange, si o data la IPJ la sectia de cercetari penale unde la fel mi s-a mai luat o declaratie si mi sa spus sa astept pana voi fi chemat la audieri de catre procuror. Acum intrebarea este urmatoarea cand voi fi chemat cat dureaza toate demersurile astea si ce sanse am sa scap cat mai repede si cat mai avantajos. Acuma nu stiu ce sa fac ca nu am fost chemat la procuror si ma gandeam sa plec in germania cu contract pe 6 luni. Ce pot sa fac in acest sens? Si eventual pana la solutionarea cauzei se poate elibera permisul?

am inmatriculat o masina second hand adusa din germania in anul 2009 si am platit taxa de inmatriculare in valoare de 4617.00 ron in data de 04 06 2009.Intrebarea mea este ma incadrez la restituirea taxei auto? Care sunt pasii pe care trebuie s-ai urmez si ce acte sunt necesare?
alcoolemia a fost de 0,75 in aerul pur expirat si de 1.65 la prima proba de sange iar la a doua proba a fost de 1.45
care ar fi pedeapsa cea mai mica?
se anuleaza permisul?