avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Zamora

Activitate Zamora

Am uitat sa mentionez, am inregistrat si cerere pe bursa de servicii Avocatnet.ro, dar scriu si aici, daca ma poate ajuta cineva, cu un sfat/consultanta, bineinteles si contra cost.

Astazi am depus si actele pentru certificatul de urbanism, la Primarie, undeva prin aprox 16 Ianuarie il pot ridica.

Multumesc!
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi cu privire la schimbarea de destinatie a unui imobil (casa).
Vreau sa imi deschid un Hostel (unitate de cazare), iar dupa lungi cautari am gasit si locatia, o casa in Timisoara. Forma juridica pe care o voi face este intreprindere individuala, cu sediul profesional la adresa locatiei, cu codul CAEN 5590 - Alte servicii de cazare, am depus astazi cerere pt rezervarea numelui, urmand sa depun si urmatoarele acte necesare. Am fost la ISU unde mi s-a spus ca daca am mai mult de 3 camere sau capacitate de 6 oameni va trebui sa iau aviz si de la ei, insa intai de toate sa schimb destinatia cladirii de la spatiu de locuit in SAD (spatiu alte destinatii). Apoi am mers la Primarie, unde am si depus o cerere pentru a se elibera planurile la scara 1:500 si 1:5000, urmand sa le depun cand se elibereaza mai departe, impreuna cu o alta cerere si copia dupa CF (poate sa fie si veche) pentru a se elibera certificatul de urbanism (in 30 de zile). Odata ce am acest certificat, am inteles ca va trebui sa iau legatura cu un inginer/arhitect pentru a realiza un proiect mai departe. Tot procesul poate dura intre 2 si 3 luni, dupa spusele doamnei de acolo.
Tot de la primarie, insa de la serviciul autorizari comerciale mi s-a spus ca pentru codul CAEN 5590 nu am nevoie de nicio autorizatie din partea lor (lucru pe care il voi cere si in scris, intr-o adresa oficiala).
Eu in tot timpul acesta ma pot apuca de amenajare interioara, insa, va rog, daca se poate sa imi dati niste sfaturi, deoarece nu stiu daca ma complic prea mult, sau este un demers in directia corecta?

Cred ca am cuprins cam tota povestioara mea pana in acest moment, va stau la dispozitie pentru orice nelamurire, poate m-am exprimat gresit in anumite situatii...

Va multumesc!
Buna ziua,

Vreau sa imi infiintez un SRL-D pentru a deschide un Fornetti, si am o intrebare cu referire la codurile CAEN... as vrea sa aflu parearea dumneavoastra daca este corect. Am mentionat urmatoarele coduri CAEN in actul constitutiv:

"Domeniul principal de activitate: Cod CAEN 472 - Comert cu amanuntul al produselor alimentare, bauturilor si al produselor din tutun, in magazine specializate
Activitatea principala: Cod CAEN 4724 - Comert cu amanuntul al painii, produselor de patiserie si produselor zaharoase, in magazine specializate
(2) Societatea mai poate desfasura si alte activitati dupa cum urmeaza:
CAEN 4721 Comert cu amanuntul al fructelor si legumelor proaspete, in magazine specializate
CAEN 4722 Comert cu amanuntul al carnii si al produselor din carne, in magazine specializate
CAEN 4725 Comert cu amanuntul al bauturilor, in magazine specializate
CAEN 4729 Comert cu amanuntul al altor produse alimentare, in magazine specializate
CAEN 1071 Fabricarea painii; fabricarea prajiturilor si a produselor proaspete de patiserie
CAEN 1072 Fabricarea biscuitilor si piscoturilor; fabricarea prajiturilor si a produselor conservate de patiserie
CAEN 1032 Fabricarea sucurilor de fructe si legume
CAEN 7402 Activitati fotografice
CAEN 7711 Activitati de inchiriere si leasing cu autoturisme si autovehicule rutiere usoare
CAEN 7712 Activitati de inchiriere si leasing cu autovehicule rutiere grele "

Sunt coduri CAEN din 5 grupe... este corect formulat?

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat! :)
Zamora a scris:

Revin cu cateva intrebari...poate sunteti amabili sa ma lamuriti si pe mine. Intre timp am plecat din tara, in Franta, si am lasat surorii mele procura sa se ocupe de problema mea. Am fost, inainte de plecare, la tribunalul Timisoara si am intrebat ce urmeaza sa fac, la registratura mi-au spus ca trebuie sa astept acasa Hotararea Judecatoreasca, apoi sa vin cu ea sa o transform in definitiva si irevocabila, iar apoi sa merg la Politie sa-mi predau permisul. Doar ca doamna de acolo mi-a spus ca pana va ajunge Hotararea va dura o perioada lunga sau scurta de timp...depinde...nu mi-a spus de ce depinde...in fine, tot dansa mi-a spus ca intre timp pot merge fara probleme cu permisul in buzunar. Doar ca am mai citit pe cava forumuri si am inteles ca exista riscul de a figura in baza de date a Politiei ca "permis supendat". Chiar nu stiu ce sa fac....vreau doar sa-mi predau odata permisul ca sa treaca cele 30....60 cate-or fi de zile si sa se termine odata totul. Daca aveti vreun sfat, va rog sa ma ajutati. Va multumesc!


Revin!!!! NU AM PRIMIT NIMIC!!!! NICIO HOTARARE!!!! SUNTEM IN 21 IULIE!!!! In halul asta s-a ajuns? Trebuie sa ma rog de astia sa-mi depun carnetul de conducere? Sa merg la Politie si sa jur pe rosu ca am pierdut procesul???....sau astept in continuare sa vina minunata hotarare, timp in care am inteles ca in mod legal am voie sa circul......daca merg la Tribunalul Timisoara la registratura am vreo sansa sa-mi raspunda cineva de ce se intampla cu hartia aia...daca a fost trimisa...n-a fost trimisa...nu se va trimite niciodata...mi-o dau ei...orice!!! Iar plec in Franta, probabil ca ma voi intoarce anul viitor si iar ramane toata problema "in aer"!
Astept de la dumneavoastra un sfat....orice! Va multumesc!
Revin cu cateva intrebari...poate sunteti amabili sa ma lamuriti si pe mine. Intre timp am plecat din tara, in Franta, si am lasat surorii mele procura sa se ocupe de problema mea. Am fost, inainte de plecare, la tribunalul Timisoara si am intrebat ce urmeaza sa fac, la registratura mi-au spus ca trebuie sa astept acasa Hotararea Judecatoreasca, apoi sa vin cu ea sa o transform in definitiva si irevocabila, iar apoi sa merg la Politie sa-mi predau permisul. Doar ca doamna de acolo mi-a spus ca pana va ajunge Hotararea va dura o perioada lunga sau scurta de timp...depinde...nu mi-a spus de ce depinde...in fine, tot dansa mi-a spus ca intre timp pot merge fara probleme cu permisul in buzunar. Doar ca am mai citit pe cava forumuri si am inteles ca exista riscul de a figura in baza de date a Politiei ca "permis supendat". Chiar nu stiu ce sa fac....vreau doar sa-mi predau odata permisul ca sa treaca cele 30....60 cate-or fi de zile si sa se termine odata totul. Daca aveti vreun sfat, va rog sa ma ajutati. Va multumesc!
avDianaFeraru a scris:

link-ul trimite la o eroare.


Am remediat, imi cer scuze...
Buna ziua,

Am o intrebare legata de masteratul la care m-am inscris la Universitatea de Vest din Timisoara, Economie Sociala
[ link extern ]
Am dat concurs (interviu) si in toamna am fost admis pe locurile bugetate. Intre timp planurile s-au schimbat si voi pleca in strainatate (Franta), nu m-am mai prezentat la cursuri din Decembrie, deoarce am fost plecat din tara, iar astazi am mers sa ma retrag de la master si mi s-a spus ca a venit "o hartie" de la Minister care spune ca daca renunti la locul bugetat trebuie sa platesc echivalneul anului de studiu, cca. 1000 euro. Minunata "hartie" a fost primita astazi de Universitatea de Vest. Acum eu vreau sa renunt la master si sa mi se elibereze documentele originale ce le-am depus la dosar. Stiind ca traim intr-o tara a Uniunii Europene, o tara democratica, banuiesc ca este dreptul meu sa renunt la acest program de master. Mentionez ca nu am semnat decat la inceput de an, pe un tabel unde erau trecuti toti cursanti si pe un contract tipizat de studiu care nu include nicio astfel de clauza.
Ce pot face in aceasta situatie? Oricum ma voi mai interesa, dar vreau sa stiu daca este legal ce se intampla. Va mutumesc.
Va multumesc tuturor, inca odata pentru raspunsuri...astazi am fost la tribunal si plangerea mi-a fost respinsa pe data de 9.02.2011, de aici trag concluzia ca martorul meu nu s-a prezentat...nici macar citat.....
Ce pot sa mai fac? Chiar vreau sa se terimine odata...de un aproximativ un an tot se judeca si sincer am alte lucruri mai importante de facut. In concluzie as dori sa stiu ce pot sa fac in continuare,nu vreau sa fac recurs...nici nu cred ca se mai poate (din cate am citit pe forumuri), vreau sa depun permisul la Politie, sa platesc amenda si sa intre cele 30 de zile de suspendare in vigoare...intrebarea mea era daca stie cineva sa-mi spuna pasii ce trebuie sa-i urmez...
Va multumesc cu respect!
Va multumesc cu respect pentru raspunsurile dumneavoastra!
O sa intreb direct, deja urmeaza sa ma prezint la a 3a infatisare asa ca nu mai pierd timpul cu detalii inutile. Data trecuta cand am mers au fost citati martorii, martorul meu nu a putut sa vina datorita locului de munca foarte solicitant, iar "martorul" de pe procesul verbal, pe care l-am si contestat in plangerea formulata de mine, s-a prezentat in persoana unei femei care nu stia ce se intampla si de ce a fost citata, a declarat judecatoarei ca a semnat acel proces verbal deoarece a fost fortata de politistul in cauza sa o faca...si ca nu m-a vazut niciodata in viata ei.... intrebarea mea este legata de actul in sine...P.V. ... mai are vreo valoare daca martorul a declarat in mai multe cuvinte ceea ce am rezumat eu mai sus??? Judecatoarea imi va cita martorul la domiciliu si mi-a mai dat un termen...este corect?asta este procedura? Tin sa precizez ca nu ma pricep foarte tare si de aceea am apelat la acest tip de consultatie. Ce se va intampla daca martorul meu nu va veni nici la urmatorul termen? Eu si martorul in cauza nu mai suntem in relatii atat de bune.....si asa cum mi-a spus ca se prezinte la ultimul termen...si nu s-a prezentat...asa poate face si de aceasta data...
Din punctul meu de vedere eu ma judec pe un act care este FALS.... si ma gandeam ca daca eram intr-o tara civilizata agentul de politie care a fortat-o pe acea femeie (in sediul unei agentii de turism) care nu se afla de fata, sa semneze, ar trebui mustrat pentru abuz in serviciu...nu stiu...nu ma priecep....dar asa ar fi corect.
Va multumesc pentru timpul acordat! O zi buna si Sarbatori Fericite! :)