avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate ejneb00n

Activitate ejneb00n

Răspuns la discuția Executare silita
Am inteles, doar ca auzisem de la anumite persoane ca in momentul cand debitorul nu detine bunuri pe numele sau si e intretinut de un tert, in cazul de fata familia, iar adresa mea din buletin e aceeasi cu cea a familiei care detine deci bunuri si venituri, pot executa bunuri de la aceea adresa. Nu stiu daca m-am facut inteles.
Buna seara. Este posibil ca, in eventualitatea in care sunt actionat in instanta si pierd procesul contra unei firme de recuperat creeante, in cazul de fata de la un operator de telefonie mobila, sa fie executa silit adresa de buletin desi nu detin niciun bun pe numele meu si niciun venit?
Răspuns la discuția Noua taxa auto
Dar despre noua taxa auto nu se stie nimic? Daca se contesta in instanta sunt sanse de reusita?
Discuție Noua taxa auto
Buna ziua. Am auzit ca s-au castigat deja procese impotriva taxei auto intrate in vigoare la 1 noiembrie. E ceva adevarat?
Cocainaa a scris:

Sunt interesata ce ati facut mai departe,sotul meu se afla cam in acelasi caz si vroiam sa stiu ce ati rezolvat?

Nimic. Desi e umilitor si frustrant, o sa raman cu masina inscrisa pe Italia. Sa speram ca o sa scapam de taxa asta inutila daca nu in campanie la anu', macar dupa ce se schimba gurvenul.
Smarian a scris:

Daca nu ati inmatriculat masina pana in prezent, intrati pe noile taxe de poluare valabile de la 1.01.2011. Pe legea astfel modificata, fiind abia inceputul anului, avand in vedere imposibilitatea obiectiva de a se termina un astfel de dosar, nu putem sa va spunem care este practica instantelor nationale.


Intre timp am aflat ca la Rm.Valcea, acolo unde locuiesc s-au castigat destule procese. Momentan mai am 2 luni de asigurare in Italia, astept sa-mi expire asigurarea, ma duc platesc taxa si dupa actionez in instanta.

Smarian a scris:
Eu zic sa incercati, nu aveti ce pierde. Intai adresati o cerere de restituire catre A.F.P. din localittaea unde platiti taxa. Ulterior veti primi un raspuns negativ din parte lor si veti introduce o contestatie la Tribunal (nu la Judecatorie).

Va recomand sa contactati un avocat din zona dumneavoastra!

Succes!

Tocmai aici e problema. Singura retinere de pana acum e ca nu stiu ce pot pierde, adica ce suma as cheltui la tribunal. Am aflat ca onorariul avocatului difera de la caz la caz, insa ma intereseaza o suma in mare, in caz ca o sa pierd. Nu cred ca e tot una 100 de euro cu 500. :D
Best regards, Alexandru Popa.
Buna seara. Detin un autoturism inmatriculat in Italia si intorcandu-ma acasa, vreau sa si inscriu masina in Romania. Am incercat sa evit sa platesc taxa de prima inmatriculare avand o ruda cu handicap de gradul 1 insa nu s-a putut - multumiri pentru consiliere pe aceasta cale d-lui [...] alias - prodiamant. Din cate am inteles aceasta taxa se poate contesta in instanta si de cele mai multe ori se da castig de cauza proprietarilor. Nu cunosc detalii asa ca va cer inca o data ajutorul: E posibila varianta asta? Daca da, cum trebuie sa actionez?
Va multumesc pentru raspuns. Azi am fost la Finante... ce sa zic, o bataie de joc totala. Persoana in cauza, are grad de handicap 1 si insotitor, a suferit un accident vascular iar momentan are un defect la ochi insa nu-i afecteaza vederea si are un mic defect la unul din picioare dar nu este scutita de la plata taxei de prima inmatriculare. Masina pe Bulgaria nu o inscriu, pentru ca nu agreez varianta asta si din cate am auzit nu e nici legal. Mai ramane decat sa actionez in instanta statul si sa fiu despagubit. Masina am cumparat-o de noua, si acum ca ma retrag acasa nu mi se pare corect sa fiu furat asa la drumul mare.
Imi mai raspunde si mie cineva? Chiar va rog frumos, pentru ca e o problema destul de urgenta. Multumesc anticipat!
prodiamant a scris:

Da este posibil .
Daca veti inmatricula masina pe numele respectivei rude care detine un certificat de membru al unei asociatiii de persoane cu handicap ,
masina este adaptata dizabilitatii respectivei persoane ,
persoana este posesoare de permis de conducere ,
si nu a mai beneficiat in ultimii 5 ani de inmatriculare cu scutire de taxa , puteti inmatricula masina complet scutita de taxa auto.
In plus puteti solicita reduceri semnificative la plata impozitului anual , si a primei de asigurare.


In primul rand tin sa va multumesc pentru raspunsul promt.
Persoana in cauza nu detine permis de conducere, pentru ca are un handicap important (nu locomotor!) si legal nu ar avea dreptul. In concluzie sunt un pic nedumerit pentru ca: Daca legal nu-i acorzi dreptul unei persoane cu handicap sa obtina permisul auto, cum ii poti cere acest document cand aceasta persoana are neeaparata nevoie de acel automobil si prin lege dreptul la insotitor? Ar fi absurd.
Cat despre adaptarea masinii la tipul ce handicap al respectivului bolnav, ce ar trebui sa modific atata timp cat respectivul nu are handicap fizic grav?

Best regards.