avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate pvmada

Activitate pvmada

O fundatie a strans bani pentru intrajutorarea unui baietel care a avut nevoie de asistenta medicala in strainatate. Pentru acest lucru a facut un cont separat in banca. Analizele facute in strainatate au costat mai putin decat suma de bani din cont. Intrebarea este daca se poate face contract de donatie catre tutorele copilului pentru suma de bani ramasa in cont, acesta urmand sa foloseasca banii in interesul copilului?
Răspuns la discuția Donatia
Obligatoriu se face contract.
Răspuns la discuția DEPUNERE BILANT LA 30.06.2011
Societatile infiintate in anul 2011 nu depun bilantul la 30.06.2011. Prima raportare v-a fi cea de la 31.12.2011.
Răspuns la discuția salariu bugetar
Nu.
Se adauga 15 %.
Răspuns la discuția Asociatie ..cum scot banii?
ai putea sa adaugi la capitolul scopul asociatiei:facilitarea obţinerii de asistenta medicala in tara sau in străinătate si suportarea in tot sau in parte a cheltuielilor cu spitalizarea, tratamentele, medicamentele, materialele si aparatura medicala pentru cazurile speciale de copii cu probleme de sănătate;
inregistrand factura de la clinica si avand aceasta fraza la statut, cred ca ai avea posibilitate sa folosesti banii din donatii.
sanatate si multa bafta.
Răspuns la discuția statul asociatie
de ce pot strange fonduri printr-o fundatie si nu printr-o asociatie?
rog raspuns
Răspuns la discuția statul asociatie
puteti sa ma ajutati cu un statul.
multumsec anticipat.
Răspuns la discuția statul asociatie
Multumesc
Răspuns la discuția statul asociatie
Am sa va rog sa-mi dati cateva detalii, de ce este ilegal.
In Ordonanta 26/2000 care reglementeaza ONG-urile este specificat ca "Asociatiile se pot constitui in vederea realizarii unor activitati de interes general sau comunitar, dar si al unor activitati desfasurate in interes personal, nepatrimonial al membrilor lor".
Daca am interpretat gresit, corectati-ma, va rog.
Multumesc anticipat.
Vreau sa deschis o asociatie in scopul stangerii de fonduri pentru o serie de analize medicale costisitoare, pe care trebuie sai le fac baietelului meu.
Nu prea ma pricep si va cer o mana de ajutor.
Multumsesc