avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate larisa2685

Activitate larisa2685

Răspuns la discuția divort - obligatiile unui avocat
pentru preschimbarea termenului de divort
buna ziua,
am semnat un contract cu un avocat pentru divort si bineinteles am si achitat taxa acestuia.intrebarea mea este care sunt obligatiile acestuia avand in vedere ca am si un contract fiindca pe durata procesului pentru fiecare cerere depusa de el imi cere bani.inteleg ca asa se face in Romania dar vreau sa inteleg pentru ce mai exista acea taxa.
intra in obligatia lui ca sa-mi legalizeze hotararea de divort avand un contract cu acesta sau nu?
Răspuns la discuția program de vizita
multumesc pentru informatie
Răspuns la discuția program de vizita
cassy imi poti spune mai exact ce acte ii trimiteai?
Buna ziua,
am si eu o nelamurire.tatal are program de vizita o data pe saptamana la domiciliul mamei,adica al meu.eu am domiciliul in strainatate si resedinta in Romania (am dubla cetatenie).eu vreau sa ma mut cu resedinta in alt oras.
1) tatal ma poate da in judecata sau sa-mi faca plangere penala in legatura cu programul de vizita daca ma mut in alt oras din Ro?
2) daca vreau sa ma mut cu minorul la domiciliul meu din strainatate ce trebuie sa fac ca sa nu incalc legea referitor la programul de vizita?
Buna ziua
am primit hotararea de divort care este cu apel,dar mi s-a gresit numele copilului care mi s-a incredintat.am depus cerere pentru corectarea greselii.
intrebarile mele sunt:
1) in cat timp mi se corecteaza greseala?
2) in cate zile se poate face apel daca pe hotarare nu se precizeaza acest lucru?
3) zilele in care se poate face apel se calculeaza din data primirii hotararii sau din data in care voi primi noua hotarare cu greseala modificata?
vreau sa stiu cat timp trebuie sa mai astept ca sa pot legaliza hotararea avand in vedere si greseala facuta de grefier?
nimeni nu stie ce se intampla in viitor,daca am sti cu siguranta am alege momentul potrivit cand e bine sa ramanem insarcinate si cand nu.nimeni nu se gandeste ca o sa divorteze dupa ce se v-a naste copilul.
eu va multumesc pt raspunsuri si sa ne auzim de bine
D-na av.Avlil copilul are NUMAI 2 luni si este alaptat la san.cu totii stim cat de important este acest lucru pentru un copil.buneii sunt departe de mine adica in alta tara si la cresa nustiu ce mama si-ar da copilul atat de mic.d-voastra v-ati da copilul de 2 luni la cresa?nu va suparati pe dar ideea d-voastra de a-mi da copilul la cresa este un pic neinteleasa pt mine.intrebarea mea de baza era daca justitia se gandeste la acest aspect si anume ca acest copil are nevoie de mama atat fizic cat si psihic chiar daca ma intretin parintii si au posibilitatea sa faca acest lucru
ce venituri as putea avea daca trebuie sa stau acasa cu copilul?nu am cum sa lucrez.ce ma sfatuti sa fac?
vreau sa mai precizez ca eu nu am nici un venit.stau in chirie dar ma ajuta financiar parintii.daca sotul meu ar face declaratii false sau ar veni cu martori mincinosi?ce sanse mai am atunci si ce ar trebui sa fac.