Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... eroare materiala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

eroare materiala

Buna ziua
am primit hotararea de divort care este cu apel,dar mi s-a gresit numele copilului care mi s-a incredintat.am depus cerere pentru corectarea greselii.
intrebarile mele sunt:
1) in cat timp mi se corecteaza greseala?
2) in cate zile se poate face apel daca pe hotarare nu se precizeaza acest lucru?
3) zilele in care se poate face apel se calculeaza din data primirii hotararii sau din data in care voi primi noua hotarare cu greseala modificata?
vreau sa stiu cat timp trebuie sa mai astept ca sa pot legaliza hotararea avand in vedere si greseala facuta de grefier?
Cererea de indreptare a erorii materiale se solutioneaza de catre instanta printr-o incheiere.
Incheierea de indreptare a erorii materiale se comunica partilor si este atacabila cu apel i n 30 de zile de la data de la data comunicarii .
Vorbim de o eroare materiala in cazul in care de exemplu- in cazul dvs. numele minorului este eronat in dispozitivul sentintei , mai exact in acea parte a hotararii care incepe de la "Pentru aceste motive, in numele legii hotaraste", orice alta greseala/eroare din cuprinsul hotararii fiind fara relevanta juridica.
Apoi, hotararea de divort este atacabila la randul ei cu apel in 30 de zile de la data comunicarii.
Daca niciuna dintre parti nu declara apel in cele 30 de zile impotriva sentintei pronuntate, atunci puteti legaliza hotararea de divort.
Separat, de hotarare va va fi comunicata incheierea prin care instanta a solutionat cererea de indreptare a erorii materiale, pe care la randu-i o veti legaliza separat dupa expirarea termenului de apel de 30 de zile de la comunicare.
Deci indreptarea nu se face direct pe exemplarul hotararii , ci prin aceasta incheiere se dispune indreptarea erorii din hotarare.
Oriunde veti avea nevoie de hotarare, veti folosi atat sentinta cat si incheierea , ambele legalizate.
Evident m-am referit la varianta in care cererea dvs. de indreptare a erorii materiale este intemeiata si va fi admisa.