avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate adinni

Activitate adinni

Răspuns la discuția Vanzare tablouri pictate personal
Din cate stiu, veniturile obtinute din vanzarea bunurilor din patrimoniul personal nu sunt impozabile.
Buna ziua,

As avea nevoie de cateva lamuriri privind vanzarea ocazionala a unor tablouri pictate personal in calitate de pictor amator (ca si pasiune):

1. Este supusa vreunei reguli de impunere fiscala? Tablourile astfel vandute pot fi considerate bunuri din patrimoniul personal, veniturile rezultate fiind neimpozabile?

2. Necesita o anumita forma de organizare, de exemplu PFA?

Precizez ca nu este vorba de un magazin propriu-zis, ci doar de vanzare ocazionala, eventual cu expediere prin posta.

Multumesc.
Am si eu o intrebare legata de domeniile generice de Internet si m-as referi in special la .org si .net: Carei legislatii se supun activitatile desfasurate in cadrul unui website inregistrat pe un astfel de domeniu?

Mai exact, daca presupunem ca eu aici in Romania am inregistrat un site cu numele de domeniu ceva.org si continutul acestuia incalca o anumita lege din SUA (drepturi de autor, proprietate intelectuala sau altceva), dar nu si legile din Romania, pot fi acuzat de ceva?

Dar pentru domeniile nationale de tipul .ro? Este vreo diferenta in tratarea acestora si aplicarea legilor in functie de tipul domeniului?

Nu as vrea sa facem referire la tratatele gen ACTA, SOPA etc, ci doar sa ne rezumam la legislatiile nationale si internationale in vigoare.

Multumesc.
Mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 30 de zile, dar am depus la judecatoria sectorului 1 o plangere impotriva procesului-verbal. Prin urmare mi-am recuperat permisul de la politie. Astazi judecatorul s-a pronuntat ca respinge irevocabil plangerea ca neintemeiata. Imi poate spune cineva ce ar trebui sa fac in continuare, care sunt pasii de urmat, si in ce interval de timp trebuie sa predau permisul?

Domiciliul il am in Urziceni, insa permisul a fost retinut initial de catre brigada rutiera din Bucuresti. Il pot preda tot la dansii pentru cele 30 de zile?

Multumesc.