Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vanzare tablouri pictate personal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vanzare tablouri pictate personal

Buna ziua,

As avea nevoie de cateva lamuriri privind vanzarea ocazionala a unor tablouri pictate personal in calitate de pictor amator (ca si pasiune):

1. Este supusa vreunei reguli de impunere fiscala? Tablourile astfel vandute pot fi considerate bunuri din patrimoniul personal, veniturile rezultate fiind neimpozabile?

2. Necesita o anumita forma de organizare, de exemplu PFA?

Precizez ca nu este vorba de un magazin propriu-zis, ci doar de vanzare ocazionala, eventual cu expediere prin posta.

Multumesc.
Toate veniturile sunt impozabile si taxate cu contributii la pensii si asigurari sociale, sanatate.
Puteti sa deschideti o firma la Registrul comertului sau sa declarati venitul ocazional la fisc (in baza unui contract de prestari servicii incheiat intre dvs. si benficiar) pentru a fi supus impozitarii si taxarii.
Din cate stiu, veniturile obtinute din vanzarea bunurilor din patrimoniul personal nu sunt impozabile.
Asa este, dar acestea nu pot fi considerate bunuri din patrimoniul personal si vanzarea lor se impoziteaza.

Incercati sa va inregistrati la unitatea A.N.A.F. de care apartineti ca persoana fizica independenta.