avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Legislatie domenii generice de Internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Legislatie domenii generice de Internet

Am si eu o intrebare legata de domeniile generice de Internet si m-as referi in special la .org si .net: Carei legislatii se supun activitatile desfasurate in cadrul unui website inregistrat pe un astfel de domeniu?

Mai exact, daca presupunem ca eu aici in Romania am inregistrat un site cu numele de domeniu ceva.org si continutul acestuia incalca o anumita lege din SUA (drepturi de autor, proprietate intelectuala sau altceva), dar nu si legile din Romania, pot fi acuzat de ceva?

Dar pentru domeniile nationale de tipul .ro? Este vreo diferenta in tratarea acestora si aplicarea legilor in functie de tipul domeniului?

Nu as vrea sa facem referire la tratatele gen ACTA, SOPA etc, ci doar sa ne rezumam la legislatiile nationale si internationale in vigoare.

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Sopa, pipa, acta - acte / tratate prin care s-ar putea ingradi libertatea de exprimare pe internet Ana Muntianu Ana Muntianu Facebook, Google, Amazon, eBay şi alte companii ar putea să-şi suspende serviciile pentru a protesta împotriva unui proiect de lege controversat împotriva ... (vezi toată discuția)
Domeniu internet .com cerdoma cerdoma Buna ziua. Recent am facut o investitie intr-un domeniu XXXXXcorp.net. si XXXXXcorp.org.In Spania mai exita o firma XXXXXcorp.com, este o companie foarte mare. ... (vezi toată discuția)
Proprietate intelectuala - unde gasesc legislatia in materie? adle adle Buna seara, Imi puteti spune va rog unde pot gasi legiile cu privire la proprietatea intelectuala industriala si orice alta proprietate intelectuala in ... (vezi toată discuția)