avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate eva-1978

Activitate eva-1978

Discuție Rog ajutor .
Buna ziua tuturor. Va rog sami acordati cateva minute subiectului meu. Am o firma intreprindere individuala. Aceasta firma sa deschis in 2010. Pe numele meu cu acordul.meu. doar ca sotul meu o administreaza si in zii de azi. Am.primit mai multe amenzi pe firma care nu sau platit ca asa a vrut sotul meu . Normal toate sau trimis la fisc . Luna trecuta am fct un dosar de esalonare cu aceea suma . Totul in regula pana aici. Tot acu 2 luni am avut control de fond pe 5 ani . Ni sa gasit o diferenta cam mare . Tot la fisc se duce si asta ?? .. intrebarea mea este. Eu cu sotul.meu nu mai sant impreuna dar magazinu tot functioneaza cu toate ca eu nu mai semnez facturi nu nimik pt ca eu sant plecata din firma si din casa . Inapoi nu ma pot intoarce ca imi este frica . Intrebarea mea este . Ce as putea sa fac cu firma fara ca el sa mai poata sa administreze acea firma . Pt ca el tot ce face semnaturi stampile le face in numele meu. Va rog din suflet ajutatima si indrumatima unde sa merg. Precizez ca eu nu ma pricep in contabilitate chiar deloc. Tot ce sa facut sa facut cu stirea lui. Eu doar port numele firmei si atat pt ca el nu are voie sa deschida in numele lui ca a fst gasit cu evaziune fiscala in 2008.si acuma primesc fel si fel de amenintari ca ma baga la puscarie ca am fugit de responsabilitati si ca imi arata el mie
ce inseamna o firma .ma chemat acasa inainte de craciun ma prostit sa vin sai donez lui firma . Am ascultat de el si am ajuns acasa cand am ajuns acasa a inceput calvaru si din nou amenintari . Ma mintit . mentionez ca sant despartita de el din probleme personale . Va multumesc din suflet si astept cu nerabdare un raspuns urgent . O zii frm sa aveti si un an nou fericit .
am o varsta de 40 de ani si sant infiat de la varsta de 8 ani de catre matusa mea cu toate efectele firesti matusa mea cand ma infiat nu era casatorita intre timp sa casatorit si este legitima cu sotul ei dupa ce sa casatorit cu sotul a mai trait cam vreo 10 ani si a decedat . sotul matusi mele a vandut casa anul trecut eu cand am auzit mam dus la cartea funciara si am scos extrasul de carte funciara si copie dupa certificatul de deces al matusi mele care ma infiat sa vad ce scrie in acel extras dupa cate am vazut in acel extras scrie in data de 04.09.1998 intambulare cu titlu drept proprietate cu titlu drept cumparare dobandit conventie cota intiala 1/2 cota actuala 1/2 . si mai scrie in anul 2002.14.05 intambulare drept proprietate cu titlu de drept donatie dobandit conventie cota intiala 1/2 cota actuala 1/2 fiind numitul sotul matusi care ma infiat sotul matusi mele care ma infiat a vandut acest imobil fara sami spuna si mie nimik oare va rog sami spuneti si mie cum ramane cu drepturiile mele sant copilul nimanui nu am nici un drept nici la parinti mei cei naturali si nici la matusa pe care ma infiat unde este dreptul meu de copil infiat ce demersuri trebuie sa parcurg cum trebuie sa iau lucruriile de la capat sa-mi pot revendica aceste drepturi pe care le am ca copil infiat cu toate efecte firesti deoarece nu am fost chemat in instanta sa ma desfieze si sa fiu decazut din drepturi ce trebuie sa fac eu am scos de la noi de la primarie certificat de deces al matusi am certificatul meu de nastere pe care se vede in ce an ma infiat am extras de carte funciara si as dori sa merg spre instanta pentru al da in judecata si sami recastig drepturiile dupa cate stiu eu trebuie facuta succesiunea si umblat la rezerva succesorala . raman cu speranta ca acest mesaj va fi citit de catre toti membri si consultanti acestui site si indata voi primi raspuns . ca sa stiu si eu ce pot face. va multumesc si va doresc toate cele bune . cu stima si drag va doresc multa sanatate . la revedere !
Răspuns la discuția Sunt infiat si dezmostenit?
nu domnule el a venit cum e vb aceea din lumea mare s-a cununat cu ea el nu a avut nici un drept acolo era un strain acolo este o casa parinteasca compusa din din 4 frati unde a ramas matusa mea proprietara locuind cu tatal ei tatal ei a murit eu nu eram acasa eram plecat din tara cand a murit cel batran cam la 3 ani a murit si ea . la 2 ani a vandut el casa eu nici nu stioam
buna ziua o problema am si eu o problema . sunt infiat la o matusa de a mea ( sora tatalui meu) de la 4 ani. dupa cativa ani matusa mea s-a casatorit s-au cununat au trecut anii si matusa mea care ma infiat a murit acu 4 ani sotul ei a vandut casa si eu nu am primit nici o parte din bani nimica . eu avand acuma 40 de ani nu am semnat nici o foaie nici nimica . va rog sami spuneti si mie daca un copil infiat isi poate pierde dreptul fara sa semneze o foaie fara sa fie anuntat . auzind de pe la vecini din sat ca sotul mamei mele (care m-a infiat ) poate vimde casa asa de capu lui ( in certificatul de infiere scrie ca sunt infiat cu toate drepturile firesti )

am o mare prb am o datorie la fisc de 348 de mil lei vechi . mi-au pus casa la licitatie am fost la ei am stat de vb cu ei si mi sa spus ca daca depun din suma 75% mi sa spus ca atuncia mai stam de vb . eu am facut rost de 200 de milioane lei vechi si nustiu unde sai depun . la fisc sau la cec imi este frica sa nu raman cu banii dati si sa nu mi se ratraga licitatia va rog sa ma invatati ce ar fii de facut va doresc o zii bn si astept raspuns urgent nu stiu cu cine ar trebui sa stau de vb ca eu am aceasta suma sa o depun si imi iau un angajament prin notariat daca se poate sau direct cu fiscul ca restitui restul de bani . va rog sa ma indrumati unde sa deschid usa prima data si la cine ca sa nu raman si cu banii dati si cu licitatia va rog din suflet va multumesc si astept raspuns urgent


Buna ziua am si eu o problema cam grea as dori niste lamuriri sau sfaturi de la cineva . in data de 15.12.2010 in magazinul meu personal am avut un control de la I.T.M . am magazinul la mine in casa si in casa asta suntem eu sotul 2 copilasi ai nostrii si cumnata mea . baietelul meu de 14 ani a facut o semipareza faciala acuma 2 luni si trebuia sa-i dau tratamentul fix la ora 12 la pranz . am rugato pe cumnata mea sa vina 5 minute in magazin ca sa pot sa-i dau la copilas pastilele . poate ca inchideam pentru 5 minute dar asteptam o firma cu marfa . in timpul acesta au venit cei da la i.t.m. si au luato pe cumata mea la rost . l-ea ezplicat frumos ca ea nu lucreaza la noi ea sta cu noi in casa si ca e sora sotului meu . pana cumnata mea a venit dupa mine in camera domni de la i.t.m. au si facut procesul verbal precum au gasit-o fara carte de munca in magazin si ca nu are voie. cumnata mea nu a vandut nu a facut nimica pentru ca nu stie cand am ajuns eu administratoarea in magazin incercam sa le explic de copilas dar in zadar deja procesul era complectat a pus-o pe cumnata mea sa-l semneze si au plecat . a doua zi neau chemat la ei acolo pentru a ne da un termen pana pe 5 ianuarie a.c sa ne facem cartile de munca .si eu si sotul meu . si intre craciun si revelion am primit acasa un plic de la itm cu o amenda de 60.000 miloane lei vechi . acum va rog din suflet sa ma indrumati ce sa fac cu amenda asta asa de mare si credetima eu nu am marfa poate nici de 60 de mil in tot magazinul meu va multumesc din tot sufletul si astept o indrumare sau un raspuns de la cineva ma multumesc mult