avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianIonel

Activitate AdrianIonel

Buna,
Am si eu o problema la care cat de cat am gasit o solutie pentru a fi rezolvata dar, totusi as vrea sa mi spuneti si voi parerile si sfaturile voastre. Am inceput anul foarte bine cu un control de la finante la societatea mea in cadrul caruia imi si desfasor activitatea, o sa va scri scurt si la obiect, motivul controlului fiind urmatorul: unul dintre furnizorii mei principali apare in baza de date a Ministerului Finantelor ca si inactiv de o perioada buna de timp cam asa 1 si 6 luni, perioada in care ei au facturat si au desfasurat activitatea normal nefiind instiintati de aceasta situatie pe care o au, fiind inactivi, toata marfa pe care eu am cumparat o de la ei in aceasta perioada si pe care am vandut o mai departe, dar am dedus si tva-ul si impozitul pe profit. Finantele deducand ca acele facturi sunt doar fictive, imi scot de plata tva-ul la intreaga suma, impozitul pe profit si penalitati accesorii, cu totul ca firma furnizoare exista, facturile sunt reale, ei au obligatiile platite catre buget in aceea perioada, au declaratiile depuse doar ca acestae sunt depuse retroactiv pe un an de zile deoarece ei depuneau trimestrial si trecand la o cifra mai mare de afaceri trebuiau sa depuna lunar de unde vine si problema cu inactivitatea.Eu consider ca masurile luate sunt ilegale si mai ales este un abuz asuupra mea, singura cale de a rezolva problema imi ramane decat sa ajungem la instantele abilitate, voi ce solutie imi dati si mai ales daca ati mai intalnit asemenea cazuri.

Va multumesc anticipat,
O zi buna si spor .........