avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate m_floris_28

Activitate m_floris_28

Discuție Proprietar?
Buna ziua,
In urma cu 2 ani ,prietenul meu a facut un credit la banca,din care a cumparat o masina;insa datorita unor probleme...a trecut masina pe numele meu.Acum noi ne-am despartit,si el vrea sa ii fac acte la masina,insa eu nu sunt de acord.Intrebarea mea este : poate sa ma ''oblige'' cumva legal sa ii fac acte?:(:(
Va multumesc, :(:((:sorry:
Buna seara,
As dori daca se poate sa imi dati si mie un raspuns la urmatoarea intrebare:
Tatal meu doreste sa iasa la pensie anticipat,este nascut in 1950,intrebarea este daca se pensioneaza anticipat mai are drept de munca? unitatea la care el lucreaza acum mai poate continua colaborarea cu el?
Va multumesc,
Răspuns la discuția Probleme ....executare silita,
Va multumesc din suflet,m-ati mai linistit.
Buna ziua,
As dori daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat: povestea mea e urmatoarea: in urma cu 3 ani am facut 2 credite de nevoi personale la doua banci diferite.(aveam un venit destul de mare)insa acum 8 luni de zile am ramas somera si inca nu mi-am gasit un loc de munca.Intre timp am sunat la banca si le-am explicat situatia ,mi-au spus ca au inteles situatia dar dupa o luna m-au sunat 2 firme de recuperare care mi-au spus ca bancile le-au ''predat'' dosarele pt a recupera datoria pe care o am fata de ele. Acum 2 zile am primit prin posta o instiintare de la una din banci cum ca mi-au reziliat contractul si urmeaza a ma executa silit.(mentionez ca nu detin bunuri ),dar in aceeasi perioada cu mine prietenul meu a facut si el un credit de nevoi personale din banii aceia a cumparat o masina pe care a trecut-o pe numele meu pt ca a avut unele probleme in familie si nu putea sa o treaca pe numele lui; acum ne-am despartit si el zice ca daca banca ma executa silit el ma da in judecata k nu vreau sa ii fac acte pe masina,si sincer nu vreau sa ii fac acte pt ca la masina am mai contribuit si eu cu bani pt ca nu ii ajungeau cei din imprumut,dar el zice ca poate dovedi ca el a cumparat masina din banii lui pt ca a luat masina a doua zi dupa ce a incasat banii din credit. Acum intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. daca banca ma executa silit poate sa ia masina ? care de fapt a ramas la el ,(actele sunt la mine)asta inseamna ca daca e pe numele meu se scade din creditul meu?
2. daca nu mai am alte bunuri pe numele meu ce se intampla? cum se recupereaza suma ramasa?
3. daca prietenul meu ma da in judecata poate sa dovedeasca ca masina e a lui si nu a mea? (din suma creditelor mele puteam si eu sa cumpar masina).

In speranta ca cineva ma va ajuta si pe mine,va multumesc anticipat