avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate vladion2005

Activitate vladion2005

Buna ziua. Timp de 12 ani am avut in posesie o masina, in baza unui proces-verbal de predare primire de la un srl. In prezent srl-ul nu mai exista, a fost radiat. Cum pot intra legal in proprietatea masinii?
Multumesc.
Buna ziua.
V-as ruga sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare.
In urma unui accident rutier, care este procedura pentru victima de a obtine despagubiri?
Se poate adresa direct instantei, impotriva asiguratorului, solicitand despagubiri?
Este obligatorie o procedura prealabila?

Mentionez ca in penal s-a dat NUP, pt. ca fapta nu constituie infractiune, ci contraventie, a avut nevoie de 5 zile de ingrijiri medicale si a cheltuit din buzunar aproximativ 2000 lei cu rmn-uri, tomografii etc.

Multumesc.
Răspuns la discuția Plata taxa de timbru in alt judet
Multumesc mult.
Buna ziua. Urmeaza sa fac contestatie impotriva unui proces verbal de contraventie, amenda rutiera, la judecatoria Oravita. Eu am doimiciuliul in Bucuresti, sector 1. Unde pot plati taxa judiciara de timbru?
Multumesc.
Multumesc pt raspunsuri.
Dar mai exact, acum se dezbate cota defunctului de 1/2 din imobil ?
Si din 1/2 se calculeaza cotele de 1/4 si 3/8?
Buna seara. Va rog mult sa ma ajutati cu un calcul al cotelor succesorale.
Masa succesorala dupa un parinte este alcatuita dintr-un cont bancar al defunctului si un imobil, dobandit de soti in timpul casatoriei.
Mostenitorii sunt sotul supravietuitor si 2 copii.
Care vor fi cotele ce revin fiecarui mostenitor din masa succesorala?
Va multumesc.
Am inteles, va multumesc mult.
Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu o problema mai complicata.
Mama a decedat si urmeaza sa facem succesiunea, eu, fratele meu si tatal nostru.
Masa succesaorala cuprinde un apartament, o casa , si 3 conturi bancare.
Noi ne am inteles astfel , si va rog sa imi spuneti daca se poate realiza:
-noi copii renuntam la partea noastra din apartament in favoarea tatalui;
- tatal renunta la partea lui din casa;
- fiecare dintre noi primeste cate un cont bancar.
Se poate realiza astfel la notar?
Va multumesc.

P.S; Se poate face succesiunea doar pentru conturile bancare, fara imobile?
Multumesc pt raspuns.
Dar totusi citind ordonanta, inteleg art.296 ind.23 alin.(4) Cod fiscal nu se modifica. Deci nu se va aplica in continuare exceptia pt cei care obtin venituri din salarii?
Buna ziua.
Imi puteti spune daca, potrivit OUG.88/2013, in situatia in care eu sunt salariat si realizez si venituri din chirie, o sa platesc de doua ori CAS-ul?
Mi se pare o aberatie logica si juridica.
Multumesc anticipat.