avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan_leonard

Activitate bogdan_leonard

buna ziua!
am intrat pe contul sotului meu,cu rugamintea de a ma ajuta cu o informatie exacta sau cat mai exacta despre plata orelor suplimentare!
lucrez in domeniul privat (am o norma intreaga= 8 ore / zi la o farmacie 1 unde incadrarea este 3.000 ron si o jumatate de norma la o alta farmacie 2 ,cu incadrarea de1.000 = 4 ore/zi-5zile/saptamana ,la care se adauga si 2 sambete si 2 duminici a cate 8 ore la farmacia cu jumatate de norma).
de exemplu',in aceasta luna am la farmacia 1 = 176 ore , iar la farmacia 2= 90 ore in timpul saptamanii ,plus 8 ore intr-o sambata si 8 ore intr-o duminica!
specific ca nu am avut nici un liber in timpul saptamanii!
va rog mult sa-mi faceti un calcul legal ,care sa compenseze munca mea prestata!
chiar daca sunt in firma de aproape 9 ani , sunt putin confuza si chiar suparata pentru ca noii patroni vor sa calculeze altfel orele,dar fara sa fi incheiat cu noi un nou contract. exista cumva o limita maxima de ore lucrate cum este in cazul meu?
astept cat mai repede raspuns de la dumneavoastra! multumesc mult!
Discuție asigurare
salut,zilele trecute am lasat masina in parcare si la scurt timp a venit un domn la sediul unde muncesc ca sa-mi spuna ca mi-a busit masina. a doua zi am facut constatarea amiabila si i-am sunat pe cei de la unica ptr ca acolo avea facuta asigurarea cel care mi-a busit masina. mi-a fost lovita aripa stanga fata,usa stanga fata,si zgariata semi aripa stanga spate. cel care evalueaza dauna mi-a zis ca zgarietura de pe semi aripa spate este mai demult si ca nu a rezultat din cauza impactului. usa stanga fata este foarte indoita si mi-au spus ca nu au de gand sa mi-o schimbe ci sa mi-o repare. am refuzat sa semnez si am facut o sesizare la directorul firmei de asigurari care si el mi-a spus ca degeaba am facut sesizare ptr ca sesizarea trebuia facuta undeva la bucuresti( chiar asa mi-a spus "undeva la bucuresti" ) . ei vor sa-mi repare usa dar eu nu sunt de acord,am fost cu masina la un service auto si cei de acolo mi-au spus ca stalpul de sustinere a usii a fost afectat si nu se mai poate repara decat superficial. eu vreau sa-i dau in judecata si va rog daca aveti bunavointa sa-mi spuneti ce trebuie facut si unde sa merg. va multumesc.
salut, sunt din hd! initial am vrut sa cumpar o autorizatie taxi de la primarie,ceea ce nu mai este posibil la primaria de unde apartin eu! mi s-a spus ca pana in 2014 nu se mai liciteaza locuri ptr taximetrie! am inteles ca mai exista o varianta cu cedarea autorizatiei de taxi. am gasit pe cineva care imi vinde autorizatia dar trebuie sa imi cumpar eu masina care in mod obligatoriu trebuie sa fie din 2008,eu nu doresc sa muncesc pe taxi deci ca sa pot angaja un sofer pe taxi,autorizatia trebuie sa ramana pe firma "mama". eu ce demersuri trebuie sa fac ca sa vad daca totul parcurge legal si fara surprize pe viitor? am inteles ca dispeceratul il pot schimba numai cu conditia sa schimb folia de pe masina. trebuie sa instintez firma "mama' ca am preluat autorizatia si ca-mi continui activitatea la societatea lor? deci persoana care-mi cedeaza ( am inteles ca este impropriu spus ca eu cumpar autorizatia,de fapt eu o preiau si-mi continui activitatea la firma respectiva) persoana respectiva imi vinde ( cedeaza ) autorizatia fara cupola si casa de marcaj. eu cu cine trebuie sa vorbesc de casa de marcaj? multumesc celor care doresc sa-mi dea cateva sfaturi!