avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate RaluAlexCip

Activitate RaluAlexCip

Răspuns la discuția Recuperare permis auto
Multumesc, intelesesem din OUG 195/2002, art.111, alineat 6 ca si pentru dovada fara drept de circulatie se poate face cerere in vederea unei noi dovezi...
Daca se solutioneaza repede, cum rezolva cu cele 90 de zile de suspendare dupa decizia neinceperii urmaririi penale? Asta este cea mai mare pb acum. Se rezolva cu amenda administrativa, dar cu suspendare 90 de zile si...nu e bine deloc. aici caut o solutie.

Multumesc inca o data!
Răspuns la discuția Recuperare permis auto
Este cercetat pentru conducere fara permis (dovada expirata). Am inteles ca se poate obtine NUP, impreuna cu amenda administrativa, dar vine la pachet cu suspendarea 90 de zile. Examinarea 13 din 15 ar reduce la 30 de zile (daca ar fi posibila), insa tot este foarte mult. Ce alte solutii ar mai fi? Tot caut pe net si nu gasesc...

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Recuperare permis auto
Multumesc, dar la terminarea cercetarilor ce se poate face pentru a evita cele 90 de zile de suspendare? In cadrul celor 90 de zile dupa NUP se poate obtine o alta dovada? Ideea este ca si o saptamana fara dreptul de a conduce il va ruina financiar...
Pe 04 noiembrie am intrat cu masina intrun taxi care a franat brusc la trecere. In taxi o doamna a acuzat dureri cervicale, a venit salvarea, la spital nu a avut nevoie de ingrijiri. Soferului masinii noastre i s-a retinut permisul in vederea cercetarii si a primit dovada cu drept de circulatie pana in 19.11.12. Pe 19.11.12 nu a mers la Udriste sa prelungeasca valabilitatea dovezii aferente. In 29.12.12 a fost oprit de Politie si i s-a intocmit dosar penal pentru ca circula fara acte in regula. I s-a dat o noua dovada fara drept de circulatie.
Care este calea cea mai scurta de a reintra in posesia permisului sau a unei alte dovezi cu drept de circulatie si drept de prelungire? Am inteles ca in cazul solutionarii de catre procuror cu rezolutia NUP, urmeaza implicit suspendarea permisului 90 zile, fapt care l-ar afecta enorm, avand in vedere ca are un job strict legat de masina (vanzari). Ce e de facut?

Multumesc frumos!
Buna ziua,

As dori sa stiu daca a fost publicata in MO legea care reglementeaza indemnizatia acordata mamelor pentru cresterea copilului. M-ar ajuta mult un link sa vad exact forma adoptata.
Urmeaza sa ma reintorc la munca inainte de cei doi ani (1 Noiembrie) si vreau sa stiu exact daca ma incadrez sa iau stimulentul de reinsertie de 500 ron pana la implinirea a varstei de doi ani a copilului, in cazul in care revin pe 1 noiembrie la munca.

Va multumesc anticipat!
Va multumesc! Astept si sunt cu ochii pe dvs, pentru a sti daca ma supun sau nu acestei legi.
Sunt eu mai grea de cap, scuze, insist. Ce inseamna ca cel putin o luna este acordata altei persoane? Daca eu, mama copilului, sunt in concediu de crestere a copilului, din perioada ramasa pana la doi ani ai copilului o luna trebuie sa stea cu altcineva? Din formulare eu asta inteleg...
Se refera la copiii nascuti dupa 1 martie 2012 strict? Eu daca am nascut in 2011 aprilie, pot sta toata perioada cu bebe sau nu? Multumesc!

Legile ar trebui sa fie mai explicite si mai pe intelesul oamenilor, mai ales ca omul de rand trebuie sa se supuna legii si sa o respecte, dar mai intai s-o poata intelege...
Nici eu nu am inteles la ce se refera exact aceste prevederi. Ce inseamna ca cel putin o luna este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept? La ce se refera? Multumesc!
Am o mare rugaminte. O prietena a mea, profesoara, este acum in concediu crestere copil, primeste indemnizatia. In paralel, sotul detine o firma care este pe numele sotiei (profesoara, in concediu crestere copil). Acum situatia mi se pare destul de complicata si nu stiu ce sa o sfatuiesc sa faca, si-a dat seama ca este in ilegalitate si nu stie cum sa procedeze si ce sanctiuni o asteapta. In paralel a facut si un contract de colaborare ca broker asigurari. Va rog sa ne ajutati si sa ne sfatuiti ce sa faca. La firma nu poate renunta, sotul nu e in tara. Prefera sa returneze indemnizatia primita, insa nu stie daca si ce sanctiuni o vor astepta. In plus, functia de profesor (bugetar) permite si detinerea unei firme?(patron). Imi cer scuze de deranj, insa as vrea sa o ajut sa intre in legalitate si nu stim de unde sa incepem.Multumiri anticipate.
Va multumesc din suflet, mi-ati luat o piatra imensa de pe suflet!