avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_casaru

Activitate andreea_casaru

Buna,

Am fost disponibilizata in baza legii 85/2006,care se refera la disponibilizari in caz de insolventa(se acorda un preaviz de 15 zile lucratoare ,fara a mai tine cont
de functia avuta in firma).
Legea 200/2006 si aplicabila de la 1 ianuarie 2007,prevede modul in care se utilizeaza Fondul de garantare al salariilor,unde la art.19 pct.4,prevede ca
in cazul insolventei se acorda cel putin un salariu compensatoriu(asa cum prevede Contractul colectiv unic de munca).
As dori sa stiu daca am sau nu acest drept.

Inteleg ca in Monitorul Oficial nu s-a publicat inca Contractul Colectiv de munca la nivel national, pe anul 2011, dar o data cu publicarea lui, care este procedura de recuperarea a salariului compensatoriu (firma fiind probabil deja desfiintata)?

Va multumesc
Andreea
Salut,
Am si eu cateva intrebari legate de publicitate/afaceri pe web. Poate cineva s-a mai confruntat cu astfel de situatii sau ar putea sa ma indrume catre o documentatie de unde as putea afla raspunsurile:

1. Este legal sa afisezi pe un site(public) o reclama sau sigla unei firme fara un acordul explicit din partea firmei respective?
2. Este legal sa fotografiezi/filmezi sediul unei fime sau punctele de desfacere ale unei fime (considerand ca fotografia respectiva a fost facuta din exterior, dintr-un spatiu public) si apoi sa le afisezi pe un site (public)? Este legal sa faci fotografii in interiorul supermarketurilor, mall-urilor (nu neaparat in incinta magazinelor din mall) si sa publici acele fotografii?