avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana68

Activitate Adriana68



Cornel Vasile a scris:



Adriana68 a scris:

M...Oare nu era la un moment dat o propunere de lege prin care orele de naveta ar fi fost considerate timp din programul de lucru ? M-ar fi avantajat, deoarece de 30 de ani fac naveta, 3 ore pe drum. Plus cele 8 la serviciu, nu e neaparat asa usor pentru o femeie de 56 ani, asta ca spuneati ca anticiparea de 5 ani e destul de mare. Nu lucrez la stat, ci la particular, unde pretentiile sunt mari.



Credeti ca daca orele de naveta sunt considerate timp de munca, va aduce un plus de stagiu de cotizare? .


Doar timpul ma intereseaza, nu banii.


CHKa a scris:

Eu nu am cunostinta de o asemenea propunere de lege , cu atat mai putin de un act normativ in acest sens . Dar chiar daca ar fi , faptul ca ar fi considerat timp de lucru , NU s-ar considera ca perioada in plus , exact cum nici orele suplimentare nu o fac . Un an calendaristic lucrat este un an de stagiu de cotizare , nu mai mult . Eventualele ore suplimentare platite ar mari doar venitul lunar si - implicit - punctajul de pensie . Nu aveti un an de muncit in plus , ci 9 luni . Si - daca-mi permiteti o parere bazata pe propria experienta - nu asteptati cu atata entuziasm perioada de pensie ... Pe langa ca e debutul la “ a treia tinerete “ ( si asta nu e o mare fericire ) , se restrang multe in viata pensionarului , si financiar , si social , si ca relatii interumane ... Nu mai vorbim ca nu mai poti spune nimanui “ nu am timp “ , ca s-ar uita uimit si neancrezator la tine ... Si ... pana la pensie , o astepti cu nerabdare , dupa - ce mai e de asteptat ? E doar o gluma ( serioasa ) asta ...


Pe de-o parte, aveti dreptate, dar daca ati stii ca de 30 de ani lucrez zi-lumina si n-am apucat sa fac nimic pentru persoana mea in aceasta viata, m-ati intelege. M-as bucura sa ajung macar la pensie . Ca idee, am multe de facut, nu m-as plictisi. :). Asadar, ministra muncii a mintit cand a spus ca varsta de pensionare nu se mareste......ba da, eu voi lucra 9 luni in plus. Pe legea veche ieseam la 58 , acum, la 58.9.
Multumesc, dupa 37 ani de munca, astepti cu nerabdare data iesirii la pensie. Pe legea veche, ieseam anticipat la 58 ani, acum, ma vad nevoita sa mai lucrez inca un an. Oare nu era la un moment dat o propunere de lege prin care orele de naveta ar fi fost considerate timp din programul de lucru ? M-ar fi avantajat, deoarece de 30 de ani fac naveta, 3 ore pe drum. Plus cele 8 la serviciu, nu e neaparat asa usor pentru o femeie de 56 ani, asta ca spuneati ca anticiparea de 5 ani e destul de mare. Nu lucrez la stat, ci la particular, unde pretentiile sunt mari.
Pensie anticipata ! As dori sa stiu si eu data la care as putea iesi la pensie conform noii legi a pensiilor. Sunt nascuta in 3 iulie 1968, muncesc din septembrie 1986, am un copil.
Nu am grupe sau altceva.
Multumesc,
Multumesc, ma voi interesa.
Plangerea la DSP este facuta de doua saptamani, asteptam sa se miste lucrurile. Dar mai nou a aparut probema cu gazele si nu stiam la cine sa mai facem sesizare. Datorii nu are la intretinere.
Am o vecina care are probleme cu memoria, din cate stiu are certificat de handicap. Avem mari probleme cu ea, datorita faptului ca are casa plina de gandaci, tot timpul fierbe zer sau oase si da prin casa. Pute de nu putem traversa nici holul blocului. Mai nou , da cu spray si automat gazele se opresc. Nu ne intelegem deloc cu ea, este periculoasa pentru ca nu mai stie ce face. Unde ne putem adresa ? In mod normal, ar avea nevoie de un insotitor. Pe de-o parte, cand ii spunem una, alta, ne spune ca e a e bolnava, pe de alta parte, alearga dupa autobuz. Eu cred ca face pe prostul pentru a beneficia de acel certificat de handicap. Copilul ne-a spus sa-l sunam cand a decedat, ca nu-l intereseaza. Unde ne putem adresa ? Multumesc,
Multumesc frumos,
Avand in vedere ca se tot schimba legea pensiilor, as dori sa ma ajutati si sa-mi spuneti la ce se refera urmatoarea fraza "Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege".
Am 55 ani si lucrez de la 18 ani, am 37 ani vechime.
Intreb :
1. Cat este stagiul complet de cotizare ptr o persoana nascuta in 1968? Caci in 3 locuri am gasit scris diferit.
2. Cand pot iesi la pensie anticipata ?
Data nasterii 03.07.1968

Multumesc,
Arenda ! Buna ziua, m-ar interesa daca vand terenul arendasului unde am terenul, acesta are obligatia sa-mi plateasca arenda pentru anul in curs avand in vedere ca s-a folosit de teren ? multumesc,