avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana68

Activitate Adriana68

Multumesc
Multumesc pentru raspuns, pe mine ma intereseaza ce masura de precautie sa-mi iau, sa ma asigur ca bancnotele sunt ok si nu e vreuna falsa printre ele. Cum as putea proceda? Sa fac un tabel cu seriile?
da, exact. persoana care ramane cu cei 2500 nu stie care parte-i apartine. Ne intelegem, n-o intereseaza ca e partea dinstanga sau dreapta, dar cum se procedeaza in astfel de cazuri ?
PLATA IN EURO
Vand o casuta si cumparatorul vrea sa-mi plateasca in euro. Nu sunt multi bani, 7000 euro. Ce masura sa-mi iau , sau ce pot face sa ma asigur ca printre ele nu este vreo bancnota falsa ? Este prea tarziu sa-l puna sa -i schimbe in lei.
Multumesc,
Exact asa am facut, suprafata x , parcela y din numarul cadastral z apartine lui M. Toate suprafetele au fost impartite asa cum sunt la asociatie. Doar ca eu nu intelesesem ca , avand o suprafata de 5000 mp si o impart la doi proprietari , care parte se vinde efectiv daca doar unul din proprietari vinde ? Trebuie si asta specificat ? Partea de nord vest sau sud est ? M-am saturat de cate ori m-au intors primaria si multi contopisti.
Multumesc,
Totusi, daca doi din trei mostenitori vor sa vanda, nu trebuie atribuit numar cadastral la fiecare ? La noi este intelegere, nu conteaza partea care ramane la cel care nu doreste sa vanda.
Ce ar trebui specificat la notar,astfel incat sa nu ma intoarca la primarie, acolo unde imi cere acest act?
Buna ziua,
Impreuna cu verisorii mei am un teren extravilan, situat pe trei parcele, impartit aleatoriu, in sensul ca o bucata are 6000 mp, alta 6,4 ha, alta 3,3 ha.
Doi dintre noi dorim sa impartim acest teren si de la primarie ne-a spus ca trebuie sa facem partajarea la notariat. Din punct de vedere legal, cum se face aceasta impartire ? fiecare parcela se imparte la 3? Sau , de comun acord isi poate alege fiecare ce parcela vrea ?

Multumesc,
Asadar, pentru persoanele care vor sa-si cumpere locuinta pentru "locuit" nu se aplica legea. Nu inteleg pentru cine se aplica ? Pentru cei care o folosesc drept sediu de firma ? Cine mai intra in aceasta categorie ?
Avans 25% pentru credit imobiliar. Nu am inteles exact legea care va intra in vigoare de la 1 ian 2022 referitoare la imprumutul pentru achizitionarea unei locuinte. Scris asa "În cazul creditelor acordate pentru achiziţia unui imobil care nu este destinat a fi utilizat ca locuinţă pentru folosinţă proprie şi permanentă/continuă a debitorului, limitele prevăzute la alin. (1)-(3) se reduc cu 10 puncte procentuale.". Ce vrea sa spuna cu nu este destinat a fi utilizat ca locuinţă pentru folosinţă proprie şi permanentă ? Ca iau credit pentru sediu firma ? Ca simplu cetatean, nu inteleg aceasta lege. Vreau sa-mi cumpar un apartament cu imprumut la una din banci. Intru la categoria acestei legi ? Multumesc,
Este partea verisorului de la care am procura, sa ma ocup de vanzare si primirea banilor in cont. Trebuie demonstrat la notar ca s-a facut plata si banii au intrat in cont.