avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate Nicole30

Activitate Nicole30

Răspuns la discuția examen inm
Te rog sa intri pe site-ul CSM, www.csm1909.ro, la rubrica Noutati.Este prima rubrica, cum privesti de sus in jos, dai clic pe Noutati si la pagina 3 gasesti Calendarul estimativ al concursurilor si examenelor organizate de CSM in cursul anului 2006. Multa bafta.Intra pe adresa de mai jos:[ link extern ] >
Răspuns la discuția examen inm
Rectific mesajul anterior. Am citit acum programarea concursurilor pe site-ul CSM si am vazut ca examenul de admitere la INM va fi in perioada 15-30 august 2006 si nu 01-15. august dupa cum afirmasem anterior. Iti cer scuze pentru informatia eronata.
Răspuns la discuția examen inm
Draga Alina,

Conform programarii CSM, examenul pentru admitere la INM va fi in perioada 01-15 august 2006. Cu cel putin 90 de zile inainte de data organizarii conscursului, atat INM cat si CSM publica pe pagina de internet data, locul, tematica si bibliografia concursului. Toate aceste informatii le gasesti pe pagina de internet a INM- www.inm-lex.ro- la sectiunea Examen admitere INM.
Iti doresc multa bafta si cred ca in curand, cel mai tarziu la sfarsitul lunii mai vei putea afla informatiile pe care le doresti. Eu cred ca tematica nu va fi prea mult modificata fata de cea de anul trecut si din ce am observat se acopera cam toata materia de drept civil, procedura civila, penal si procedura penala.
Multa bafta inca o data!!!
Draga Ruxy,

Imi aduc aminte ca, acum aproape 7 ani eram in postura de a fi respinsa la examenul de admitere la INM.Eram disperata pentru ca, oraselul mic in care locuiam nu-mi permitea sa-mi gasesc usor un post de consilier juridic. Cu noroc, l-am gasit pana la urma, am reusit sa dobandesc mai multe cunostinte si mai multa experienta si, pana la urma, am reusit sa-mi indeplinesc visul si am intrat si la examenul de admitere in magistratura, pentru cei cu 5 ani vechime. Daca iti doresti cu adevarat sa faci asta si simti ca esti facuta pentru meseria asta, atunci nu merita sa renunti doar pentru ca nu ai reusit sa rezolvi speta la civil. Viata e o competitie si din ceea ce stiu eu de la cei care au terminat INM-ul se invata pe branci si acolo, si acolo exista o lupta pentru a fi cel mai bun. Mi-as dori ca anul acesta sa aud ca ai fost printre cei care au intrat, sa te bucuri ca ai fost printre cei putini alesi si sa-mi impartasesti din experienta ta de auditor de justitie. Nu conteaza ce cred altii despre tine, oricum sunt doar impresii, numai tu si cei apropiati tie stiu cum esti tu cu adevarat si sper sa gasesti resursele si sa mergi mai departe. M-a impresionat mesajul tau, nu stiu de ce, si tocmai de aceea m-am hotarat sa-ti scriu si sa-ti doresc mult succes si multa rabdare.;)