avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate categ

Activitate categ

Răspuns la discuția Contract Colectiv de Munca
va multumesc !
Răspuns la discuția Contract Colectiv de Munca
Din cate stiu, RI nu se negociaza cu salariatii, se impune; deci nefiind rezultatul unor negocieri, nu se respecta art.229 alin.2 C.mun., negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.
Din acest articol, rezulta ca obligativitatea apartine angajatorului, ( patronatului) si in consecinta tot el este cel care trebuie sa initieze negocierile, deci sa solicite desemnarea reprezentantilor salariatilor pentru negocieri, lucru care nu se inampla. Este un asemenea caz, un abuz in respectarea legislatiei muncii ?
Răspuns la discuția Contract Colectiv de Munca
Si rezultatul negocierilor, se trece tot in acest proces verbal ? Dar ca sa se incheie acest proces verbal , chiar si formal, trebuie sa fie doua parti, patronat si reprezentantii salariatilor, ori niciodata, cel putin in ultimii 5 ani, nu au fost desemnati reprezentantii salariatilor pentru negocieri. Precizez ca este vorba de o multinationala, cu un numar de cateva mii de salatiati.
Răspuns la discuția Contract Colectiv de Munca
Va multumesc pentru raspuns, dar un aspect ramane neclar, respectiv la cel referitor la obligativitatea sau nu , a incheierii unui ccm; daca este obligatorie negocierea ( in cazul de fata cu reprezentantii salariatilor), prin ce document se finalizeaza aceasta negociere, daca nu este obligatorie incheierea unui ccm ? Nu este obligatorie inregistrarea acestui document la I.T.M si aducerea lui la cunostinta salariatilor ? Subiectul este tabu, in aceasta banca, toti sefii se feresc sa discute despre drepturile salariatilor, singurul reper de referinta fiind Regulamentul de Ordine Interna .
Va rog sa-mi spuneti daca este posibil si legal, ca o societate bancara, cu capital strain, care activeaza in Romania, sa nu aiba incheiat un Contract Colectiv de munca cu salariatii, sa nu faca niciun fel de negocieri cu reprezentantii salariatilor si sa nu comunice in reteaua bancara, salariatilor, drepturile care li se cuvin in mod legal si mai cu seama va rog sa-mi spuneti cum se pot apara acesti salariati de abuzurile patronatului, dat fiind ca nu exista sindicat in aceasta Banca.
va multumesc si raman in aseptarea raspunsurilor dvs. !
va rog sa-mi comunicati care este actul normativ in baza caruia s-a facut retinerea de 5.5% din pensia lunii ianuarie la toata suma de 1000 ron si nu doar la partea care depaseste 750 ron .
multumesc!