avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate andreeafer

Activitate andreeafer

NU AU MOTIVAT IN NICI UN FEL LEGAL NORMAL. CHIAR NU STIU CE SA FAC.
DACA NU SEMNEZ MA POT DA AFARA ???
POT SPUNE CA MI-AU OFERIT CEVA SI EU NU AM ACCEPTAT?
REVIN....mai repede decat credeam cu cateva intrebari, pentru ca astazi au intervenit cateva lucruri:
- a spus ca nu ne plateste pe luna martie pentru ca va considera ca nu am fost la munca. Din pacate nu exista o condica de prezenta care sa confirme ca noi am fost si din pacate nu este un proces sa putem dovedi cu martori!!! Deci, a spus ca daca semnam e ok daca nu, ne da absenti, adaugand astfel "inca un motiv" pentru necorespundere . Eu probabil ca am sa mai iau ceva bani pe medicale.
- sunt gravida.ok. au spus ca asta nu inseamna ca nu ma pot da afara pentru ca nu am acceptat propunerea lor cu perioada determinata, fiind singura posibila la aceasta ora. SE POATE ASTA?
- - daca stau intr-un medical prelunggggg atunci cand ma intorc ma pot astepta cu preavizul?
- ce sa le raspund la hartia lor ? ce motive am sa nu accept .
- pot totusi da afara o femeie gravida???? practic ei vor postul meu . nu au motivat aceasta dorinta. mi-au oferit ceva foarte prost. daca nu accept si ei stiu ca sunt gravida, ma vor da afara????
VA ROG SA IMI RASPUNDETI .
-

thx .
eu am depus alaturi de hartia aceea certificatul medical in care scrie ca am avut medical 3 zile pentru sarcina cu ceva probleme. e adevarat ca nu scrie in CM in cate luni sunt dar le-am scris eu. eventual ma duc luni si imi iau si eu fel de adeverinta in care sa scrie in cate luni sunt insarcinata.
ideea este ca vineri m-am simtit excelent in momentul in care toata lumea ma suna si imi spuneau ca am pus pe jar institutia ca nu se asteptau sa am "asemenea problema!!!" . Deci...se agita! Le-am explicat celor de la contencios ca sunt de acord sa ma mut pe alt post dar in aceleasi conditii daca nu, imi voi baga concediu de risc maternal, apoi stau 2 ani acasa, dupa care vin din nou insarcinata si le tin postul ocupat vreo 5 ani!!;) Au spus ca se va rezolva, pentru mine!
Pentru colegii mei cand am intrebat , au motivat ca acele posturi trebuiesc eliberate :-/ si nu au posibilitatea sa ofere altceva, nefiind decat posturi vacante. Dupa cum am spus am sa va scriu sapt. asta continuarea.
Merci tuturor...m-ati ajutat mai mult decat va puteti inchipui. Si pe colegii mei la fel.
MERCI INCA ODATA TUTUROR
ASTAZI AM DEPUS LA PRIMA ORA O HARTIE PRIN CARE ANUNT ANGAJATORUL CA SUNT INSARCINATA (si i-am pus sa si semneze de primire) - una am adresat-o sefului direct si alta am adresat-o directoarei de personal. Am atasat cconcediul medical in care spune ca sunt gravida.
Eu am sa imi tot iau medicale si intr-un final poate reusesc sa imi iau un concediu de risc maternal .
Singura problema ar fi urmatoarea: avand in vedere ca se face o noua organigrama, ar putea desfiinta posturile? al meu si al celor doi colegi? Caz in care ...pana si bebe asta care-l port in stres dupa mine nu ar mai avea cu ce sa ma ajute! E adevarat? De semnat oricum nu semnez nimic. Thx.
PS. si saracii ceilalti doi colegi ai mei care nu au aceasta sansa ca mine...daca nu semneaza le va inceta contractul de munca??
aveti mare dreptate. legal nu au ce sa imi faca dar faptic au posibilitatea sa imi faca viata imposibila. acum insa, stiind ca nu ma pot da afara daca nu semnez nu ma mai intereseaza cate sicane imi vor face. daca psihic nu voi putea rezista o sa imi iau concedii peste concedii. va multumesc sunteti super toti. am sa va tin la curent cu tot ce se va intampla. asta pentru a stii si alte persoane care se vor afla sau se afla in situatii similare.
MERCI PENTRU RASPUNS.
cateva intrebari
- eu aduc maine concediul medical care, conform unei noi ordonante se elibereaza pe max.5 zile iar eu il folosesc in acest mod doar pentru a anunta institutia ca sunt gravida.
- la mine inca nu s-a pus problema concedierii doar a transformarii contractului din perioada nedeterminata in perioada determinata, si eu trebuie sa dau un raspuns pana pe 3 aprilie.
- din moment ce eu nu accept aceasta oferta, imi pot modifica fara acordul meu perioada contractului? ca de dat afara inteleg ca nu ma mai pot da si atunci nici nu imi mai iau concedii medicale.

inca odata scuze pentru ordinea ideilor dar e greu sa transpui in cateva fraze o situatie asa ampla si mai sunt si nervoasa pe deasupra.

salut am nevoie cat mai urgent de un sfat de la voi!
sunt angajata a unei institutii de stat cu contract nedeterminat. Pentru ca se procedeaza sistemul fiecare isi aduce oamenii lui, anul trecut in noiembrie, departamentul la care lucram, ne-a pus (pe mine si 3 colegi) la dispozitia secretarului general pentru afi distribuiti la alte departamente, spunand persoana respectiva ca nu suntem "necorespunzatori". DE RETINUT CA NU AM LUCRAT CU EL NICI MACAR JUMATATE DE ZI!!!Ok. De la data de 1 ianuarie 2006, am semnat un act aditional prin care se schimba un singurul lucru. Locul de munca si anume ramanem permanent la secretarul general.
Am desfasurat o activitate de 3 luni, pana in prezent. Acum iar a venit si aici cineva nou care, bineinteles caare oamenii sai. Drept urmare am primit o adresa in care se spune pe scurt:
- ca domnul acela care a spus ca suntem necorespunzatorii , ne-a dat la Secretarul General pentru a ne fi asigurat un alt loc de munca (!!!! ). este o eroare, pentru ca noi de 3 luni lucram acoloam act aditional care spune asta
- in aceste conditii, spune adresa, ne ofera pe perioada determinataun post similar cu al meu, temporar vacant, la alta directie.
- si in inchiere spune sa le comunicam in 15 zile daca acceptam sau nu propunerea. Daca nu: citez> "in cazul in care nu veti accepta oferta prezentata, contractul dumneavoastra de
munca va inceta in conditiile prevederilor codului muncii".

CE DORESC EU SA STIU SUNT URMATOARELE LUCRURI.
- ce valabilitate are aceasta adresa din moment ce noi nu mai avem de 3 luni nici o legatura cu domnul respectiv ce a considerat ca fiiind necorespunzatoare activitatea noastra?
- cum se poate face direct transformarea contractului? daca nu acceptam ne desface contractul de munca???
CEL MAI IMPORTANT LUCRU VINE ABIA ACUM SI TREBUIE SA MA INVATATI CUM SA MA FOLOSESC DE ASTA.
- eu sunt insarcinata in 4 luni . Deocamdata nu am anuntat in scris institutia, dar, mi-am luat concediu medical 10 zile, in care scrie clar ca sunt insarcinata.
Deci, conform legii, i-am anuntat inainte de concediere. As avea posibilitatea de acum inainte, daca se pune problema concedierii, sa imi iau concediul de risc maternal, si apoi sa intru direct in cei 2 ani de ingrijire copil.
NU STIU CAT DE MULTE INTELEGETI, PENTRU CA AM SCRIS DESTUL DE INCURCAT. VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI.
Oricum, un lucru e cert: daca nu accept si ma dau afara (desi o sa am grija sa fiu mereu in concediu) ii voi actiona in judecata.
Merci anticipat pentru raspuns.