avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Activitate mosemari2000

Activitate mosemari2000

Discuție Imputernicire?
Buna ziua!
Urmeaza sa plec in concediu, in Bulgaria, cu sotia si cei doi copii. Voi circula cu masina unui prieten. Imi este necesara o imputernicire dela proprietar pentru a conduce autoturismul in afara granitelor Romaniei, sau care este institutia dela care pot primi raspuns corect la aceasta intrebare?
Va multumesc!
Buna seara! Sunt pensionar. In anul 2018 am vandut actiunile primite prin programul de privatizare in masa, plasate la Sicomed, devenita apoi Zentiva, pentru suma de cca 6000 lei. Trebuie sa depun declaratia unica pentru stabilirea impozitului pe venit? Daca da, care sectiune trebuie completata, pentru ca eu am parcurs declaratia, foarte, foarte stufoasa, dar nu sunt lamurit. Multumesc anticipat pentru un raspuns clar, avand in vedere si varsta mea de 70 ani
Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti care este modalitatea prin care mi se comunica rezolvarea unei contestatii la decizia de impunere privind impozitul datorat la o cladire cu destinatie mixta.
Va multumesc!
Buna ziua!
Rezolvarea unei contestatii la o decizie de impunere privind impozitele locale este act administrativ fiscal?
Care este modalitatea prin care mi se comunica acest raspuns?
Va multumesc!
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune:la adresa mea de resedinta se afla:1) sediul unei societati fara activitate inca de la infiintare-1992, 2) sediul unei firme care nu desfasoara activitate la respectiva adresa si sediul unei societati care desfasoara activitate, dar nu deduce cheltuielile cu utilitatile, acestea fiind achitate de catre proprietar, sotul meu. In acest caz, trebuie depuse 3 declaratii, pentru fiecare situatie in parte? Cum se completeaza declaratia la pct. VII, lit. b) avand in vedere ca formularul nu este actualizat cu modificarile si completarile la C.F. din 23.03.2016: operatorul economic desfasoara activitate economica, dar cheltuielile cu utilitatile nu sunt in sarcina sa.
Va multumesc pentru un raspuns promt,
Cu stima,
Buna seara!
Care este procedura prin care se poate completa si corecta un Titlu de Proprietate?
Istoria este urmatoarea: Titlul a fost emis in 1995 pe numele mamei si se refera la un teren de 0,5 ha in extravilan Popesti Leordeni. Mama nu s-a ocupat de acest teren, nu a facut rol fiscal. A decedat in 2005, mostenitori: cei 4 copii. Unul dintre acestia a decedat in 2008 si am ramas ca mostenitori ceilalti 3. In 2013 am decis sa facem ce trebuie in legatura cu terenul mamei. Am facut succesiunea dupa mama si dupa frate-referitor la acest teren (dupa decesul lor am deschis succesiunea si am obtinut certificate de calitate de mostenitor), am facut rol fiscal, am platit toate impozitele si amenzile. Am inceput demersurile pentru cadastru si intabulare. Inginerul care se ocupa de aceste operatiuni ne-a comunicat ca in Titlul de Proprietate terenul este identificat doar prin parcela, lipseste tarlaua, iar una dintre vecinatatile terenului este gresita. Am obtinut de la primarie o adeverinta care lamureste aceste probleme, s-a dat un numar cadastral. La Carte Funciara insa, inspectorul care se ocupa de lucrare refuza sa faca intabularea pe baza titlului si adeverintei si solicita completarea si corectarea titlului sau rectificarea la notar a certificatelor de mostenitor de pe urma mamei si a fratelui, in sensul celor aratate mai sus. Cele doua succesiuni au fost deschise la doi notari diferiti, unul este dispus sa faca rectificarile respective in baza adeverintei de la primarie, celalalt nici nu vrea sa auda. In aceasta situatie, singura solutie este completarea si corectarea Titlului de Proprietate cu nr. tarla si vecinatati corecte.
Doresc sa stiu unde trebuie sa ma adresez, care este procedura si care ar fi costurile.
Multumesc pentru un raspuns promt si complet,
Cu deosebita stima,
Buna ziua!
Se poate intabula o dispozitie de retrocedare in baza L10, fara a face masuratorile pentru cadastru?
Pentru masuratori am nevoie de acces in imobil, iar acest lucru nu-mi este permis de catre locatari-fosti chiriasi, apoi proprietari pana in anul 2005-care stau in continuare in imobil fara vreun statut.
Dispozitia intabulata imi da drept deplin de proprietate si posibilitatea de a obtine o hotarare de evacuare opozabila acestor locatari. Sau nu este asa? Va rog mult un sfat!
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Intabulare drept proprietate
mosemari2000 a scris:

mariapaula a scris:

Problema este ca fara documentatie cadastrala nu puteti proceda la intabularea dreptului de proprietate in cartea funciara, iar intocmirea documentatiei cadastrale implica tocmai efectuarea unor masuratori, lucru care nu este posibil, din cate spuneti dvs.
Incercati sa ii luati cu binisorul pe fostii proprietari, faceti-i sa inteleaga ca oricum intr-o buna zi tot pleaca de acolo si sa va lase sa masurati. Daca aveti dispozitia de restituire, incercati sa obtineti un ordin de evacuare! Daca reusiti, luati legatura cu un executor care sa va ajute sa-i scoatei din imobilul proprietatea dvs.





Nu se pune problema sa-i luam cu binisorul, oamenii nu vor sa auda pentru ce am venit acolo, decat daca avem ordin de evacuare. Cine ma poate ajuta sa pot intra cateva minute pentru masuratori? Oamenii acestia locuiesc acolo fara a mai fi chiriasi sau proprietari. Rog pe cineva care a avut aceeasi situatie, sau care are cunostinte in domeniu, sa-mi dea un sfat. Scuze pentru balbaieli in transmiterea mesajului. Sunt disperata pentru ca vad ca si avocatii mei bajbaie. Multumesc mult pentru un raspuns!
Buna ziua!
Rog mult o parere!
Incerc sa formulez mai simplu o intrebare pentru care am scris o mica istorie la subiectul "dispozitie de retrocedare"
Cum pot indeplini formalitatile de publicitate imobiliara la un imobil retrocedat prin dispozitie de la PMB, in care mi se interzice accesul pentru masuratori, de catre locatari (fosti chiriasi, apoi fosti proprietari).
Inteleg ca numai dupa intabularea in cartea funciara dispozitia mea devine titlu executoriu si pe baza ei pot obtine o hatarare de evacuare.
Multumesc pentru unn raspuns promt,
custima,
Răspuns la discuția dispozitie de retrocedare PMB
Otiliamonica1976 a scris:

Actiune in instanta prin care sa solicitati evacuarea respectivilor.


Cu tot respectul, va rog, daca se poate, sa ma lamuriti. Dispozitia de retrocedare reprezinta pe deplin dreptul meu de proprietate si titlu executoriu doar dupa indeplinirea formalitatilor de publicitate imobiliara, pe care eu nu le pot face caci nu mi se permite accesul in imobil pt. masuratori. O hotarare de evacuare bazata pe un titlu de proprietate neintabulat in cartea funciara este opozabila acestor persoane care de 8 ani ocupa in mod ilegal imobilul?
Cu multumiri,