avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate MaximvsTM

Activitate MaximvsTM

In 2004 , m-am prezentat cu Dl .X la o firma specializata de inmatriculari auto unde firma aintocmit contractul de v-c, fisa de inmatriculare, am fost la RAR pentru procedura de autentificare.Ulterior firma de inmatriculari dupa obtinerea vizei organului fiscal care atesta ca Dl-X nu are restante la impozit ,urma sa depuna dosarul complet la Biroul de Inmatriculari din cadrul Institutiei Prefectului.Acest lucru nu s-a intamplat deoarece D-l X inregistra la acel moment restante la plata impozitului si astfel firma de inmatriculari nu a obtinut viza organului fiscal.
In 2005 , am putut instraina autoturismul desi nu era inmatriculat pe numele meu deoarece aveam toate documentele (talon, carte de identitate), procedura general acceptata de Biroul de Inmatruclari, cumparatorul final urmand a solicita inmatricularea autoturismului pe numele sau ori in baza unui contract de v-c cu Dl.X ori in baza unui contract ulterior de v-c cu mine + contractul meu de v-c cu Dl. X.
Buna ziua!
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:
In anul 2004 am achizitionat un autoturism, de capacitate cilindrica mare(3000 cm3) de la o al alta persoana fizica pe care o voi numi Dl. X.Am intocmit contract de vanzare-cumparare si formularul de impunere a impozitului la circa financiara.De toate aceste demersuri s-a ocupat o firma specializata de inmatriculari auto.Dupa o saptamana am fost sunat de acesta firma de inmatriculari si informat ca transcrierea autoturismului pe numele meu nu poate fi realizata datorita faptului ca Dl. X are restanta la plata impozitului pt autoturismul respectiv, 800 ron.Intre timp eu am platit taxele aferente inmatricularii pe numele meu + comisionul firmei de inmatriculari aprox 1000 ron si am chitantele in original.L-am sunat de mai multe ori pe Dl X cu rugamintea de a-si plati impozitul restant dar a tot amanat.Dupa 12 luni am vandut mai departe autoturismul unui cetatean din alta localitate, acesta asumandu-si realizarea transcrierii autoturismului direct cu Dl X (se putea face asta si fara mine), dar aceasta tranzactie intre mine si urmatorul proprietar a avut loc intr-o zi de duminica, in 2005, fara a avea la dispozitie un model standard de contract vanzare-cumparare, prin urmare am facut un act de mana, prin care am trecut datele mele, datele cumparatorului, suma, obiectul tranzactiei si data. De atunci nu am mai stiut nimic de masina.In 2007 mi-am vandut locuinta si am avut nevoie de certificat fiscal, moment in care am fost instiintat de la circa financiara ca Dl X a trecut impozitul la mine de la data contractului de v-c ,din 2004, si ca aveam de plata vreo 3000 ron.Am refuzat acesta plata, iar la sugestia angajatilor de la circa financiara am scos o adeverinta de la politie ca autoturismul respectiv nu este inmatriculat pe mine, astfel am scapat de acea plata si mutarea acestei sume in contul D-lui X.In 2013, Dl X a vrut sa-si vanda un imobil si i-a fost cerut un certificat fiscal iar asa a aflat ca are de plata impozit dupa acest autoturism impozit din 2008 pana in 2013 aprox 10.000 ron,impozitul mai vechi de 2008 fiind prescris.In acel moment a achitat impozitul pt ca ii trebuia certificatul fiscal dar a intreprins actiune in instanta impotriva mea pentru actiune in constatare- recunosterea contractului de v-c cu mine si obligarea mea la inmatricularea de urgenta a autoturismului pe numele meu.Cererea i-a fost respinsa pt ca am facut dovada tuturor actiunilor mele de a perfecta transcrierea autoturismului pe numele meu dar aceasta nu s-a putut realiza din vina lui.A facut apel pe motiv ca in procedura transcrierii doar din 2011 legea prevede obligativitatea unui certificat fiscal care atesta plata la zi a impozitului, ceea ce este adevarat doar ca in momentul contractului de v-c, adica 2004 la biroul de inmatriculari nu se facea transcrierea fara viza organului fiscal care atesta achitarea impozitului la zi, practic erau aceleasi cerinte si in 2004 si dupa 2011 doar ca in 2004 se cerea o stampila de la circa financiara pe fisa de inmatriculare si dupa 2011 se cere un certificat fiscal care atesta acelasi lucru.Culmea, Apelul i-a fost admis,si fiind admis este si definitiv.In baza sentintei a cerut returnarea impozitului de la circa finaciara, care i-a si fost returnata si acum acea datorie apare ca restanta pe numele meu.Am fost in audienta la Directorul institutiei financiare care a inteles situatia si care a dispus suspendarea executarii mele pana la clarificare, de asemenea a spus ca va verifica sentinta depusa la ei pentru recuperarea impozitului D-lui X si daca este asa cum spun eu, va cere circa financiara repunerea pe rol a cauzei...ceea ce imi pare foarte complicat.Va rog sa ma sfatuiti.:( Nu stiu daca e suficient in baza sentintei apelului pe care l-am pierdut pot obtine eu o sentinta favorabila impotriva celui caruie i-am vandut masina mai departe avand cu acesta doar "contract de mana", mentionez ca acesta a vandut mai departe masina si acesta a fost dezmenbrata si vanduta pe bucati , in final.Practic nici macar nu pot opri in viitor urmatoarele sume de impozit neavand nici autoturismul nici actele acestuia.M-i se pare absurd sa platesc impozit pt o masina de care nu am beneficiat decat un an si suma impozitului pentru acel an s-a prescris, si in prorietatea carei nu ma aflu.

Multumesc.
Buna ziua!

Revin cu actualizarea situatiei.Am fost in audienta la comandantul politiei pentru explicarea situatiei, ca nu am primit prima informare iar raspunsul lui a fost ca ia in considerare doar daca fac dovada ca am fost plecat din tara sau internat in spital.
Am facut contestaie la Judecatorie, am scos certificat de Grefa si m-am prezentat sa-mi scot permisul de conducere pana la judcarea cauzei,primul termen fiind 5 sept.M-am lovit de un nou refuz, agentul de la rutiera imi spune ca nu poate sa-mi inapoieze permisul decat daca contest PROCESUL VERBAL, nu instiintarea .Dar mie mi-a fost retinut permisul in baza acelei instiintari, nu in baza vre-uni proces verbal.Cu alte cuvinte, nu se poate!

Bun, acum intrebarea mea este daca pot sa desfasor urmatoarea activitate: Contest in instanta ultimul proces verbal, la care am primit 5 puncte de penalizare, voi primi termen de judecata dupa 15 sept.Voi pierde aceasta contestatie deoarece am iesit din termenul legal de 15 zile, dar pana la pronuntare si definitivarea sentintei, teoretic nu mai am 15 puncte si in baza certificat de Grefa as putea sa-mi scot permisul.Definitivarea hotararii judecatoresti va fi dupa 1 Octombrie, iar intre timp primelor puncte incasate le va trece perioada de 6 luni si prin urmare ar trebui sa nu mai am cumulate 15 puncte.Sta in piciare planul meu? va rog sfaturi.Sunt disperat, risc sa-mi pierd serviciul datorita acesei perioade lungi fara permis de conducere.Multumesc.
Multumesc de sfat.Totusi in ce materie/obicet al cauzei sa fac contestatia?
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Vineri 22 Iunie2012, am gasit lipita pe usa apartamentului o informare de la Inspectoratul de Politie, Serviciul Rutier, ca in data de 22 Mai 2012, am acumulat 15 puncte de penalizare si pentru faptul ca nu am depus permisul de conducere in termen de 5 zile de la comunicare, imi majoreaza perioada de suspendare a dreptului de conducere cu inca 30 de zile, respectiv in intervalul 15 Iulie-9 Septembrie.

Intrebarea mea este urmatoarea:
1 Cum pot contesta aceasta informare, deoarece mie nu mi-a fost comunicata prima informare?

Răspuns la discuția Tichete valorice
va rog dati-mi o adresa de e-mail pt mai multe detalii(sa nu fiu acuzat de reclama).
Răspuns la discuția Tichete valorice
Atentie!!!
Aceste tichete cadou pot fi emise legal doar de catre un emitent autorizat de tichete cadou.In plus beneficiarul final trebuie impozitat cu 16%.Acordarea tichetelor cadou poate fi efectuata in doua variante: 1) tichete cadou-sociale, in limita de 150 ron / eveniment pentru fiecare COPIL al angajatilor, iar totalul valorii acestor tichete sa nu depaseasca 2% din fondul anual brut de salarii.
2) tichete cadou marketing-promovare, situatie in care trebuie alocat un buget de publicitate, iar angajatorul trebuie sa plateasca impozitul pt aceste tichete in baza declaratiei 205.

Cel mai simplu in situatia Dvs este sa contactati un emitent de tichete cadou, sa faceti un contract de afiliere prin care sa puteti vinde produsele Dvs pe tichete cadou, apoi faceti cu acelasi emitent un contract de achizitie de tichete cadou marketing si achizitionati valoarea necesara.Aceste tichete vor putea fi inscriptionate cu mesaje de genul" A se utiliza doar in magazinul "DIAMANTUL"(exemplu).Ulterior dupa incasarea tichetelor le trimiteti la emitent si ve-ti primi banii pe ele.Daca va intereseaza, va pot recomanda un emitent care nu va incasa niciun comision pentru achizitionarea acestor tichete.
Răspuns la discuția Contestatie suma executare silita
Multumesc mult !
Răspuns la discuția Contestatie suma executare silita
Multumesc, dar din sfatul Dvs inteleg ca trebuie sa fac doar o cerere de lamurire, sau trebuie sa adaptez acest formular de contestatie conform articolelor in cauza?multumesc pt rabdare.
Răspuns la discuția Contestatie suma executare silita
Multumesc pentru sfat, daca ma puteti ajuta cu un formular si eventual articole in drept.