avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Activitate sorinpocol

Activitate sorinpocol

Buna ziua!. Sunt angajat la o firma in sistem leasing, cu contract pe perioada determinata (de un an). Intrebarea mea este daca beneficiez de toate drepturile oferite de angajator( ma refer la prime , bonusuri oferite angajatilor). Din informatiile pe care le detin se pare ca nu am dreptul la prima si bonus pe motiv ca nu sunt angajat al firmei;desi prestez aceasi munca ca si colegii mei.Este corect, este legal?

Multumesc mult! O zi buna si sarbatori fericite!.
Multumesc mult.Contractul este cu norma intraga, 8 ore pe zi. Nu stiu cum sunt socotite zilele de concediu legal; se scad din totalul celor lucrate, ce implicatii rezulta de aici cu privire la acordarea drepturilor de somaj?
Buna ziua!. Sunt angajat la o societate comerciala printr-o firma terta (in leasing), cu contract pe o perioada determinata de 12 luni. Intrebarea mea este daca nu-mi prelungesc contractul, beneficiez de ajutor de somaj sau alta forma de ajutor social?.
Va multumesc. Sarbatori fericite tuturor!.
Discuție despagubire RCA
Avand autoturismul parcat, am fost lovit lovit de o alta masina(taxi). Am fost la asigurator si acesta a spus ca masina fiind parcata in zona indicatorului "oprire interzisa" este culpa comuna. Ce inseamna aceasta?. Si ce relevanta are ?.
Ar trebui sa raspund fata de Politie, pentru ca am incalcat o regula din legislatia rutiera, nu vad de ce asiguratorul se eschiveaza de la plata despagubirilor.
Va rog sa-mi dati cateva lamuriri in aceasta problema. Va multumesc.
Discuție divort
As dori sa stiu daca se poate divorta la Oficiul Starii Civile,(asa am auzit, nu stiu cat de adevarat este). Mentionez ca in urma casatoriei au rezultat 2 copii din care unul este minor.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Un copil.
As vrea sa stiu ce obligatii financiare i-mi revin cu privire la plata pensiei alimentare, in situatia in care dupa pronuntarea sentintei judecatoresti, s-a stabilit cuantumul pensiei la 310 lei, si la scurt timp am ramas fara un loc de munca, neavand nici un venit. In acest caz ce obligatii am pana cand am sa ma angajez ?. Nu incerc sa ma eschivez de la plata pensiei; sunt de acord sa-mi ajut copilul dar acum chiar nu am nici un venit .