avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Activitate georgi87

Activitate georgi87

Am fost la starea civila si asa am aflat cum am fost infiiata.
Da si mi se pare foarte ciudat de ce tot insista atat el si dna notar sa le dau eu certificatul meu de nastere, in plus el nici o clipa nu a mentionat ca ar trebui sa merg sa semnez ceva ci doar sa merg sa avem o intrevedere la notara lui dar nu a zis in ce scop.
Exact cum ziceti din moment ce eu din punct de vedere legal nu o mai o mostenesc, incheiandu-se rudenia odata cu adoptia mea. nu are sens pt mine tot ce face el. Dar a zis d-na notar ca bunica Maria m-ar fii mentionat intr-un testament, presupun ca asta ii incurca.
Mama mea biologica a murit in 94, iar bunicul in 2013. Mama mea biologica nu a avut altii copii si nici cea adoptiva. Mama mea biologica a fost singura la parinti la fel ca mine. Ea a fost crescuta de aceleasi persoane ca mine.
Da chiar m-am decis sa apelez la un avocat pt.ca ei sunt foarte evazivi.
Va multumesc.
Va multumesc din suflet pt. ce ati scris aici chiar m-a ajutat mult. si sa va si raspund.
Da este destul de complicata situatia.
-Bunica mea a divortat de primul sot cand avea mama mea biologica 6 sau 7 ani, si s-a recasatorit cu acest bunic vitreg de care a divortat prin 2001.
-Apartamentul unde s-a mutat bunica dupa divortul de bunicul natural ea l-a cumparat din vanzarea casei a lui mama ei si tatal ei ( strabunicii mei) bunicul vitreg tot aia incearca sa sustina investitiile lui in acel apartament de a lungul timpului. nu contest asta. ca e ceva firesc in relatiile de cuplu.
-Apartamentul unde a locuit cu bunicul natural , era a lui si la divortul lor ea a pierdut si custodia fiicei sale (mama mea) fiinde nevoita sa ii plateasca pensie alimentara. ea (mama mea biologica) fiind crescuta de tata.


1. Azi am aflat de la starea civila ca am fost infiiata cu drepturi depline

2. ,M-am dus singura la d-na notar ca sa imi zica in fata ce vrea el de fapt si pt ce imi cere acele acte, am fost sa cer lamuriri.

3. ,D-na notar mi-a aratat la viteza un testament in care maria ( bunica mea) a scris ca are o fiica decedata si o ,, nepoata mostenitoare rezervatara,, din pacate nu am vazut decat primul aliniat care era cu subsemnata si al doilea unde scria ce am zis mai sus dar fara sa apara numele mamei sau al meu si a inchis pe urma repede acel dosar

4. D-na notar mi-a explicat ca are nevoie de acele acte ca sa demonstreze infiierea mea si a zis ca fiind infiiata cu drepturi depline nu am niciun drept asupra apartamentului, si sa demonstreze ca nu sunt nepoata lui bunica. i-am raspuns dar de sange sunt poate nu dupa nume!

5. Apoi tot ea a zis ca nu crede ca el ar avea castig de cauza cu tiganii si mi-a aratat ce cheltuieli de judecata are, si cate datorii deja...de parca asta ma intereseaza pe mine ce datorii si-a facut el,

6. Am amanat intrevederea pe sapt. viitoare ca sa ma mai informez, ca chiar nu vreau sa fiu pacalita iarasi, si d-na notar a fost de acord iar el inca ma suna insistent si mi-a dat mesaj sa ii duc actele mele cat mai urgent. si pt ca nu am mai raspuns a inceput sa il sune pe prietenul meu si sa ii ceara lui documentele mele

-editare majuscule-
nu. a fost sora bunicului , care a fost tatal mamei... dar din punct de vedere legal sora bunicului imi e mama in acte...si ea a decedat...ce mi se pare mie acum dubios e faptul ca acest bunic vitreg m-a sunat acum seara si insista ca are nevoie de la mine de certificatele de deces ale parintilor mei, de certificatul meu de nastere. si de actul de infiere. dar pt. ce anume nu vrea sa imi zica. e foarte evaziv si doar se asteapta ca eu sa merg maine la dna notar care se ocupa de el, cu aceste documente. am sunat-o si pe aceasta doamna notar si la fel de evaziva a fost si a intrebat ,,dar nu ti-a zis el pt.ce?,, si dansa doar a zis iarasi de acte si nu cumva sa imi uit buletinul dar in calitate de ce anume si pt ce trebuie eu sa merg maine la notar nu mi-a zis nimeni. oricum ceva e foarte putred aici si stiu ca mi se ascund lucruri. mai ales ca el e foarte insistent cu telefoane si face presiuni asupra mea...si sincer eu momentan chiar sunt in necunostiinta de cauza...sg. varianta plauzibila cred e daca as avea vreun drept acolo si de aia e el asa de disperat si nu imi da pace.
As dori sa stiu in cazul in care am fost infiiata cu drepturi depline mai am vreun drept la apartamentul bunicii|? dar cu drepturi restranse? mama mea a decedat in1994, bunica s-a recasatorit , apoi a divortat iar inainte de a muri (anul trecut a decedat) s-a dat in tinere la tigani, sincer nu stiu ce contract a incheiat cu tigani , pt ca niciun notar din oras nu a vrut sa ii faca asemena acte. dar bunicul vitreg e in proces cu tiganii pt acel apartament, si asteapta si psihodiagnostic de la Mina Minovici, prin care sa demonstreze ca nu avea discernamant ( bunica) cand a facut acele acte cu tiganii. mi-a cerut certificatul de deces al mamei ca sa arate ca bunica nu mai are mostenitori in viata...eu in acte nu am nici numele mamei , nici al bunicii...deoarece mama m-a dat la matusa ei sa ma infiieze cand eram mica. si sincer nu stiu daca am fost infiiata cu drepturi depline sau cu drepturi restranse. cum as putea sa aflu? eu sunt nascuta in 1987 dar pe certificatul meu de nastere scrie 1991 cand au reusit sa imi faca actele de adoptie. si din familie nu am pe cine sa intreb intrucat au murit cu toti. Va multumesc
Buna seara! As dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema deoarece pe toti care i-am intrebat au opinii diferite sau nu am fost bagata in seama de o anumita fundatie pt oameni cu handicap unde am fost sa cer lamuriri. Eu am grija de matusa mea de 83 de ani care nu poate merge fara sprijin si are un cadru din acela mobil si depinde de aproape tot de mine...; eu ii fac de mancare, ii fac baie,ii fac curat, am grija sa isi ia medicamentele etc..Mi-a zis cineva ca as putea sa ma angajez ca insotitor al ei, alte persoane mi-au zis ca nefiind bolnava la pat nu am sanse:( deci sunt confuza si nu stiu ce sa fac! Problema e ca nici nu pot sta asa fara serviciu deoarece e foarte greu in economia asta ce o avem! Dar dat fiind cazul de fata nu pot sa imi iau nici job full time! pt.ca depinde mult de mine dupa cum ziceam! Si as dori sa stiu ce demersuri se pot face in aceasta situatie? Mentionez ca eu sunt singura ruda pe care o mai are! si ca m-a adoptat cand eram mica deci legal mi mama. Va rog frumos sa imi ziceti ce as putea sa fac in aceasta situatie? Va multumesc.
Pentru produsele ce lipsesc din aprilie s-a realizat invetarul, iar pentru minusul pe casa s-a facut monetarul la sfarsitul turei.
Banii apar teoretic in bonurile fiscale dar fizic nu iasa la calcul, iese minus la calcul.
As dori sa stiu daca firma la care lucrez in momentul de fata are dreptul sa ma dea afara pentru un minus care a iesit pe casierie, pe tura mea si a colegului meu, si minus pe stoc la diverse produse din incinta magazinului, care lipsesc din luna aprilie pana astazi.Eu lucrez aici din lua septembrie a acestui an.Ni s-a zis azi la toti angajati ca daca nu punem banii pt produsele lipsa pana joi sapt aceasta o sa fim dati afara. As dori sa stiu ce pot face in aceasta situatie? Va multumesc
Buna ziua! As dori sa stiu cum as putea sa depun o plangere impotriva sefei de magazin care este pe tura mea, si care face discriminari intre angajati. La interviu ni s-a zis clar ca avem dreptul la jumatate de ora de pauza...in fine, eu personal nu mi-am luat niciodata jumatate de ora, daca vreau sa mananc imi sunt suficiente 10 min. Nu asta este problema mea, ci faptul ca fiind nefumatoare am observat ca nu am aceleasi drepturi ca si fumatori; de exemplu, astazi, computerul pe care eu trebuia sa fac receptia la paine era ocupat, de aceasta sefa ca sa isi faca ea comenzile! Nu am zis nimica, mi-am gasit altceva de lucru, dar am terminat, si mi s-a facut frig si am iesit si eu 2 min. afara la soare, sa ma incalzesc. Afara mai erau 2 colege la tigara, si nici nu am iesit bine, ca a iesit dupa mine, ca nu avem voie atatia afara, ca eu si asa ce caut acolo? cu ele? ( fiind nefumatoare) mentionez ca oricum dupa ce am intrat nu am putut sa imi fac treaba, computerul meu fiind in continuare ocupat de ea!!! dar dansa a fost foarte deranjata de faptul ca mi-am permis si eu sa ies si mentionez faptul ca fumatoarele au tot dreptul sa iasa la tigara si la cafea!!!la soare! si deasemenea, intr-o zi nu mi-a permis sa mananc, pt. ca am lipsit 10 min.din chioscul unde trebuie eu sa stau ( eu lucrez intr-un chisc, intr-un supermarket) eu atunci m-am intalnit in market cu o prietena din copilarie, pe care nu am vazut-o de 10 ani, era firesc ca o sa stau cu fata aceea de vorba,ca nu mai stiam nimica de ea.si apoi mi-am cerut voie sa merg sa mananc si mi s-a raspuns ca unde ai stat pana acuma?ti s-a dus pauza!!! si eu am lipsit doar 10 min. si exemplele ar putea continua! si era ea in chiosc , nu e ca si cand l-as fi lasat gol de tot!!! As dori din suflet si nu doar eu.si alti colegii ce e de facut, pt ca i s-a urcat sefia la cap, noi o stim de cand nu avea functia aceasta! si la seful ei superior nu are rost sa mergem pentru ca sunt mana in mana! Va multumesc frumos!
Buna seara! Nu stiu cum am sa reusesc sa ma exprim cat mai succint si clar dar am sa incerc! Problema pe care o am eu este in persoana femeii care din nefericire mi e bunica, si este o escroaca si o nerusinata fara scrupule.Foarte important este sa stiti ca nu ea ma crescut, a aparut in viata mea cand aveam in jur de 8 ani,pt scurt timp,apoi iar a disparut pana aveam in jur de 13 ani.apoi iar a aparut cand aveam 17 ani. din nefericire, a reusit sa imi castige increderea atunci cand aveam 17 ani si sa ma manipuleze astfel incat sa ma convinga sai duc de acasa toate actele mamei mele( fata ei) si pozel ei, si actele tatalui meu si ale mele.m-am certat acasa cu bunicul si sora lui(pers care m-au crescut,deoarece parintii mei au murit cand eram mica) si mam mutat la nemernica asta de bunica doar pt o saptamana,cu ea si bunicul vitreg, perioada in care m-a convins sa-i aduc actele de acasa.inca regret si acuma naivitatea mea,si in definitv am inceput sa vad ca incerca sa ma controleze si am revenit acasa.Vreau sa mentionez ca nu a vrut sa imi dea actele mele inapoi de care urma in anul urmator sa am nevoie de ele la bac,si apoi pt inscrierea la faculta pana nu i-am platit sederea mea acolo,ca i-am consumat curentul,apa si mancarea.bunicul mia dat bani necesari ca sa imi dea actele mele inapoi.Restul de acte i le-am lasat acolo, dar anul trecut cum a decedat bunicul meu am avut nevoie si de cele ale tatalui si a mamei,ea refuzand sa mi le dea.In cele din urma am reusit sa rezolv si fara acestea.Doar ca sincera sa fiu chiar vreau sa le obtin inapoi si nu vrea nici in ruptul capului sa mi le dea,ma santajat chiar,zicand ca pana nui dau inapoi un set de bijuterii de argint ce mi le-a darut de un craciun nu mi le inapoiaza!!! Asa ca anul trecut in vara m-a innebunit de cap cu telefoane,mesaje,si pe mine si pe pritenul meu nu ne lasa sa dormim noaptea sna intr-una, la 2noaptea,la 5 dimineata,in fine nu aveam liniste si pace din cauza ei si tampeniilor din capul ei!!! In cele din urma iam adunat absolut toate lucrurile care leam primit de la ea,inclusiv setul ala de bijuterii,chiar si carpe de bucatarie ce mi-a dat,absolut tot,le-am pus intr-o plasa si i le-am dat bunicului vitreg, cu conditia ca in schimbul lor sa mi dea actele parintilor mei!!! el a venit cu niste hartii,dar absolut niciun act al parintilor mei numa xeroxuri dupa acte de a mele si atat!!! In fine,i-am lasat plasa cu speranta ca se potoleste naibii si ma lasa in pace cu nebuniile ei,dar azi iar a inceput cu telefonae si mesaje! si sincera sa fiu chiar vreau sa am o vara linistita mai ales ca am si disertatia anul asta nu am nevoie sa imi fac nervii cu escroaca asta!si de data asta pt ca nu se potoleste vreau SA MA SFATUITI CUM SA FAC SA OBTIN ACTELE PARINTILOR MEI INAPOI SI SA MA LASE IN PACE!!!!mai ales avand in vedere ca le-am dus la ea acasa de buna voie ,pt ca a reusit sa ma prosteasca si am avut incredere in ea:( pt ca nu merita sa fie la ea,si nici macar o poza cu mama mea nu merita sa aiba,ea fiind crescut ca si mine de aceiasi persoana,bunicul meu,tatal ei! care a obtinut si custodia mamei mele dupa divortul lui de aceasta escroaca!Si acuma iar a apucat-o dambalua,chiar ieri m-am intalnit pe strada cu bunicul vitreg si mi-a zis ca iar a apucat-o ca iara nu se poate sta cu ea in casa!si azi ma suna ea cu nr ascuns si imi da si mesaj! chiar nu mai am nevoie de o vara ca cea a anului trecut sa nu imi dea pace!asa ca va rog sfatutiti-ma ce sa fac!si daca exista vreo metoda legala sa obtin actele si sa o tin la distanta de mine!sa ma lase in pace!Va multumesc!