Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile mele ca angajat in astfel de situatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile mele ca angajat in astfel de situatie

As dori sa stiu daca firma la care lucrez in momentul de fata are dreptul sa ma dea afara pentru un minus care a iesit pe casierie, pe tura mea si a colegului meu, si minus pe stoc la diverse produse din incinta magazinului, care lipsesc din luna aprilie pana astazi.Eu lucrez aici din lua septembrie a acestui an.Ni s-a zis azi la toti angajati ca daca nu punem banii pt produsele lipsa pana joi sapt aceasta o sa fim dati afara. As dori sa stiu ce pot face in aceasta situatie? Va multumesc
Lipsa in gestiune poate atrage atat raspunderea discilinara , cat si raspunderea patrimoniala a salariatului in cauza.

Lipsa in gestiune a fost constatata scriptic, intr-un document anume?
Banii apar teoretic in bonurile fiscale dar fizic nu iasa la calcul, iese minus la calcul.
Am inteles, dar cum s-a descoperit lipsa lor ? S-a incheiat un anumit document ?
Pentru produsele ce lipsesc din aprilie s-a realizat invetarul, iar pentru minusul pe casa s-a facut monetarul la sfarsitul turei.
Ceea ce lipseste din aprilie nu va poate fi imputabila dvs, numai ceea ce lipseste din septembrie pana in prezent.