avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate popacarmen

Activitate popacarmen

Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: este obligatoriu certificatul ISO al exportatorului chinez pt importul de bureti menaj?
Va intreb acest lucru deoarece diferiti comisionari vamali din Vama Agigea- Constanta imi dau informatii contradictorii: "da, este bine sa il aveti, dar nu stim de ce" sau "nu, nu este obligatoriu".
Buretii pot fi din materiale diverse: PU,PVA, microfibra, melamina, etc.destinati menajului. Exista obligativitatea prezentarii ISO exportator, in vama (si ulterior) in functie de materialul buretelui importat?
Va multumesc pt amabilitatea raspunsului !
Buna dimineata,
Va multumesc pt raspuns !
Informatii clare pot primi si de la Ambasada Romaniei in China (din Shanghai)? Nu vorbesc foarte bine limba romana si ma gandesc ca mi-ar fi greu sa ma descurc pt inceput in Romania.
Cetatean strain non-UE (chinez) doresc sa ma stabilesc in Romania impreuna cu familia. Am gasit pe internet informatii putine si nu clare. De aceea va cer sprijinul.
1. Pot cumpara casa+teren in Romania in vederea sederii pe termen lung?
2. Pot aplica apoi pentru obtinerea cetateniei romane? Dupa cat timp?
3. Ce fel de viza/permis pot obtine? Si de unde?
4. Dupa cat timp pot aplica pt cetatenia romana pentru mine si familia mea?
5. Daca nu obtin cetatenie romana, terenul si casa raman totusi in proprietatea mea si copiii au drept de mostenire?
6. Care ar fi succesiunea desfasurii formalitatilor de stabilire in Romania? Ex: infiintare firma in Romania, apoi cumparare imobil, apoi obtinere cetatenie. Ce variante sunt ?
7. Care institutie detine toate informatiile si poate da informatii clare, valabile pe intreg teritoriul Romaniei ?
8. Ce altfel de asigurare am nevoie in afara de cea medicala?
9. Exista in orasul Galati o institutie locala care imi poate da aceste informatii?
Orice alte informatii imi sunt de mare folos.
Va multumesc anticipat pt rabdare!
Pe data de 01.09.2009, ca urmare a depasirii vitezei, mi s-a suspendat permisul de conducere pt o perioada de 3 luni primind si o amenda contaventionala. La acel moment, pt ca aveam nevoie de permis inca 2 sapt, am facut contestatie. Am primit permisul, am circulat legal, procesul a avut loc in instanta si am pierdut prin neprezentare, ramanand valabila decizia de suspendare a permisului pt o perioada de 3 luni. Am platit integral amenda iar permisul a ramas asupra mea. In anul 2010 am fost la pol rutiera si am cerut verificarea pe calculator a situatiei. Nu figuram in baza lor de date cu nicio contraventie. In 17 feb 2012 am primit adresa de la pol rutiera ca am permisul suspendat pt o perioada de 4 luni. Incepand cu data de 12.02.2012.
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Va multumesc.
M-am pensionat pt limita de varsta incepand cu data de 1 mai 2011. Am primit decizia de pensionare si drepturile de pensie doar incepand cu luna oct 2011. Pentru drepturile restante, telefonic mi s-a comunicat ca "exista niste probleme la dosarul de pensie legate de grupa de munca si dosarul a fost retrimis la metodologie" (ce o insemna...nu stiu).
Ma pot astepta ca decizia sa fie revocata de acelasi organ care a si emis-o? Este posibil ca dupa 7 luni de "pensionare" sa fiu rechemata la serviciu?
Va multumesc pt rabdare!
se pare ca nu. m-am pensionat in luna mai 2011 (penitenciare) si mi-au comunicat ca exista o decizie/ordin din luna ian 2011 prin care aceste drepturi nu se mai acorda, dar se acorda celor care se pensioneaza pe caz de boala. cam atat stiu eu. si in realitate nici nu am primit ceva sume ca ajutor lunar...
Buna ziua
Sunt fost (sau inca actual) functionar public cu statut special (penitenciare).
Am solicitat incheierea raporturilor de serviciu cu drept de pensie incepand cu data de 1 mai 2011. Din corespondenta telefonica pe care am purtat-o pana acum cu seful resurse umane caruia i-am inmanat cererea si in baza careia s-a facut incetarea raporturilor de serviciu....mi s-a spus ca ”cei de la Casa Sectoriala de Pensii nu au cazut de acord cu cei de la Casa Nationala de Pensii ”!!
O fi sau nu negociabila pensionarea..nu stiu...dar nu asta e intrebarea mea..

As dori sa va intreb ce pot face in aceasta situatie? Termenul de 45 zile in care cererea de pensionare ar fi trebuit sa fie avizata (favorabil sau nu -motivat) a trecut deja...
Cui sa ma adresez FORMAL/OFICIAL pt ca am nevoie de un raspuns concret si definitiv....
”Ar fi avut dreptul la pensie limita varsta in aug. 2011, insa reducerea varstei urmare grupei I de munca, opereaza doar pana la 31.03.2011, daca intre timp nu se modifica legea pensiilor”

Care este motivul sau logica pentru care reducerea opereaza doar pana in luma martie 2011?


Va multumesc frumos pentru precizari !
Buna seara cu mii de scuze...se pare ca nu am formulat explicit intrebarea...:(
Reformulez: stagiul complet de cotizare, din anexa 6, se refera la perioada in care am avut DOAR calitatea de functionar public cu statul special sau la intreaga perioada pentru care am platit contributie la fondul de pensii?
Argumentez: nascuta in mai 1965, vechime totala de 27 ani si 8 luni din care 2,1 ani in conditii normale de munca si 25,7 ani in conditii speciale, penitenciar (5,7 ani ca civil si 20 ani ca militar/functionar public cu statul special). Din cate reusesc sa inteleg citind legea 263 cu tabelul 2 si anexa 6 #-o , as putea beneficia de pensionare in limita de varsta...De fapt cam aceasta ar fi intrebarea...ma pot pensiona pentru limita de varsta?
Va multumesc pt rabdare!