avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei Trofin

Activitate Andrei Trofin

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
matrixa a scris:

ce stiti despre bolile interzise la inm? este inclusa si hepatita tip A?


Conform Ordinului ministrului nr. 1178/C/2007, hepatita nu reprezinta un obstacol.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
ramunna a scris:

mary120 a scris:

buna ziua
Am si eu o intrebare cand se afiseaza baremul la grile, adica la cat timp dupa examen?



La cateva ore dupa examen, se afiseaza la facultatea unde s-a sustinut examenul.


Si pe pagina de internet a INM-ului, dupa vreo 2-3 ore de la incheierea examenului
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
rodut a scris:

ok, sper ca nu sunt prea defazat, dar nu am timp sa rasfoiesc forumul ,asa ca v-as ruga sa imi dati doua informatii rapide:
1. cand se da examenul de admitere in INM ? asta bineinteles ,daca s-a stabilit o data, fie ea si informativa.
2.in ce consta probele ,detaliat daca se poate si daca se dau grila.
Multumesc anticipat.




la 1: [ link extern ]


la 2: [ link extern ]
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
alexandra_gav a scris:

Acest domn judecator mie imi pare putin cam plin de el....Nu cred ca este in masura sa dea un astfel de raspuns avand in vedere ca nu e luata o hotarare in acest sens.Si daca ar fi fost luata o hotarare,nu cred ca ni s-ar mai fi raspuns la mai-urile trimise la INM in sensul ca sunt si ei preocupati de situatie si vor cauta o solutie care sa nu prejudicieze nici pregatirea noastra,nici desfasurarea examenului.
Plus decizia luata de Consiliul Stiintific INM de a se intalni cu reprezentantii facultatilor de drept in vederea stabilirii tematicii si bibliografiei pentru admitere.


Nici mie nu mi se pare chiar fundamentat raspunsul lui atat de transant, insa pozitia sa confera o anumita autoritate afirmatiilor lui si de aceea mi s-a parut necesar sa mentionez ce a scris .
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
din blogul domnului Cristi Danilet, membru CSM:

"Am observat astazi tematica examenului de promovare in functii de executie a judecatorilor. Si am ramas uimit!!
Doar aplicarea legii in timp si actul juridic din NCC….
Domnule Danilet, ce trebuie studiat pentru INM la civil? Daca la magistrati se cere doar atat de putin, CSM-ul are asteptari mai mari de la niste copii aspiranti la profesia de magistrat? De ce nu s-ar da cel putin la fel ca la promovarea in functii de executie? Oricum codul civil anterior inca o sa se aplice, iar pe noul cod civil nici nu prea exista doctrina!
Oricum s-ar da (dupa NCC sau CCA), va rog sa ne informati si pe noi, sa stim ce sa pregatim, pt ca materia este extrem de vasta si sa jonglam cu ambele coduri ar fi prea mult chiar si pentru un astfel de examen.
Stiu ca CSM-ul are acum probleme mai apasatoare (intrarea in vigoare a NCPC la 1 iunie?!?!), dar va rog nu ne uitati si pe noi.
Deci, in concluzie, dupa ce ne pregatim? NCC sau cel anterior?

Vld_pop — 02/02/2012 @ 1:14 AM

Cristi Danilet: NCC "


Sec. Si interesant, nu?
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
A aparut lucrarea "Institutii de drept civil" a lui Boroi.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
E foarte putin probabil ca Noul Cod de procedura civila sa intre in vigoare la 1 iunie 2012 si chiar daca ar fi asa, in proportie de 99% nu va intra in bibliografia de examen.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Cattani a scris:

A aparut celebra carte a lui Boroi?


inca nu
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Craciun fericit tuturor!
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Maine urmeaza ca CSM-ul sa aprobe Calendarul estimativ al concursurilor din 2012.