avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate Mirabela2011

Activitate Mirabela2011

Buna ziua! Am iesit la pensie in anul 2013 si nu mi s-a valorificat sporul de noapte din adeverintele depuse doarece lipsea temeiul legal. In anul 2020 am refacut acele adeverinte cu temeiul legal si le-am depus din nou la Casa de Pensii pentru recalculare. Am primit decizia cu motivarea: Sporul de noapte din prima adeverinta nu s-a valorificat deoarece lipseste temeiul legal de acordare( ea avea art.72 din L 57/1974) .Ore acord, ore regie din prima adeverinta si acord global din a doua nu s-au valorificat deoarece nu se regasesc in anexa 15 din HG 257/2011. Din ce am mai citit ar trebui sa inaintez o cerere de chemare in judecata a Casei de Pensii si daca da, cum trebuie sa procedez, care ar fi modelul cererii? Multumesc!
Multumesc .
Referitor la contractele cadru incheiate intre un avocat si un client exista o intrebare.
Stiu ca nr. delegatiei trebuie sa coincida cu nr.contractului de asistenta, dar in cazul unui contract cadru unde se da deja un numar de contract si un nr. din delegatie, cum se mai taie o delegatie peste o luna in acelasi contract cadru(tinem cont ca nu trebuie sa taiem o delegatie fara contract)
Multumesc.